KARA KARTALLAR ÖKSÜZ KALDI BAŞKANIM !..

KARA KARTALLAR ÖKSÜZ KALDI BAŞKANIM !..

Çağımızın Vebası haline gelen Coronavirüs salgını yüzünden, 11 Şubat 2021 Perşembe günü akşamüzeri, Hasan Haşmet IŞIK Başkanımızı da kaybettiğimizin acı haberi geldi!.. Ertesi günü  saat 14.45'te CHP İlçe Binamız ve 15.30'da da Yatağan Belediyemiz önünde düzenlenen kalabalık bir törenle onu da kara toprağa verdik!.. Bir gün sonra da eski İstanbul AKP Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı da aynı hastalıktan kaybettiğimiz duyuruldu... Bakalım daha ne canlarımızı, ne değerli insanlarımızı bu salgına kurban vereceğiz?..

1995 yılı 17 Ekim günü memuriyetimden emekli olan ben; hiç aklımda yokken, 1998 yılı başlarında yapılan Yatağan CHP İlçe Başkanlığı ve Yönetimi seçimlerinde, Hasan Haşmet Işık ve Tarcan Oğuz'un ısrarları ile bu yönetime talip olduk!.. Kıramayacağım merhum Sedat Işık, Mümtaz Özdemir, Bekir Dişçi, Davut Şahin, merhum Şükrettin Öztürk... gibi bir grup arkadaşımla, Av. Mustafa İlker Gürkan Başkanlığında seçimlere girdik ve kazandık!..

Bir yıl sonraki 1999 Genel ve Yerel Seçimlerde, ön seçimi kazanan Hasan Haşmet Işık arkadaşımız, Yatağan Belediye Başkanı adayı oldu... Başta İlçe Başkanımız Av. Mustafa İlker Gürkan olmak üzere İlçe Yönetimimiz, Kadın ve Gençlik Kolları üyelerimiz, gece-gündüz demeden çok çalıştık ve bu seçimde büyük oy farkıyla yerel seçimi kazandık, Hasan Haşmet Işık'ın Yatağan Belediye Başkanı olmasını el birliği ile sağladık!..

Biz bu Yerel Seçim sonuçlarına çok sevinirken, ülke genelinden partimiz CHP için hiç iyi haberler gelmiyordu!.. Nihayet 18 Nisan 1999 Pazar akşamı saat 21.45 sularında hepimizi yıkan haber geldi: CHP baraj altında kalarak, sandıktan çıkamamış; DSP, ANAP, DYP, MHP Meclis'te temsil edilmiş, bu ülkenin kurucusu ve Atatürk'ün partisi CHP, Cumhuriyet tarihinde ilk kez Meclis dışında kalmış, Genel Başkan Deniz Baykal'ın derhal istifası istenmiş, o da evine kapanıp, inatla istifa etmekten imtina ediyordu !..

Bizler, ilk defa girdiğimiz siyaset kulvarında Belediye Başkanlığını kazanmanın sevincini mi, yoksa ülke çapında 'sandık dibinde kalmanın' üzüntüsünü mü yaşayacağımızı bilemez halde düşünüp duruyorduk!? Geç saatlerde İlçe Yönetimi ve Belediye Yönetimi olarak parti binasında toplandık, bir durum değerlendirmesi yapıp, Hasan Haşmet Işık rahmetlinin olgun ve sağduyulu yaklaşımlarıyla; her şeyi kabullenmeye, ertesi günden itibaren yeniden çalışmaya başlamak, bu yenilgiyi düşünmeden partiyi canlandırmak sözüyle evlerimize dağılmıştık!..

Birkaç gün sonra baskılara dayanamayan Deniz Baykal istifa etti... Hemen ertesi günü birçok Genel Başkan adayı Anadolu turlarına başladı... Bunlardan biri de, sonradan AKP'ye geçip Kültür Bakanı yapılan Ertuğrul Günay'dı... 1999 yılı Yaz mevsimi sonlarında CHP İlçe binamız yerine, doğrudan Belediye'ye gelmişti, en güçlü adaylardandı... Başkan Haşmet'in odasında 35-40 kişi kadar vardık, Ertuğrul Günay ne dese beğenirsiniz? Başkan Haşmet'e dönüp; "Yahu Başkan, siz seçimi aslanın ağzından değil, midesinden almışsınız, İlçe Başkanı bile aleyhinizde çalışmış!" demez mi? Halbuki İlçe Başkanı Mustafa Gürkan tam karşısında oturuyordu, öfkeyle ayağa fırlayıp; "Sen ne demek istiyorsun Ertuğrul Bey, işte Haşmet karşında oturuyor, partililerimiz de buradalar!.. Sana gelirken bunları kulağına kimler çemkirdi!?" dedi... Hemen Başkan Haşmet de; "Ayıp ediyorsunuz Ertuğrul Bey, bırakın Mustafa Gürkan Başkanımı da, sabahlara kadar sevgili eşi 'Dr. Bedriye Gürkan' hanım da seçimde ev ev benim için çalışmıştı!.." deyince, münasebetsiz sözün sahibi Genel Başkan Adayı, baltayı taşa fena halde vurduğunu anlayıp, kuyruğunu toplayarak hemen ayrılmıştı...

Dört dönem üst üste, kırılması zor bir rekorun sahibi olarak Yatağan'a Başkan seçilen H. Haşmet Işık; partilisi olsun-olmasın, halktan gelen hiçbir isteği geri çevirmez; bütün cenaze, düğün, hayır ve kutlamalara hep en önce katılan kişi olur, Belediye hizmetlerini de hemen oraya gönderirdi!.. Deve Güreşi Festivali'ni kalıcı hale getirmişti...

Yine bir parti etkinliği için gittiği Ankara'dan hasta geldi, bir daha da bu lânet hastalıktan yakasını kurtaramadı!..  Başkanımızı son yolculuğuna uğurlarken; ailesi, dost ve akrabalarına sabır ve metanet diliyor; toprağın bol, mekânın Cennet olsun inşallah diyorum!.. Yatağan'ı donattğın, takımın Beşiktaş'ın 'Kara Kartallarını' öksüz bırakıp gitsen de, Yatağanlılar seni hiç unutmayacaklardır Haşmet Başkanım!.. O hep gülen yüzünle, tıpkı soyadın gibi 'ışıklar' içinde yat, e mi !?               Sakin KOŞAR...                        

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI