KİMSE 'BÜYÜKLERİMİZİN' DEDİKLERİNİ DİNLEMİYOR !?

 

KİMSE 'BÜYÜKLERİMİZİN' DEDİKLERİNİ DİNLEMİYOR !?

İktidar büyüklerimiz çıkıp, ülkemizin son bir yılda büyüdüğünü, geliştiğini, kalkındığını, işsizliğin azaldığını, kapanan hiç bir dükkân olmadığını, Merkez Bankası'nda 96 Milyar Dolar biriktiğini söylemedi mi? Baksanıza, "Türkiye Esnaf Sanatkârlar Konferedasyonu (TESK)" Başkanı sayın Bendevi Palandöken çıkıp da; "Esnafın tam anlamıyla toparlanması en az 3 yıl sürer!" demez mi?

Ya DİSK Genel Başkanı sayın Arzu Çerkezoğlu'na ne demeli? O da büyüklerimizin sözlerine rağmen çıkıp; "Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) uzatılmazsa, ülkede işsizlik patlar!" demez mi? Yahu siz TÜİK açıklamalarını dinlemediniz mi? Ne işsizliğin artması kardeşim; "Son aylarda işsizlik rakamları en az 1.000 kişi azaldı!" dediler ya!? Gerçi TÜİK yine hesaplama sistemini değiştirmiş, biz de son aylarda kaç tane fabrika ve iş yerinin açıldığını hiç duymadık ama, olsun!.. Devletimiz ve büyüklerimiz yalan mı söyleyecekler yani!?

Yandaş olmayan gazeteler boyuna ve ısrarla bizim moralimizi bozan haberler yapmaya devam ediyorlar!.. Neymiş efendim; "Konya'da İsmail K. (32) isimli vatandaş 10 yaşındaki oğlunu boğarak öldürmüş de, çok borcu olduğundan kendini öldürememiş de, onun için oğlunu boğmuş..."  "İzmirli Selin Çamlıtepe (33), internetten parasını ödeyerek fırın siparişi vermiş de, kargodan gelen paketten oyuncak fırın çıkmış da..."  bu ülkede ahlâk ve ticarî adalet kalmamış, dava açacakmış da, bu işte de ülke yöneticilerini suçluyordu!.. Afyon'da 16 yaşındaki Şükrü Can K., yanlarında çalıştığı patronlarından para isteyince, sabaha kadar dövülmüş de, patronlar serbest bırakılmış da... İzmit'te cami müezzini Zülküf Güneş (40) eşini öldürüp, müebbet hapis almış da, bunun haberleri yapılıyordu... Ankara Valiliği ekmeğe '25 Krş' zam yapan fırıncıların zammını iptal etti, bunu yazsanıza!..

Yahu memleketin bir sürü önemli sorunu varken, hele hele Covid-19 salgını iyice azmışken, bu haberlerin yeri ve zamanı mı kardeşim!? Ne diye ülke büyüklerimizin moralini bozup, canlarını sıkıyorsunuz ki? Bunların yerine yeni yapılan otoyolları yazsanıza, geçişleri pahalı ama, köprüleri ve tünellerin güzelliğini yazsanıza, aşılanan 65 yaş üstü insanlarımızı ve iyileşen hasta sayılarını yazsanıza!.. Yooo, illâ iktidarı kötü gösterecekler ya, yazmazlar!..

Bakınız, Mersin'de Rusların yaptıkları 'Nükleer Santral'in üçüncü ünitesi de devreye giriyor, yakında elektrik üretmeye de başlayacak, belki de hepimizin nefretini kazanan 'Termik Santrallar' da bu sayede birer birer kapatılacak belki!? Gerçi, bütün gelişmiş ülkeler bu nükleer santrallardan vazgeçip, 'Güneş ve Rügâr' enerji kaynaklarına yöneliyorlar ama, olsun!.. Bu da bir başlangıç sayılır, Termik Santrallar'dan kurtuluruz belki de, fena mı?

Neymiş efendim, Yunanistan boyuna silahlanıyor, Ege adalarımızı da birer birer işgal ediyormuş da, yöneticilerimiz hiç bir şey yapmıyor, uyuyorlarmış!? Peki basın ve millet olarak biz ne yaptık, bir de bunu sorsanıza!? Hangi gün bayraklarımızı aldık da Ege kıyılarına yürüdük, 'Kahrol Yunan!' diye bağırdık!? Bizde de biraz kabahat yok mu yani? Büyüklerimizin 'Dünya Lideri' olma yolunda bir sürü önemli işleri var, bir de bu küçük işlerle mi uğraşacaklardı!? Önce iğneyi kendimize batırıp, sonra çuvaldızı başkalarına!..

Bakınız, yandaş olmayan birçok gazeteci dövdüler, sizler bu konuda neler yaptınız!? Büyüklerimizle uğraşıp duracağınıza, önce kendi arkadaşlarınızın öcünü bir alın da, ondan sonra milletin önüne alnı açık çıkın, olur mu?

Bu konular daha çok su kaldırır da, yine yerimiz bitti! Bugün de Orhan Veli ile veda edelim:

"Eski bir sevdadan kurtulmuşum/ Artık bütün kadınlar güzel/ Gömleğim yeni/ Yıkanmışım/ Tıraş olmuşum/ Sulh olmuş/ Bahar gelmiş/ Güneş açmış/ Sokağa çıkmışım, insanlar rahat/ Ben de rahatım!.." (Mart-1940...)                Sakin KOŞAR...

YAZARIN DİĞER YAZILARI