KOŞUN, SİZ DE İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR B. B. ADAYI OLUN !..

Yahu bu ne iştah, bu ne hararet, bu ne hevesmiş arkadaş!? YSK'nın açıkladığına göre 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerine '36 Parti' girmek için müracaatta bulunmuştu, birinin seçimden çekildiği bildirildi, 26 Ocak günü kur'a çekimi yapıldı, 35 partinin seçim pusulalarındaki yerleri belirlendi ve kamuoyuna açıklandı, -her ne hikmettense- AKP yine oy pusulasında birinci sırayı çekti, bunu herkes biliyor değil mi?..

Birçok parti her İlimizde aday çıkarmıyor, az-çok hangi partilerin oralarda güçlü olduklarını tahmin edip, kendilerini güçlü gördükleri İllerde adaylarını belirliyor, genellikle İlçe ve Beldelerde aday çıkartarak vaziyeti idare etmeye çalışıyorlar!..

Bugün 28 Ocak 2024, bu yazı o tarihte yazıldı... Ancak, bu seçimde bir değişim oldu; herkes gözünü İstanbul'a dikti, sanki daha önce orada pek başarılı olmuşlar gibi, illâ oradan bir aday çıkarma yarışına girdiler!.. Bazı partiler adaylarını hemen açıkladı, bazıları da hâlâ kapı arkalarında pazarlıklarını sürdürüyorlar!? Şu ana kadar AKP, CHP, İYİ Parti, Zafer Partisi, Millet Partisi ve Saadet Partisi olmak üzere, 6 Parti adaylarını açıkladı... Kapı arkası pazarlıkları olumlu bitmezse eğer, önümüzdeki günlerde daha başka yeni adaylar da çıkacak gibi görünüyor!? Bakalım mega-kentin son aday sayısı kaç olacak!?

Peki, 16 Milyon nüfuslu koca Şehr-i İstanbul için bunca aday yeter mi? Tabii ki yetmez!.. Seçime giren 35 parti yanında, birçok Bağımsız aday ile bence yurdumuza son yıllarda akın eden mültecilerden Suriyeliler, Afganistanlılar, Sudan, İran ve Iraklılar da birer aday çıkarmalılar, ne de olsa burada nüfusları hiç de azımsanacak kadar değiller!.. Kimin vatandaş olduğunu nasılsa bilen mi var!? Bunun yanında Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler de birer aday çıkarabilirler!? Bunca 'aday enflasyonu' sonucunda, seçimi kimin kazanacağını kim bilecek bilader!? Bu kadar bölünmüş oy potansiyeli sonucu, yemin olsun Kamuoyu Araştırmacıları bile 'yaya' kalmazlarsa ve sonucu doğru tuttururlarsa eğer, gelin de beni bulun gari...

Hani, İstanbul'daki gücü ve oy potansiyeli belli olan AKP ve CHP'yi anlıyorum da; kaç seçimdir oy oranları bir türlü '% 1 ile % 3'ü bile' geçememiş, her gün yeni 'istifalarla' eriyen  partilerin buradaki iştahlarını ben anlayamıyorum!? "Olmayacak duaya 'Âmin' demelerini..." Hiç gerçekleşmesi mümkün olmayan 'Başkanlık' hayallerini sizler anlayabiliyor musunuz!? Allah biz insanlara akıl vermiş, fikir vermiş, ne diye böyle boş işlere 'zaman-para-enerjilerini' harcarlar acaba!?

Ben size söyleyeyim; bizim bildiğimiz sayın Ekrem İmamoğlu, bu 31 Mart 2024 yerel seçimlerini de, bir şekilde İstanbul halkını ikna ederek kazanır!.. Bu başarısıyla da, 2028 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin en iddialı adayı olur!.. Bugüne kadar kimler geldi, kimler geçti, 'Asla Yıkılmaz' denilen nice iktidarlar yıkılıp gittiler!.. Her çıkışın bir inişi vardır!.. Belki bu seçim de bu iktidarın sonunu getirecektir? Bunca pahalılık, borç, açlık, işsizlik, evsizlik, çaresizlik içinde bunalan halkın, başka nasıl davranmasını bekliyorsunuz ki!?

Bakınız; iktidar partisinin Diyarbakır'da çıkardığı Büyükşehir Belediye Başkan adayı sayın Mehmet Halis Bilden, tepsisinde 40-50 kadar simit olan çocuğa; "Al şu 100 TL'yi de, o tepsideki simitleri dağıt bakayım!" demiş... Simitlerin bugünkü fiyatıyla tutarı '600-750 TL' ediyor, koskoca aday bunu bile bilmiyor, itiraz eden çocuğa bir de; "Sen 100 TL'yi beğenmiyor musun yoksa!?" diye bir de sitem edip, hesap soruyor, halk önünde rezil oluyordu!.. Bazı başka adayları, bir simidi bile alamayan halk arasında son model ve 'çakarlı arabalarıyla' seçim propagandaları yapıyor, halktan ne kadar kopuk yaşadıklarını cümle-âleme gösteriyordu!.. Millet bunları görmüyor mu? Sizce bunlara; "Bravooo, bunlar ne kadar da zenginleşmişler yahu!? Ama ÇALIŞIYORLAR da yahu!.." mu diyecekler acaba!?

Yeni nesil pek bilmez ama; ANAP İktidarı nasıl yıkılmıştı bilir misiniz? 1989 Yerel Seçimleri öncesinde öyle şımarmışlardı ki; bazı iktidar Milletvekilleri Gazi Meclis'in tavanına bile 'Çiğ Köfteleri' atıp, kıvama gelip-gelmediğini oradan anlamaya çalışmışlar, o Yerel Seçimler de sonları olmuştu, hatırladınız mı o olaydaki görüntüleri !?                       Sakin KOŞAR...

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI