MUĞLA ADAYIMIZ, HAYIRLARA VESİLE OLUR İNŞALLAH!?

 

             MUĞLA ADAYIMIZ, HAYIRLARA VESİLE OLUR İNŞALLAH!?

İktidar Partisi AKP, 06 Ocak 2024 günü yeni adaylarını tanıttı, en ilgi çeken iki aday şunlardı: İYİ Parti'den istifa edip, soranlara o günlerde "Asla AKP'ye gitmem!" diyen Eskişehir Vekili sayın Nebi Hatipoğlu ve Muğla'dan da eski CHP Vekili ve Mardin-Derik İlçesi 1951 doğumlu sayın Prof. Dr. Aydın Ayaydın'ın Büyükşehir Belediye Başkanı adayı gösterilmesi oldu... Sayın Aydın Ayaydın bir konuşmasında; "Ben 22 yıldır AKP'ye oy vermemiştim" demişti, duymuş muydunuz? Kadere bakın ki, buna rağmen Muğla'dan aday gösterildi !..

Sayın Aydın Ayaydın; İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunu, 1993 yılında Profesör olmuş, devletin çeşitli kademelerinde görev almış... !999 yılında ANAP'tan, 2011 yılında CHP'den İstanbul Milletvekili seçilmiş, şimdi de AKP'den Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilmiş... Yani bu büyüğümüz için fikir ve parti pek fark etmiyor, kavgayı sevmiyor, yeter ki kendisine güvenilsin ve aday gösterilsin!..

Geçtiğimiz 08 Ocak 2024 Pazartesi akşamı TV-100 kanalında Gürkan Hacır'ın sunduğu "Taksim Meydanı" programına konuk oldu... Özellikle Şaban Sevinç ve Barış Yarkadaş'ın sorularıyla epeyce terledi, sürekli "Bodrum" dan bahsetti, hep oradan örnekler verdi, Muğla'nın öbür kalan 12 İlçesini adeta yok saydı!.. Kendisi 15 yıldır Bodrum'da oturduğu için, artık Muğlalı olduğunu söyledi, ama Bodrum dışına bir türlü çıkamadı!.. Bendeniz de bir 'Yatağanlı' olarak bu hitaplardan ve Bodrum projelerinden hiçbir şey anlayamadım, bunun için kendisini 'Bodrumlu' sayıyor, esasen oradan aday gösterilmesinin daha uygun olacağını düşündüm!? Yani, "Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı" sadece 'Bodrum'dan ibaret değil ki!.. Yatağanlı olarak ben de kendisinden bir şeyler duymak isterdim; sanırım Fethiyeliler de, Seydikemerliler de, Marmarisliler de, Dalaman-Ortaca-Köyceğiz-Datça ve Kavaklıdereliler de öyle düşünmüşlerdir herhalde!?

Devlet Karayolları'nın ve Devlet Su İşleri'nin yapması gereken işleri, Muğla Büyükşehir ve İlçelerinin Belediye Başkanları yapmadılar diye onları suçladı, gazetecilerin de; "Bu işleri devlet, yani başımızdaki iktidar yapar, niye Belediye Başkanlarını suçluyorsunuz?" şeklindeki sorularına da; "Projeler yapıp devlete sunmaları gerekirdi, onlar da yaparlardı, ama bunu düşünemediler bile!" dedi... İlahi sayın Aydın Ayaydın, siz 2011-2015 arasında CHP Milletvekilliği de yaptınız, başımızdaki iktidar hangi CHP Belediye Başkanının isteğini yerine getirdi de, bu bizim Muğla'nın yol ve su işlerini yapacaktı ki? İstanbul'un en acil taksi ve otobüs sayısını arttırma kararına bile 5 yıldır hep itiraz etmediler mi!?

Bu gidişle, önümüzdeki günlerde çok ilginç isimlerin, hiç aklımızın köşesinden bile geçmeyen partilerden aday olabilecekleri, mevcut ittifakların da, bazılarının son dakikalarda bozulabileceğini tahmin ediyoruz!? Bu yazı 08 Ocak 2024 günü yazıldı; Mehmet Sevigen'in Memleket Partisinden İstanbul adayı... CHP MP anlaşırsa, Muharrem İnce'nin İzmir'den... Ahmet Eşref Fakıbaba'nın AKP'den ve Oktay Vural'ın İYİ Parti'den Ankara... Merhum Alparslan Türkeş'in kızı Ayyüce Türkeş'in Adana İYİ Parti adayı olarak düşünüldüğü haberleri geliyor?.. Bakalım bu söylenenler ve isimleri şimdilik telâffuz edilenler, yarınlarda doğru çıkacak mı?..

Neyse, bugün bir fıkra ile yazımızı bitirelim:

Temel çok hasta olmuş, eşi Fadime'nin yardımıyla bir doktora gitmişler... Temel, ağrılarından ötürü oflaya-puflaya derdini anlatmış: "Ula Tohtur Beg, sırtımdan karnima doğri sanki birileri bıçak sokiyi-çıkariyi, aahh!.. Aha kulaklarim uğuldayi, uufff!.. B aba, yüzima terler basıyi, gecelerü de titreyurum yahi!.." deyince, Doktor notlarını yazdığı defteri kapatıp; "Temel Bey, siz nerelisiniz?" diye sormuş!.. Bunu duyan Temel'in birden kafası atmış, ayağa fırlayıp; "Hadi yürü cideyuruz Fadüma; ula yârim saattir konuşayum, adam penum nereli oldiğimu bila anliyamadi, hastalığımu nasil bilecak lan bu adam, yürü daa başka Tohtura cideyuruz!?" demiş...                               Sakin KOŞAR...

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI