SON GÜNLERİN BAĞIŞLANAMAZ AYIPLARI !?

 


Ülke insanları olarak yaşadığımız ekonomik zorluklar, işsizlik, eğitim ve sağlıkta yaşanan problemler, kadına şiddetten ötürü her gün birer-ikişer yitirdiğimiz canlar-anneler  yetmezmiş gibi; son günlerde bir de başımıza her gün emeklilerin kandırılmaya çalışılması, sokaklardaki sahipsiz köpekler konusu ve Dünya Şampiyonu olmuş Voleybol Milli Takımımızın Atatürkçü kızları olan 'Filenin Sultanları', ABD'ye maça giderken, hiç tanımadıkları yolcular arasında, 'Ekonomi Bölümü Yolcuları' olarak gönderildiler, bunu uygulayan yetkililere yazıklar olsun!..

1-Kurban Bayramı yaklaşırken, çok düşük ücretler alan emekliler için, hemen herkes bizlere sahip çıkmaya çalıştılar, ama sonuçta net bir kazanç miktarı, derdimize bir çare hiç göremedik!.. Yandaş basın, iktidarın çözemediği bu sorunu unutturmak, dertleri yumuşatmak, çaresiz emeklilere hep umut vermek için maşallah dokuz dereden su getirdiler, bankaların faizsiz krediler vereceğini, üç ayı ödemesiz, sadece bir telefonla 10 Bin, 20 Bin, 30 Bin ve 50 Bin TL kredilerin hemen hesaplarına yatacağını, emeklilerin bayramda kurban dahi kesebileceklerini internetten yutturup durdular!.. Buna kanan emekliler, soluğu devletin Ziraat, Vakıf ve Halk Bank şubelerinde alıp, her defasında da elleri boş olarak, kös kös evlerine geri döndüler!.. Bunu yapan yandaş medya mensuplarının, yemin olsun ne bu dünyada, ne de öteki dünyada yatacak yerleri yok, yazıklar olsun hepsine!..

2-Her gün gazeteleri her açtığınızda, radyo ve TV haberlerini her dinlediğinizde, bir veya birkaç İlimizden 'Kadın Katli' haberleri geliyor: Kimisini kocası, kimini boşandığı eski kocası, kimisini sevgilisi, kimisini kendi öz evlâtları veya hısım-akrabaları öldürüyor!.. Bu durum yıllardır da devam ediyor!.. Muhalefet Partileri bu konunun araştırılması için Meclis'e bir 'Araştırma Önergesi' sunuyor, her defasında iktidar Milletvekilleri tarafından reddediliyor!.. İyi de kardeşim, siz bu kadın katliamlarının devam etmesini mi istiyorsunuz!? Milletin bu TBMM'si ne işe yarar!? Bu işin sebeplerinin araştırılması, suç işleyenlerin cezalarının kat be kat arttırılması sizin aslî göreviniz değil mi!?

3-Yıllarca prim ödeyerek emekli olan biz emekliler, artık son yıllarda yeteri kadar sağlık hizmeti alamıyoruz!.. Birçok hastanemizde doktor eksiği, cihaz eksiği, hizmetli eksiği var!.. En gerekli ilâçların paralarını devlet ödemez oldu!.. Ameliyat için çok uzun vadeler veriliyor!.. Muayeneler çok kısa ve teşhis için hiç de yeterli vakit sağlanamıyor!.. Parası olanlar Özel Hastanelere gidip, dertlerine çare arıyor, kurtuluyorlar; parası olmayanlar ise genelde ölüme terk edilmiş gibi görülüyor!.. Bu durum sizce akla-mantığa sığıyor mu!? Bu insanlar 25 sene, 30 sene, 35 sene bunun için mi devletimize primlerini ödediler; bu durum aynen böyle devam ederse eğer, çaresiz emekliler sizlere haklarını helâl ederler mi!?

4-Biz ülke olarak, şu andaki Milli Voleybol Takımı (Filenin Sultanları) kızlarımız gibi başarılı bir ekibi, kaç yılda bir sahip oluruz, hiç düşündünüz mü!? Hem Avrupa, hem Olimpiyat ve hem de Dünya Şampiyonu oldular, dünyada devirmedikleri ünlü takım kalmadı!.. ABD yolcusu olan bu kızlarımıza bir tane özel uçak sağlayamadık mı? Bu kadar mı aciz, düşüncesiz ve çaresiz haldeyiz bizler!? Bırakın bir özel uçağı, ülke insanları olarak bu Şampiyon Çocuklarımızı biz pamuklara sarıp, başımızda TAC olarak gezdirmeliyiz!.. Hemen bu sorumlular soruşturulmalı, hatası olanlar derhal görevden azledilmelidir, bunun başka çözümü olamaz dostlar!.. Liyakatsiz yöneticilerden şu çektiklerimiz yetmedi mi gari !?

Yazımızı bir fıkrayla bitirelim: ---Ağzında sakız çıtlatarak kütüphaneye gelen sarışın ve süslü bayan; "Merhaba memur bey, geçen hafta sizden bir kitap almıştım, geri getirdim ama; çok sıkıcı bir kitaptı, sayfalarında isim ve adreslerden başka bir şey yoktu" diye sitem etmiş... Kütüphane memuru durumu hemen anlamış ve alaycı şekilde gülmüş: "Hay Allah, biz de bir haftadır 'Telefon Rehberimizi' kim yürüttü acaba diye düşünüp duruyorduk, iyi ki sizin gibi kitaptan anlayan, kültürlü birinin eline geçmiş de, bize geri geldi, sağolun hanımefendi" demiş, sarışın bayan da pek memnun halde dönmüş...                      Sakin KOŞAR...

YAZARIN DİĞER YAZILARI