SOVYETLER BİRLİĞİ 1991'DE NEDEN DAĞILMIŞ !?

 

          SOVYETLER BİRLİĞİ 1991'DE NEDEN DAĞILMIŞ !?

Dağılan Sovyetler Birliği (SSCB)'nin son lideri Mihail Gorbaçov, 2020 - Ekim ayı sonlarında çok ilginç bir açıklamada bulunmuş, diyesiymiş ki; "...O dönemde ülkemde Amerikan dizileri yasak olmasına rağmen,  halkım tarafından video-kasetler aracılığıyla gizlice izlenen 'DALLAS' adlı TV dizisi, insanlarımızı 'Batı Tarzı' yaşam şekline özendirdi!.. Bu dizi halkın istek ve arzularını kamçıladı ve dağılmamızdaki en büyük etken de bu oldu" demiş...

Hayli yaşlanan ve kilo da alan, alnındaki beresiyle ünlü Mihail Gorbaçov bu sözleriyle, size de biraz 'bunamış' gibi görünüyor mu? Bir TV dizisi, yüzyıllardır ayrı gelenek ve görenekleri olan koskoca bir ülkeyi, bu kadar kısa sürede nasıl baştan çıkarır da, yıkılmasına sebep olabilir ki !? O dönemi yakından takip edenler bilirler; zati Başkan Gorbaçov da öteki sert, acımasız, iklimleri gibi 'soğuk ve donuk' bir lider değildi... O da Batı insanları gibi güleç yüzlü, Batı tarzı şık giyimine çok özen gösteren, fötr şapka giyen, tıpkı Çariçe I. Katerina'nın kocası, 'Çar Deli Petro' gibi, güzel kadınlara asla dayanamayan bir Rus idi... Eğer asıl sebep bu ise, bu hatayı önce kendisi yapmıştı, suçu da öncelikle kendisinde aramalıdır, değil mi?

Bütün dünyada örnekleri saymakla bitmez ama; bir insan bir makama 'Pat' diye gelince, elde ettiği şan-şöhret-güç ile bazen şımarır, geçmişini hemen unutur, ele-avuca sığmaz, olmadık işler yapmaya kalkışır ya!? Bakın, iktidar partisinin seçim müziklerini yapan şarkıcı 'Uğur Işılak' da, hiçbir siyasi birikimi olmadan 'Pat' diye 07 Haziran 2015 seçimlerinde Milletvekili yapılıvermişti!.. Adamın bu işlerle ilgisi olmadığı için, gece eğlencelerinden arta kalan zamanlarında Meclis'e gelir, orada bir kelâm etmeden, kürsü önünde hiç kimseyle dövüşmeden, bir önerge bile vermeden, uyur uyur giderdi!.. Yeterince uyuduğu için de, sonraki seçimde aday gösterilmedi ve şutlandı!..

Daha sonra aranıp-sorulmaz olunca, oturup bir şarkı yazdı, adı da; "Özeleştiri Şarkısı!.." Kısa siyasi yaşamında bütün olumsuzlukları iyi öğrenmiş ve bellemiş olmalıydı ki, şarkısının sözlerinde, orada neler gördüyse hepsini sıralayıvermiş!.. İşte uzunca şarkısının sözleri:

"İliklere girdi siyaset/ Fikir müflis, vizyonumuz hamaset/ Önyargının adı, oldu feraset/ Tükettik her şeyi, neyimiz kaldı?..// Yürekte yara yok, sözlerde tesir/ Tükettik her şeyi neyimiz kaldı/ En derin mânâlar maddeye esir/ Tükettik her şeyi, neyimiz kaldı?..// Belki delirmedik ama, kudurduk/ Nefsimize göre bir dünya kurduk/ Zevkin de, keyfin de dibine vurduk/ Tükettik her şeyi, neyimiz kaldı?..// Ufuk olmayınca dünden dem vurduk/ Yarını olmayan günden dem vurduk/ Biraz sıkışınca Dinden dem vurduk/ Tükettik her şeyi, neyimiz kaldı?..// Düzenbaz diriler düşünce gözden/ Ölülerden dem vurduk bu yüzden/ Âlâ düşman mı var ki bize, bizden/ Tükettik her şeyi, neyimiz kaldı?..// Bozacının şahididir şıracı/ Nereye el atsan durum çok acı/ İbadetler bile reklâm aracı/ Tükettik her şeyi, neyimiz kaldı?..// Mülkün kölesiyiz, makamın kulu/ Kaydı şirazemiz, şaşırdık yolu/ Müzeye kaldırdık sağ ile solu/ Tükettik her şeyi, neyimiz kaldı?..// Dünyayı verseler yine yetmiyor/ Tamahkâr olunca istek bitmiyor/ Hiçbir şey kimseyi tatmin etmiyor/ Tükettik her şeyi, neyimiz kaldı?..// Ömründe bir kalbe dokunmayanlar/ İnsandan, insaftan, halden ne anlar/ Masal olup gitti güzel zamanlar/ Tükettik her şeyi, neyimiz kaldı?..// İşiten sağırlar, gören körleriz/ İş lâfa gelince esip gürleriz/ Fırsatı bulunca her haltı yeriz/ Tükettik her şeyi neyimiz kaldı?..// Mefhumu öldürdük, ruhumuz yasta/ Kibrimiz dorukta, kalbimiz hasta/ Vefadan eser yok, sabır iflâsta/ Tükettik her şeyi, neyimiz kaldı?.."

Biliyorsunuz, Türkmenistan'dan aşırma 'DOMBRA' şarkısını çevirip, sayın Recep Tayyip Erdoğan'a övgüler yağdıran sözleriyle gündeme gelen bu şarkıcı, 'Şak' diye Milletvekili yapılıp, o meydandan biraz erken atılınca, orada gördüklerini 'Tak' diye uzun uzun anlatmış işte... Şarkı sözlerinde epeyce Arapça-Farsça sözcük kullanmış ama olsun, o kadar kusur Kadı kızında da bulunur!.. Siz bunları yavaşça ve anlayarak okurken, yanınızda bir 'Sözlük' bulundurmayı da sakın ihmal etmeyiniz...         Sakin KOŞAR...

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI