YATAĞAN, 'EMANETİNİ' GERİ İSTİYOR !?

 

Kurulduğu 1944 yılından beri Yatağan Belediyesi, arada birkaç istisna dışında, genelde hep CHP'li Belediye Başkanları ile yönetilmiş ve bugünlere gelinmiştir... Aradan geçen 80 yılda CHP'den büyüklerimiz; Ahmet Toksöz (1944-1949), Nevzat Özsoy (1949-1950/ 1955-1960), Mehmet Özcan (1951-1952), Şadi Uysal 1963-1965), Ahmet Necati Özdemir (1973-1977/ 1983-1987), Ömer Tekin (1977-1980), Sadi Özcan (1989--1999) ve Hasan Haşmet Işık ( 1999-2019) yılları arasında CHP'den Belediye Başkanlığı görevlerinde bulundular, eserleri ve hizmetleri de aha işte oralarda dimdik ve hâlâ ayakta duruyorlar!..

İlk yıllarında nüfusu az, altyapısı yok, elektrikte ulusal şebekeye bağlı olmayan, belli saatlerde motorla enerji üreten Yatağan İlçemiz için, bir vatandaşımız şu meşhur şiirini yazmıştı:

"Kazayla KAZA oldu Yatağan Kazası/ İnek gütmeden gelir Encümen Azası/ Elektriği var şavkı yok/ Belediyesi var, Nark'ı (parası) yok!.."

Evet, işte aynı o şiirdeki gibi bir İlçeyi yöneten CHP'li Belediye Başkanlarımız, 80 yılda bugünkü haline getirmişlerdi!.. Ama 31 Mart 2019'da bir kaza sonucu CHP, Belediye Başkanlığı seçimlerini kaybetti!.. Kendi içinde bölünen partililer, bu Ata emanetini bir başka partiye kendi elleriyle adeta hediye etmişlerdi!..

Ancak, aradan geçen bu 5 senede partililerin geçmişteki hatalarını anlayıp da, birlik olma zamanının geldiğini düşünerek, 21 Şubat 2024 Çarşamba günü yeniden gösterdiler!.. CHP Yatağan Belediye Başkan adayı sayın Mesut Günay'ın, "Seçim Koordinasyon Merkezi" açılışına çok devasa bir kalabalık insan sayısı katıldı!.. Eski 'Sultan Oteli' altındaki büro önü meydanı ile çevresinde bulunan tam 6 adet yolun tamamı doluydu... İstisnasız, İlçemizin 39 Mahallesinden insanlarımız bu açılışa gelmişti... Karşıya kurulan konuşma kürsüsünde ilk konuşmayı Yatağan CHP İlçe Başkanı sayın Mehmet Kemiksiz, ikinci konuşmayı CHP İl Başkanı sayın Av. Zeki Can Balcı, üçüncü konuşmayı Parti Meclisi Üyesi genç kardeşimiz Mehmet Alkın Denizaslanı, dördüncü konuşmayı adayımız sayın Mesut Günay ve son konuşmayı da Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adayımız sayın Ahmet Aras yaptılar... 

Hiçbir partiye, hiçbir adaya çatmadan, kimseyi suçlamadan, sadece kendi yapacakları hizmetleri anlattılar, herkesi oy vermeye davet edip, bir tek CHP'nin başarabildiği "Sosyal Belediyecilik" anlayışıyla halka hizmet edeceklerini anlattılar!.. Gerçekten çok iyi hazırlanmış tüm konuşmalar, sık sık alkışlarla kesildi!.. Çok genç CHP PM üyesinin şiirlerle süslediği konuşması, sayın Ahmet Aras'ın Muğla şivesiyle halka hitabı çok beğenildi: "Yatıganlı arkıdeşlee, hindi sizden bi söz isteycem; emanet verdiğiniz Belediyemizi bu seçimde geri alıcez dee mi? Eyiii... Hadin ne durupdurusunuz gari; bir olalım, birlik olalım, şu emaneti geri alalım da, dirlik içinde yaşımeye başleverelim gari!.."

Mesut Günay'ın da; halkın ucuz ve sağlıklı alışverişi için 'AHİ' benzeri bir Belediye Şirketi kurarak gençlere istihdam sağlama fikri, üretici köylülerimize ücretsiz fidan-tohum-gübre temini, ürünlerine satış garantisi verme, tüm cenazelerin Belediye tarafından kaldırılacağı gibi sözleri büyük alkış aldı!.. Bunun yanında Kreş, Öğrenci Yurtları ve ücretsiz Üniversite Hazırlık Kursları sözleri, turizmi-sporu-sosyal faaliyetleri geliştirme, Kadın Sığınma Evi, el becerilerini geliştirme kurslarıyla meslek edindirme... gibi, çağdaş belediyeciliğe geçiş  beyanları herkesin çok hoşuna gitti, coşkulu konuşması sık sık alkışlarla kesildi!..

CHP'de Gençlik Kolları ile başlayan siyasi çabaları, ticaret hayatındaki başarıları ve engin tecrübeleri ile bu işe kendisini çok iyi hazırlamış bulduk!.. Muğla Büyükşehir Belediyesi ile uyum içinde ve candan ilişkilerle hizmet edeceklerinin emarelerini herkes gördü!.. Buna inanmışlığın coşkusuyla, meydana toplanan herkesin de ikna olmuş olarak, rahat bir şekilde köylerine döndüklerini izledik!.. Fikirlerini sorduğum birçok kişiden aldığım tek bir yanıt vardı: "Mesut kardeşimiz bu işi bitirmiş, 01 Nisan 2024 günü de inşallah kendisini Başkanlık Makamında, kurucumuz Atatürk'ün fotoğrafı önünde ziyaret edeceğiz!" diyorlardı... En hoşumuza giden de; Mesut Günay ile beraber CHP'den 'Aday Adayı' olan sayın Salih Haney ve sayın Ünal Mutlu kardeşlerimiz de, harika birer partili olduklarını gösterircesine oradaydılar ve tüm konuşmaları heyecanla alkışlıyorlardı!..   

Bu bir bayrak yarışı, bir demokratik mücadele, partili adayların hepsi de bu İlçenin çocukları ama, niye adı bir zamanlar "Küçük Malatya" ya çıkmış olan Yatağanımızda yine CHP kazanamasındı ki!? İktidar baskısı, 'oy yoksa hizmet yok' tehdidi, hep havada asılı kalan beyhude 'iş-konut- geçim vaatleri' verilerek değil; "Sosyal Belediyecilik" istiyorsak eğer, o işin tek adresi; yukarıda örnekleriyle anlattığımız bu çok güzide Adaylarımızdır!..                                     Sakin KOŞAR...         

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI