ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KONSERVATUVARI VE DEĞERLİ ŞEF CEVDET CÖMERTPAY

            Adana 30.05.2024 perşembe akşamı muhteşem bir Türk Müziği Konserine imza attı. Öncelikle değerli şefimiz Cevdet Cömertpay Beyefendi hocamızı tebrik ediyorum. Ve kendilerinin öğrencisi olmaktan dolayı çok gurur duyuyorum. Evet Adana Büyükşehir Belediyesi Ali Şenozan Konservatuvarı olarak o gece 2 bölüm halinde konser verdik. Ben deniz de böylesine nezih koronun koristi olarak icralara eşlik etim.  Gerek şahsi düşüncem gerek seyircilerin izlenimlerinden gözlemlediğim TRT Ankara Radyo Korosu icrası gibi bir konserdi. Türk Müziği nidası yankılandı salonda.

            İlk bölüm Kürdilihicazkâr Fasıl olarak Kemani Tatyos Efendi'nin Kürdilihicazkâr Peşrevi ile açıldı. Salon muhteşem bir ciddiyetle pür dikkat birbirinden değerli sazendelerimizi dinlemeye başladı. Ardından 9 kürdilihicazkâr eserle koro olarak birlikte kıymetli seyircilerimize şarkılarımızı söyledik. Şefimiz sayın Cevdet Cömertpay bu güzel eserleri büyük bir incelikle seçmişlerdi sanki. Hem bizler icra ederken hem de seyircilerimiz mest oldular adeta.

            Ara taksim de kanunda değerli hocamız Polat Göçen Beyefendi ve kemanda da kıymetli hocamız Sabri Gelicili Beyefendi kulaklarımızın pasını giderdiler var olsunlar. Devamında koro eşliğinde 5 kürdili hicazkâr eserimiz ve arada Gidelim Göksu'ya eserindeki gazeli okuyan değerli solistimiz Gülce Akbulut Hanımefendi buğulu sesiyle seyircilerimizi büyüledi gerçekten.1. Bölüm değerli Orhan Karaoğuz hocamızın ud taksimi ile nihayetlendi.

            İkinci bölümde ise Uşşak makamında beraber ve sola şarkılar icra ettik. Yine Tatyos Efendi'nin bu sefer de Uşşak Peşrevi ile sazendelerimiz açılışı yaptılar. Hacı Arif Bey'den, Şevki Bey'den, Dede Efendi'den güzel uşşak eserleri koro ile seslendirdik. Ardından değerli solistlerimiz uşşak makamında eserleri seslendirdiler. 9. Eser Şekip Ayhan Özışık'a ait olan "UNUTAMAM SENİ" şarkısını değerli hocamız, şefimiz Cevdet Cömertpay Beyefendi salona dönüp birlikte eşlik ederek seyircilerimize söylettiler. Bizler de mırıldandık dayanamayarak. Bu güzel eserde de değerli sazendelerimiz ile Ney'de neyzen Kamuran Kamile Üstüner Hanımefendi hocamız ruhumuzu dinlendirdiler. Yine kanunda Savaş Sim hocamız, klarnetlerde Mustafa Sim, Musa hardaldalı hocalarımız, kemanda Mustafa Onurbaş hocamız, ritimlerde Fırat Ersayar ve Murat Kinç hocalarımızın ellerine sağlık.

            Bölümün sonunda iki hareketli anonim eserle seyircilerimizin alkışlı tempoları ile konserimizi sonlandırdık. Adana Kültür ve Sosyal işler daire müdürü Muhammet Bakır Beyefendi ve Adana Korolar Federasyonu Başkanı Zafer Hallaçoğlu Beyefendiler konuşma yapıp çiçeklerini kıymetli şefimiz Cevdet Cömertpay Beyefendiye sunup tebrik ettiler. Çalışma yoğunluğundan konserimize katılamayan Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Zeydan Karalar Beyefendiye de konservatuvarımız ve sanat adına verdikleri çalışmalar için çok teşekkür ederiz.  

            Son olarak da Kamuran Hanım hocamız Cevdet Bey hocamızdan duygularını paylaşması adına konuşma yapmasını rica ettiler. Değerli şefimiz bu salonlarda müzikal kalitede, güzel konserler yapılmasını arzu ettiklerini dile getirdiler. Türk müziğinin önemini tekrar vurguladılar. Müziğimize sahip çıkmamızı istediler özellikle gençlerden. Farklı kategorideki müzikleri her yerde dinleyebilirsiniz gazinolarda, ya da eğlence yerlerinde dediler. Fakat Türk Müziğinin doğru mecralarda dinlenmesini istirham ettiler. Cevdet Cömertpay Beyefendi hocamızı, şefimizi tekrar kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum.  Bizlere ve gelecek nesillere Türk Müziğinin önemini bu konserde yeniden hatırlattılar. Yetiştirdikleri öğrenciler için minnettarız. Henüz yolun başında biri olarak kendi adıma öğrencisi olmak benim için onur.  Türk Müziğimizi dinleyelim ve dinletelim lütfen. Başka konserlerde yeniden birlikte olmak dileklerimizle. En derin sevgi ve saygılarımla.

AYŞE FİLİZ GÖKDEMİR ÖZARSLAN

ADANA 01.06.2024

YAZARIN DİĞER YAZILARI