BAFA GÖLÜ'NDE

BAFA  GÖLÜ'NDE

Beşparmak Dağları ( Latmos) ve Bafa gölünün güzelliklerini paylaşmak benim için her zaman ayrıcalıktır. Çünkü hangi köşesine baksam bana ayrı bir esin verir. Tarihse tarih vardır bu bölgede, Güzellikse güzellik...Her köşesinde inanç sistemlerinin, felsefenin, doğadaki başkalaşımlarının izini sürebilir; kendinize, doğaya ve topluma ilişkin çok değerli çıkarımlar yapabilirsiniz.

Dünya mitolojilerinin en güzel aşk hikâyelerinden Selene ve Endymion, salt bir aşk hikayesi değil; aynı zamanda dolunayın benzersiz doğuşunun efsaneleştirilmiş halidir. O aşk hikâyesi bu topraklara aittir.

Bu dağlar ta Bozdoğan'dan bu yana baştan başa gnays kayalarıyla biçimlenmiştir. Her köşeyi döndüğünüzde sizi hayrete düşürecek, izlememekten yorulmayacağınız metamorfozlar görürüsünüz. O başkalaşımların yaşı milyonu aşmıştır.

Bitki örtüsü  de özgündür bu bölgenin. Kayalardan çıkan zeytinleri seyrederken sanırsınız ki mübarek ilk kez buralarda bitmiştir. Hele o fıstık çamları hem endamlı hem de köylüler için çok önemli bir gelir kaynağıdır. Elbette kaya yosunlarından, makilere, keçiboynuzlarına bu bölgeye hayat veren bitki örtüsünün zenginliğine hayran olmamak olanaksızdır.

Bafa Gölü ve çevresi tam bir kuş cennetidir. Söylediklerine göre bu bölgede 246 çeşit kuş yaşıyormuş.

Hal böyleyken, bu bölgeye göz diken paragözlerin daha da arsızlaştıklarını görmek bir hayli acı verici.

Ben sanatı yaşatmanın çok etkili aracı olarak görürüm. Yıllardır bölgemizi tanıtıcı birçoğu ödülle taçlandırılan hikâye, deneme, roman  ve şiirler yazmam bundandır.

Son bir yıldır bölgemizin değerlerine disiplinler arası sanat eserleriyle etkinlikler gerçekleştirmemizin gerekçesi de budur. Bizi izleyenler bundan önce bölgemizin güzelliklerine ve sorunlarına dikkati çekmek için değerli ressamlarımızla birlikle  Stratonikeia - Hekate; Fark Yaratan Karyalı Kadınlar ve Zefir şiir ve resim sergilerini açmıştık. Hedefte Latmos'ta zaman - Metamorfozlar  sergimiz var.

Bu sergilere hazırlık olarak İki gün önce ( 23 Mayıs) Bafa gölünde çok özel bir gezi yaptık. Fırsat buldukça buralara gitmeme rağmen  güzelliklere bir kez daha hayran olsam da  talanlara ve vurdumduymazlıklara isyan ettim. Gördüm ki Latmos - Bafa  fırçalara ve kalemlere düşündüğümden de fazla gereksinimi varmış.

YAZARIN DİĞER YAZILARI