MBŞB BAŞKANI AHMET ARAS'I DİNLEDİK

Bodrum Günbatımı Söyleşileri Platformunun Mayıs ayı konuğu Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Ahmet Aras'tı.

Başkan  Aras, iki saati aşan söyleşisinin ilk bölümünde,  Muğla'nın Seydikemer'den Bodrum'a sahip olduğu değerleri, bunların "Dünya Kenti Muğla" mottosunun  temel dayanaklarını oluşturduğunu anlattı.

Konuşmasının ikinci bölümünde salgın dönemiyle başlayan ve günümüzde iyice ağırlaşan ekonomik ve sosyal sorunların eğitimden sağlığa, spordan kültür ve sanata, ortak üretim ve pazarlama alanları yaratmaktan , kadın sığınma evlerine sistemler içeren ve sosyal belediyecilik olarak adlandırılan bir alan açtığını anlatan Aras, bunun için  STK'larla, üniversite ve valilik başta olmak üzere tüm devlet kurumlarıyla birlikte çalışacaklarını,  bu iş birliklerinin çağdaş demokrasilerin temel özellikleri katılımcılık, yönetişim ve yerindelik ilkelerini hayata geçirmek için de vazgeçilmezliğini dile getirdi.

Konuşmasının üçüncü bölümünde Muğla'nın altyapı sorunlarını anlatan Aras,  BŞB'nin ekonomik kaynaklarının sınırlı olduğunu, bu kaynakları geliştirmek ve verimli kullanabilmek için  "Muğla planlama ajansı" kuracaklarını açıkladı. Aras, bunun  şeffaflık ve hesap verebilirlik için de önemli  oluğunu söyledi.

Söyleşi her biri kendi alanında önemli değerler üretmiş katılımcıların soru ve katkılarıyla  devam eden toplantı LVZZ otelin kokteyliyle sona erdi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI