BİR YAZAR...BİR KİTAP.(3) HATİCE ALTUNAY ve AKIP GİDENLER

BİR YAZAR...BİR KİTAP.(3)

HATİCE ALTUNAY ve AKIP GİDENLER

Şu anda elimde Klaros Yayınları tarafından Nisan/2020 de yayınlanmış olan bir şiir kitabı var. Şu salgının ürkütücü ve kısıtlı günlerinde hepimiz kendimizi kitaplara verdik. Fakat bu kitabın benim için özel bir yeri var.

2015 Yılının Eylül ayında nihayet ailevi sorumluluklarımın ve iş hayatımın teknik olarak sona ermesi ile kendimi gençlik sevdama kaptırıverdim ve yazmaya başladım. İçine girdiğim bu yenidünyada karşıma tamamen bir rastlantı sonucu muhteşem bir insan çıktı. Ömrümde ilk defa; bu yaşta, bu kadar saf, temiz ve adeta çocuk gözlerine sahip bir insanla tanıştım. Elbette tahmin ettiğiniz gibi onu asla bir daha bırakmadım. Onu tanımadan, yazdıklarını okumadan bana hak vermeniz mümkün değil. O sadece edebiyat alanında değil, resim ve çeşitli el becerilerinde de çok yetenekli. Yeni emekli olan bu edebiyat öğretmenimiz benim de hayatımı aydınlatan bir dost oldu. Şu anda gerçek bir kardeş kadar yakınız birbirimize.

Sevgili Hatice Altunay, doğal yeteneği sonucu sahip olduğu güzellikleri, deneyimleri ve bilgisi ile de güçlendiriyor elbette. Şiir, deneme, öykü ve çocuk kitapları yazıp, resim yapıyor. El becerileri ile de arkadaşlarını ve çevresini mutlu ediyor.

KARAGÜL/ KARASEVDA

Selvi boylu bir adam

Uzun cümleleri olmayan

Çın sabahta uzun yolları aşar

Ellerinin üstü masmavi damarlı

Elleri dalgalı akıntılı deniz

Elleri nasırlı kocaman

Kalın uzun parmaklarının

Ölümsüz sevdalısı

Kara elmasını öper her sabah vardiyasında

Adı karasevda kara taşların nasırlı dokunuşu

Acı dokulu yüzüne düşer.

 Ben eleştirmen değilim, Edebiyat eğitimi almadım. Sadece okur ve yazanım. Hiçbir edebiyat dalında bir büyük iddia peşinde değilim. Seviyorum sadece. Fakat Sevgili Hatice Altunay'ı tanıyan biri olarak bunları sizinle paylaşmasam olmazdı gibi geldi bana. Beni anlayacağınıza inanıyorum, kitaplarını okuyunca.

Özlediğiniz pırıl pırıl bir yüreği, dünyaya daha yeni gelmiş gibi tertemiz bakışlarını, art niyetsiz sevgisini görebilmek için onu tanımalısınız, yazdıklarını okumalısınız. Yeryüzündeki acıları, nasıl içinde duyumsadığını ve nasıl feryat edebildiğini izlemek için "Yörük Gönlünün" yangın yerini tanımalısınız. Hatice Altunay'ın her satırını dikkatlice ve içinize sindirerek, sevgi ile okumalısınız. Aceleye gelmemeli tanımak onu.

Hepinize sağlıklı ve edebiyat güzelliğinde günler diliyorum.

Sevgiyle kalın, Egeden ılık selamlar.

Meral Kutluğ İlsever

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI