YALIKAVAK' TA 2.BODRUM YÖRÜK OBASI ŞENLİĞİ

YALIKAVAK' TA 2.BODRUM YÖRÜK OBASI ŞENLİĞİ

                Değerli okurlar, Etrim' deki çalıştaydan sonra neredeyse akşam olmuş ve karanlık basmıştı. BODYOD Başkanı Perihan Hanım ve Eşi Mehmet Ali Bey, önümüze düşüp "Bizi izleyin" diyerek yollara düştük. Gecenin o izbe saatinde bizi dağdan/bayırdan aşırıp yüzlerce dönemeçten sonra Milas/Bodrum yoluna indirdiler. Biraz ilerledikten sonra bu kez de Torba yoluna saparak Gündoğan üzerinden Yalıkavak' a ulaştık ama gecenin o saatinde bile bu arka yollarda da trafik yoğunluğundan çektiğimiz sıkıntıyı gelin bir de bize sorun. Neyse ev sahipleri bizi Yalıkavak' ta otelimize yerleştirdikten sonra evlerine gittiler. Akşama kadar koşturmaktan pelte haline gelmiştik. Hanım sahile doğru yürüdü ise de ben hemen yattım. Sabah da pırıl pırıl bir Bodrum sabahına uyandık. Önce sahilde bir saatlik uzun bir yürüyüş yaptım. Saat 10.' a doğru şenlik alanına yürüdük. Önceleri neredeyse boş gibi görünen alan her geçen saniye dolmaya başladı. Önce dernek Başkanı ve eşi geldiler ve çevreye düzen vermeye başladılar. Alanda kurulu Yörük Çadırını döşediler. Yiyecek/içecek, incik/cincik, süs/takı ürünü satanlar, alandaki yerlerine yerleşmeye ve stantlarını kurmaya başladılar. Güneş doğuda yükselirken boy boy Yörükler, boyunlarında sarı yağlıkları, ayaklarında kilot pantolonları, cepkenleri, dokuma kıl/yün torbaları, ipleri/süsleriyle, ayaklarında Aydın/Çine körüklü çizmeleri ve başlarında yan getirilmiş kasketleriyle meydanı doldurmaya başladılar. Doğal olarak önce Bodrum Yörük Derneği üyeleri alana girdiler ve çadırdaki yerlerini aldılar. Arkasından Milas Yörükleri alana giriş yaptı, derken Fethiye Yörükleri, Seydikemer Yörükleri, Aydın, Germencik Yörükleri, Söke Yörükleri, Antalya/Korkuteli Yörükleri birer birer gelerek alandaki yerlerini almaya başladılar.

Saat 11.00' dan sonra şenliğe katılan tüm Yörük Dernekleri, kortej oluşturarak Atatürk/Cumhuriyet Meydanına doğru yürüyüş başladı. Davul/zurna ekibinin gümbürtüleri eşliğinde meydana yürüyen korteji onlarca gazeteci/fotoğrafçı izleyerek bu güzel yürüyüşü, birliği, beraberliği, anlaşmayı, kardeşliği/arkadaşlığı; kısacası çok özlenen bu hoşgörü ortamını ölümsüzleştirmeye çalıştılar. Yine Atatürk Heykelini arkalarına alarak boy boy, grup grup, ekip ekip fotoğraflar çekildi, çekildi. Daha sonra yine aynı yoldan dönerek, hatta biraz da çarşı içinde ilerleyen kortej zaman zaman durup davul/zurna ekibi önünde zeybek/efe oyunları oynanarak şenlik alanına dönüldü.

Milas'tan gelen davul/zurna ekibi, gümbür gümbür alanı inletirken bir yandan da alanda kurulan sahnede müzik etkinlikleri için düzenlemeler yapılmaktaydı. Fethiye'den İsmail UZUNOĞLU(KERİMOĞLU), sazına düzen vermeye çalışırken bir yandan da yine Fethi Yörük Başkanı Ramazan KIVRAK, O özel Yörük giysileriyle kendisini gösterdi. Bir yandan BODYOD' un hazırladığı Halk Dansları meydanı doldururken bir yandan da yeni yeni gelmekte olan katılımcılar ve Yörükler meydanı doldurmaya başladılar. Protokol konuşmalarından sonra önce yerel sanatçılar olmak üzere müzik etkinlikleri başladı: Âşık Mustafa, Pınar KAYACAN, Mehmet Ali TİRİK, Arda SAVRAN, kendi meşrepleriyle çalıp söylerken hemen arkasından Bodrum Yörük Obası BİNDALLI Kadın Ekibi Gösterileri alanı doldurdu. Arkasından Turizm Bakanlığı Sanatçısı İsmail UZUNOĞLU, bağlamasıyla sahne alarak önce yerelden sonra da ulusaldan renkli parçalarla şenliğe renk kattı. Hele Pisi' ni ağır Kerimoğlu ile Bodrum'un kıvrak Kerimoğlu' arka arkaya seslendirerek seyirciye bu farkındalığı da yaşattı. Yörük/Türkmen Derneklerinin Halk Dansları gösterileri devam ederken bir yandan da Teke Yöresi Sanatçısı İsmail Peynirci ve ekibi (Saz, Cura, Sipsi, delbek) eşliğinde alanı inlettiler. Hele o kalem büyüklüğündeki sipsinin ciyak ciyaklayan sesi kulaklarımıza işledi ve unutulmaz anlar yaşattı. Saat 16.00' ya doğru başlayan Ümran ÖZDEMİR' in konseriyle festival sona erdi.

                Milas Yörük Obası grubundaki amcaların o yaşta bile şıkır şıkır, fıkır fıkır oyunlarıyla hayata ne kadar bağlı, yaşamın, dostluğun, barışın, kardeşliğin, anlaşmanın ve bir araya gelerek eğlenmenin ne kadar da özlendiğini, vaz geçilmez olduğunu gözlere, kulaklara, beyinlere işledi, gösterdi, nakşetti. Arkasından meydana çıkan Fethiye Yörük Derneği Başkanı Ramazan KIVRAK, Uzunoğlu' nun bağlaması eşliğinde o özgün Yörük kıyafetleriyle kollarını açıp havalandırarak alanda çepeçevre bir atmaca gibi dönerek sanki yükseklerden yerdeki avını arıyordu. Bindallı ekibinin oyunları, bireysel oyunlar, ekipler halinde oyunlar her biri şenliğe ayrı birer renk kattılar.

                Değerli okuyucular, iki günlük bu Bodrum Yörük Obaları Derneği Etkinliğinin sonunda şunu gördük ki, böyle etkinlikleri özlemişiz. Bu iki gün boyunca, bunca kalabalığa karşın insanlar arasında en küçük bir itişme/kakışma, tartışma, anlaşmazlık, kavga/gürültü namına herhangi bir olumsuzluk görmedik, duymadık. Toplum olarak böyle toplumca arkadaşlığın, kardeşliğin, dostluğun, anlaşmanın, sevginin, saygının, barışın, birliğin/beraberliğin sergilendiği, yaşandığı ortamları özlemişiz. Bu özellikleri biz yalnız bu şenlikte görmedik. Katıldığımız bütün Yörük/Türkmen etkinliklerinde bu kardeşçe/ortak yaşam özelliklerini gördük. Zaten bu özellikler Yörüklerin kanında, şanında var. Bu özelliklerimizi unutmamak, yaşatmak için yapılıyor bu tür etkinlikler. Bunun için böyle etkinliklere her şeyi bir yana bırakarak koşarak gidiyor ve okuyucularımıza/insanlarımıza bu güzel hasletlerimizi göstermeye, hatırlatmaya çalışıyoruz. Akşamları tv. Haberlerinde gördüğümüz çirkin yaşam örneklerinden sonra böyle güzel yaşam örneklerine çok ama çok ihtiyacımız var.

Fethiye' li arkadaşımız, dostumuz, kardeşimiz UZUNUOĞLU, eserlerini okuyup sahneden indiğinde kendisini kutlamak için elimi uzattığımda duygularım o kadar tavan yaptı ki, sevinçten mi, gururdan mı, özlemden mi bilmem hangi duygulardansa gözyaşlarıma hâkim olamadım ve Kerimoğlu' ya tebrik için elimi uzattığımda bu halimi gören Kerimoğlu, sanki bir çocukmuşum gibi sırtımı sıvazlayarak "GARDAŞIM!!" diyerek beni teselli etmeye çalıştı. İşte bizler buyuz, arkadaşlık, dostluk, kardeşlik, birlik/beraberlik bu; aynı düşünce, aynı yaşam, aynı beklenti, aynı kültür, aynı gelenek/görenek. Daha ne diyelim?... Bazı duygular yalnızca yaşanır, hissedilir ama anlatılamaz.

"Bizleri yalnız bırakmayan Bodrum Bel. Başk. Yardımcısı Tayfun YILMAZ'A, Türk Boyları Konfederasyon Başkanı Durhasan KOCA' ya, Anadolu Yörük/Türkmen Federasyonu Başkanı Ramazan KIVRAK'A, Seydikemer Yörük/Türkmen Başk. İsmail UZUNOĞLU' na, Muğla Yörük Obaları Başk. Orhan AKCAN' a, Dalaman Yörük Obası Başk. Kadriye EFE' ye, Burdur Yöresi Teke Yörük/Türkmen Obaları Derneği Başk. Osman Elçin PELTEKOĞLU' na, Göller Yöresi Yörükler, Türkmenleri Derneği Başk. İbrahim SAKIZCI' ya, Milas Yörük Obaları Kültür Derneği Başk. Erkan TURGUT'A, Milas Yörük/Türkmen Kültür Derneği Başk. Mevlüt KİRİŞ' e, Fethiye Yörük/Türkmen Derneği Başk. Yard. İsmail YARBAŞI' a, Aydın Efe Yörükleri Der. Başk. Ruhi DOĞAN' a, Antalya Korkuteli/Avdan Yörük/Türkmen Der. Başk. Durali KÖLE' ye, İzmir Yörük/Türkmen Kadınları Onursal Başk Emine GÜVEN' e, Etrim Muhtarımız Abdullah BAŞOL ve kardeşi Hasan BAŞOL' a, Mumcular Muhtarımız Muhammet KARADEMİR' e, Bahçeyaka Muhtarı Yücel UYAR' a, üyelerimiz Mustafa SARUHAN, Mehmet KARAN' a ve adını sayamadığım çevre muhtarlarımız, yanımızda olamayan fakat desteğini esirgemeyen Bodrum Bel. Başk. Ahmet ARAS' a desteklerinden güç aldığımı bildirir, sonsuz sevgi ve saygılarımı iletirim" Perihan TİRİC-BODYOD Başkanı-Ramazan KIVRAK ve diğer 16 kişi ile birlikte.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI