" BAYRAM DEĞİL SEYRAN DEĞİL.SAM AMCA.."

 

               Geçtiğimiz  günlerde   emperyalizm Dünya ordularının bir kıyaslanmasını yapmış  Başta asker sayıları olmak üzere tüm araç -gereç sayılarını kıyaslayarak dünyaya bildirme ihtiyacını hissetmiş. Bununla acaba dünyaya vermek istediği bir mesaj mı var?

       Bu mesaj Rusya -Ukrayna savaşı başladığı günden sürekli işlenmektedir. Dünyayı bir savaşa hazırlamak için her türlü oyunu oynamaktadır. Gerekirse yalan üstüne yalanları da ekleyerek savaşa hazırlanmaya zorluyor Dünyayı. Bunun yanında çıkardığı irili ufaklı çatışmalarda da SAVAŞA ÇAĞRI mesajlarını eksik etmiyor..

En son bulduğu yalan da bakalım ona ne kadar  destek çıkacaktır. Son günlerde sürekli Rusya Ukrayna savaşını kazanırsa  hemen  Avrupa'ya saldıracaktır. Palavrasını kullanır oldu ve sık sık da. Bununla hedeflenen Rusya-Ukrayna savaşının bitirilmemesidir, Silah tekelleri bunu istemedikleri için savaşın sona ermesini asla istemiyor amcamız. Çünkü biliyor ki kendisine candan-gönülden bağlı Zelenskiler hazır kıta beklemektedirler ..Böylece sürekli bir savaş korkusunun ortalıkta dolaşmasını sağlamağa çalışmaktadır Sam amcamız...

          Kapitalist sistem tüm sorunlarını sav aş denilen araçla çözmek zorunda olduğunu bili.

Sermaye tıkandığını gördüğü veya hissettiği anda hemen savaşları devreye sokarak çözüm arar .Tüm savaşlar  ona bu olanağı hazırlamıştır dünyamışlar hep bir ganimet getirmiştir. Kazançlı çıkmasını getirmiştir. Onun için şimdi ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI gündemini yaratma peşindedir.

           Bu gerekçelerle  yayınlanmaktadır orduların güç örnekleri...

        Emperyalizm BİLMEM NE KUŞAĞI,BİLMEM NE PROJESİ,BİLMEM NE BAHARI   gibi çizimleriyle dünyada arzuladığı düzeninin bin türlü kuramadı. Yani istediği sonuçlara ulaşamadı. Bundan başka son yıllarda yaşanan salgın olayı da onun devlet anlayışına epeyce ters gelmektedir. ABD bile sosyal devlet harcamaları yapmak zorunda kaldı bu süreçte. Bu isi hiç de kapitalist sistemin  beğendiği bir uygulama değildir. Çünkü emperyalist devlet devletin kendi çıkarlarına uymayan harcamaların yapılmasını asla istemez. Onun istediği devletin tam harcamalarının kendisi için yapılmasıdır. Kendisi için olmayan harcamaları kayıp olarak görmektedir. Salgın sonrası dünyada sosyal devlet anlayışına doğru bir gelişmenin olması kapitalizmin iştahını kaçırmaktadır. Normal yollardan bunun önüne geçilemeyeceği için ancak bir savaş ortamı olursa önlenebilir bu tür istekler. Dolayısıyla savaş kaçınılmaz oluyor kapitalizm için. Bunu da hazırladığı gerekçeleri kullanarak çıkarmak peşindedir bu gün. İşte dünya ordularının  güçlerinin sergilenmesi olayı bunun içindir.

 

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI