AFRİKA KUPASINDA SADECE REZALET VAR


   Bizim futbol aktörlerinin günahını almışız .Kat kat fazlası Afrika kupasını izlerken görmekteyiz. Tek bu güne dek göremediğimiz burada taçlar biraz olsun daha uygun atılmakta. Örneğin bizde taçlar on metre hatta daha fazla kaydırılarak atılmakta burada ise biraz daha topun çıktığı noktaya yakın atılmaktadır.

        Bizde en çok yakındığımız görüntülerden biri, yere düşen artistlerin ir kaç kez yuvarlandıktan sonra öbür tarafa da dönerek iki üç kez yuvarlanma örnekleri oluyordu. Üstelik düşer düşmez önce elleriyle çimenleri yumrukluyor sonra ayaklarını da vurarak ne kadar çok acı"!" çektiğini seyircilere göstermeğe çalışıyor. İnsan haliyle merak ediyor .Acaba bu kadar gösteri yapan futbol artistleri nasıl oluyor da ayağa kalkabiliyor. Hele hele bu acılardan sonra nasıl koşturacak bunlar diye de soruyoruz. Gördük ki bu kupada bunların alası yapılıyor ve hakemler de buna ayak uydurup hemen oyuncunun yanına koşuyor sedye isteyip istemediğini soruyor.

       Bu görüntüleri biz mi onlardan kaptık onlar mı bizden bilinmez. Bunun adına da dünyada endüstriyel futbol  diyorlar günümüzde    demek ki birilerinin endüstri anlayışı bu olacak bundan sonra.. Bu endüstri hile ve aldatmaya dayanıyor ama birilerine para kazandırdığına göre kimse karşı çıkmıyor dünyada ve bizde de

  Bizim en çok yakındığımız konulardan biri de hakem hataları oluyordu. Ancak burada aynı hataların devam ettirildiğini görüyoruz..

     O zaman bu alanda dünyada birilerinin bir şeyler yapması gerekme mi? Bu oyunun yeniden gözden geçirilmesi gerekmez mi/Örneğin bir iki santimle ölçülüyor artık ofsayt kuralları. Bunu açıklayacak ir mantık da yok. Bir iki santimlik ofsayt birilerine hangi avantajları getiriyor ki

  Yine bizde en çok yakındığımız görüntülerden biri topun elle değmesiyle kazanılan avantajlardı. Oysa ele değmek bu kadar önemli olmaması gerekir. Örneğin oyuncunun arkadan eline çarpması bile ceza oluyor .Oysa oyuncu bunu bilenerek yapmıyor ki..

Böylesine basit bir görüntüden sonra  penaltılar veriliyor bazen sonucu bile bu cezalandırma şekli tayin edebiliyor. Bana göre kural koyucuların bunu yeniden değerlendirmesi gerekir.

   Oysa beklentimiz bir büyük organizasyonda daha mantıklı görüntülerin oluşması yönünde ama bu futbol anlayışıyla bunun olması mümkün görünmemektedir.

Çünkü birilerinin bu anlayışla kazandıkları ortada.

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI