BARIŞ BÜTÜNÜYLE HAYAL MI OLUYOR?

 Kapitalizmin hırsı dünyayı yok etmeğe doğru götürüyor. Eskiden savaşlardan sonra barış gelecek umudu vardı.

Şimdi emperyalizm bunu yok etmek üzere.. İnsanların barışa umutlarını   tüketen son karar sportif alanlara getirilen yasaklamalar olmuştur.  Rusya'nın sportif  faaliyetlerden men edilmesi

Barışın önüne getirilmek istenen en büyük engeldir bana göre. Bu gösteriyor ki dünyada artık yarışmalı sportif faaliyetler yerine iki ayrı  grubun oluşturacağı sportif alanlar yaratılacaktır. Eskiden SOVYET SİSTEMİ VARKEN BİLE   uygulanmayan bir spor yasağı bu gün artık uygulamaya konulacaktır. Bir yanda Rusya yanlılarının öbür yanda batı denilen yanlıların kendi aralarındaki yarışmalarına tanık olacağız bundan sonra. Hangi alanda dünya sporcularının yarışından söz edeceğiz. İki ayrı dünyanın yarışmaları artık konumuz olacaktır.

  Spora getirilen yasaklar artık Dünya Şampiyonlukları değil iki ayrı anlayışın şampiyonlukları olacaktır.

Ne diyorlardı eskiden? Spora siyaset getirmeyin, sporu siyasete alet etmeyin türünden beylik laflar her fırsatta ortaya atılıyordu. Bundan sonra kim böyle bir şey söyleyebilir ki?

       Askeri ve ekonomik ambargoları anladık ama bu güne dek bu kadar geniş kapsamlı sportif yasaklamalarını anlamak mümkün değil. Bu yasaklama bir  süre sonra  kalksa bile  hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.  Özellikle spor insanları birleştiren bir etken olmayacaktır. Düşmanlık bundan sonra daha da artacaktır, büyüyecektir.Bu bir..

    İkincisi ve en önemlisi bunun düşmanlık adına hangi duyguları körükleyeceğidir.

Örneğin bu güne dek savaş halindeki iki ülkenin takımları, sporcuları yarışabiliyordu ama bundan sonra bu mümkün olmayacaktır. Savaştaki düşmanlık spor alanlarında da artarak sürdürülecektir.

  Yarışanlar birbirlerine siz bizi yok etmek istediniz diyerek düşmanca saldıracaktır. Sporun birleştirici özelliği yerine düşmanlaştırıcı özelliği geçirilecektir.

    Tüm bunlardan farklı olarak da en büyük tehlike kapıya gelmiş durumdadır. Siz bizi tümüyle yok etmeğe çalışıyorsunuz ama bizim de sizi yok etmek için susmamızı beklemeyin. Şeklinde düşünecek biri çıkarsa ne olacaktır? Şu olacaktır..

Mademki bizi yok ediyorsunuz biz de sizi yok etmek için nükleer gücümüzü kullanacağız diyen biri çıkmaz mı dersiniz?

   Tüm yasaklamaları getirenler bunu düşünemiyor mu?  Siz bizi yok ederken ben sizin yaşamınıza yardım mı edeceğim diyen biri çıkar da ilgili yerlerdeki düğmelere basarsa ne olacaktır?

    Kapitalizmin hırsı dünyayı bu noktaya taşırken onu göremeyenlere ne demeli ki? Bakınız Putin'in papazları ile kapitalistlerin papazları bu konuda bir şey diyorlar mı?

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI