DÜNYADA NE KADAR ŞANSIZ İNSANLAR VAR

                              DÜNYADA  NE KADAR ŞANSIZ İNSANLAR VAR

        Yaşadığımız salgın koşullarında insanların bazı şeyleri yeniden gözden geçirmesini ve  sorgulamasını gündeme taşımıştır.En başka sosyal devlet  anlayışlarını devletlerin eksik veya yanlış bakışlarının yeniden gözden geçirilmesi gibi konuları gündemlere taşımaktadır.

Örneğin sosyal devlet anlayışının eksik veya hiç bulunmadığı devletlerde salgın sorunlarının yeterince hızlı  çözülemediğini ancak zengin devletlerde devletin bu zenginliklerinin sorunlara çözüm için yönlendirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.örneğin ABD de devlet güvencesinden yok sun insanların yaşadığı sorunlarla bu güvencenin olduğu devletlerde sorunlara nasıl farklı yaklaşıldığını,normal düşünen her aklın  değerlendirmesi gerektiğini göstermiştir.

Tüm insanların bazı saplantılarını da incelemesi gerektiğini nerede ne yanlışları yapıyoruz, hangi yargılarımız eksik veya yanlış gibi sorulara yanıt getirmesi gerekir.

Elbette bunu sadece ve sadece aklını kullanabilen insanlar yapabilir.Kendini kul sayanların yapabileceği bir sorgulama değildir bu..

  Biat ve itaat kültürünün kör ettiği , işlemesine izin vermediği beyinler bu sorgulamaları asla yapamazlar.Çünkü onların başka türlü düşünebilmesi mümkün değildir.

Örneğin şu aşağıda verilecek örnekleri sorgulayabilirler mi bu itaatçı kültürün temsilcileri?  Bir Kuzey Avrupa ülkesinde başbakana salgın yasaklarını ihlal ettiği için ceza kesilmiştir.Bu cezayı kesen ve başbakana bildiren kişi emniyetin bir bürokratı olmuştur:Bu toplumda bunun olması mümkün mü ?Hangi kişi başbakana ceza kesebilir ?Hangi kişi başbakana kesilen cezayı tebliği edebilir?

 Bu cezanın gerekçesi,10 kişinin katılmasına izin verilen bir yemeğe başbakanın 13 kişiyi çağırması..Başbakana sordukları zaman bu cezayı ödeyeceğini söylüyor..

 İspanyada ve bir Latin ülkede genel kurmay başkanları,sırası gelmeden önce aşı olukları anlaşılınca istifa etmek zorunda kalmışlardır.

İngiltere başbakanı ise ilginç  bir gerekçe kullanmıştır.saçlarınızı neden kestirmiyorsunuz  sorusuna şu yanıtı vermiştir.Berberler kapalı olduğu için  traşımı  olamıyorum .Açıldıkları zamanı beklemek zorundayım.Koskoca bir başbakanın gerekçesini görüyor musunuz?

Bunları yazarken Taivan'dan bir haber geçiyordu.Şöyle diyordu haberde:Taivanda başbakan maske takmadığı için vali ceza kesmiş.

  Bir valinin veya başka bir  memurun bir başbakana ceza kesmesini siz bizim gibi toplumlarda duysanız inanır  mısınız?  Bu nasıl mümkün olur diye sormaz mısınız/ Bu tür toplumlarda yetkili olarak yaşayan insanların ne kadar büyük şansızlık yaşadığını düşünebiliyor muyuz acaba?

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI