EĞİTİMİN ÖNGÖRDÜĞÜ NESİL BU MU YOKSA

 

                             EĞİTİMİN ÖNGÖRDÜĞÜ NESİL BU MU YOKSA

Yaklaşık yirmi yıl kadar önce eğitim yaklaşımı sunulurken şöyle demişlerdi dindar  ve kindar nesiller yetiştirmek.. Bu saptanan süre içinde ortaya çıkan yeni neslin bu anlayışa uygun düştüğünü söylersek yanılmış olur muyuz? Çünkü son yıllarda artan saldırganlık örneklerine bakılırsa bunu bir şekilde açıklayabilmemiz gerekir. Kadına yönelik şiddetin sağlıkçılara yönelik şiddetin ve çeşitli saldırganlık örneklerinin açıklanması başka şekilde yapılamaz

Geçtiğimiz günlerde bir kentimizde daha bir genç kızımıza bir erkek bozuntusu tarafından yumruklu saldırı yapılmıştı. Sokakta giderken üstelik ne saldırıya uğrayan ne saldıran birbirini tanıyordu. Saldıranın gerekçesi ise önce yaşanan bir başka saldırı ile aynı oluyordu. Saldırgan, kızın karşı koyma şansı olmadığı için  saldırdığını söylüyor.

Bu kin nereden geliyordu acaba?

  Aynı günlerde ekranlarda yansıtılan  bir olayda   11 yaşındaki çocuğu tekme tokat döven bir genç öğretmen görüntüsü yer almıştı. Gürültü üzerine sınıfından çıkan öğretmenlere rağmen beyimiz çocuğu dövmeğe  devam ediyordu. Sonradan ortaya çıkan bilgilere bakılırsa bu sözde öğretmen müsveddesi daha önce başka okullarda da çocuk dövmekten sorumlu tutuluyordu.

Bu öğretmen bozuntusunun kini nereden geliyordu acaba?

Hangi anlayış ona böyle kindar davranmayı  dikte ediyordu?

 Aynı günlerde bir başka şiddet olayı yer alıyordu ekranlarda. Caddede bisikletiyle gitmekte olan bir çocuğu polis         karakola götürmeğe kalkışıyor. Cadde kalabalık ve bir sürü insan var çevrede.. Çocuk bisikletin kendisine ait olduğunu söylese de polisler dinlemiyor.

O sırada babası geliyor olay yerine ve bisikleti kendisinin aldığını söylüyor.

Ama ilgili kişileri bir türlü inandıramıyor.

Baba karakolda tam üç saat tutuluyor. Bu sırada şikayetçi olmaması için uyarılıyor. Sonuçta olay büyüyor ve polisler açığa alınıyor,

  Bu görevlilerin bunca önyargılı davranmaları acaba hangi güdünün sonucu oluyor, yoksa binlerin almış oldukları eğitimde birilerine karşı kindar olmak gerektiği anlayışı mı verilmiştir?

  Yirmi yıl önce insan yetiştirmeyi hedefleyen bir eğitim anlayışında birilerine söylenen dindar ve kindar olma   yerini buldu mu acaba?

Toplumda yaşanan saldırganlık ve düşmanlık örneklerinin bu anlayıştan nasıl beslendiğini birileri anlatabilmeli

  Mümkünse elbet..

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI