HANGİSİNDEN DOĞUYOR BU KAVGALAR

   Bir kentimizde yol istedi diye ambulansın önünü kesen yaratıklar şoförü döverek yaralamışlar. Hasta başka bir araçla yoluna devam etmiştir. Dünyanın en ilkel toplumlarında bile rastlanamayacak bir saldırganlık örneği değil mi bu? Bu örnek belki de ilk örnek oluyor dünyamızda.. Saldırganlar daha sonra yollarına devam etmişler, bir süre sonra da yakalanmışlar..

   Bir kentimizde dört kafadar kız öğrencilere minibüsten laf atarak sataşmak istemişler, tartışma yaşanmış ve o dört kafadar minibüsü kızların üzerine sürerek ikisinin ağır yaralanmasına neden olmuşlar..

   Hayat bu kadar mı basit acaba? Bu olayları yaratan yaratıklar bu kadar akıldan, düşünceden yoksun mu acaba? Bu saldırganları böyle davranmaya iten hangi dürtüdür acaba? Bu yaratıkların yaptıkları eylemlerinin sonuçlarını önceden düşünmeyip rastlantı olarak mı yapıyorlar bunu? Bu saldırıların gerisinde hangi psikolojik etkiler bulunuyor? Hangi düşünce hangi mantık bunları yaptırıyor bu mahlukatlara? Bu saldırganlıklar hangi sosyal değer veya değerlerin eksikliğinden ya da yanlışlarından cesaret alıp da gerçekleşebiliyor? ÖNLENEMEYEN DEĞERLER Mİ VAR, İNSANLAR MI VAR, ÖNLENMESİNİ İSTEMEYEN GÜÇLERİ Mİ VAR?

 Bu tür saldırganlıkların önlenmesi mümkün değil mi? Böyle bir şey asla düşünülemez. Önlenmek istendikten sonra önlenir. Demek ki bir yerlerde bir takım eksiklikler, yanlışlıklar yapılıyor. Bunun için önlenemiyor..

    Bir yerde bir yanlışlık olmadan bunların ortaya çakmasını, önlenmemesini kimse düşünemez. O zaman yanlışlığın ne olduğunu nerede yapıldığını görmek zorunda herkes.

   Bana göre birinci yanlışlık, sorunlar yaşanmaya başlandığında önlemler için harekete geçilmemiş olmasıdır. Hani derler ya yılanın başı küçükken ezilmelidir, işte onun gibi bir şey olmalıydı. Ama egemen anlayışlar bunu sadece siyaset alanında uygulamaya çalışıyor bu güne dek. Hatta suçları bile SİYASİ ve ADLİ olarak ayırmışlardır uzun yıllardan beri. BU AYIRIM YANLIŞLIĞI, SALDIRGANLIKLARI BESLEMİŞTİR YILLAR BOYU.

  Sorunlar büyüdükten sonra önlemlerle onları durdurmak mümkün değildir her zaman. İş işten geçtikten sonra çok geç kalınmış demektir..

      Önlemler hiçbir zaman özgürlükleri kısıtlamak demek değildir. Önlemler sonradan yayılmasını engellemek için olmalıdır. Saldırganlıkların gerisindeki etmenlerin de çok iyi bilinmesi anlaşılması gerekir önlemlerin gerçekleşebilmesinde. Örneğin ben bunu yaparsam en çok şu kadar ceza alırım, ya da bir şekilde ceza almadan geçiştiririm diyen bir varlığa siz ceza ile korkutamazsınız.

  Tüm önlemsizliklere karşın bir de şu ADLİ KONTROL diye bir şey çıkardılar. ÇOĞU SALDIRGAN HAREKETLERİNDEN SONRA BUNDAN YARARLANMAYI BİLE planlamaktadır. Bu da benzer olumsuzlukların artışını getirmiştir

  Saldırganlıkların gerisinde onları önlemesi gereken kültür olmalıdır. BU TOPLUMDA İSE EN BÜYÜK EKSİKLİK BUDUR. Yani saldırganlığa izin vermeyecek bir kültürün bulunması gerekir. Cezaların önlemede yeri yoktur ama kültür kat kat üstün olabilir. İşte bunu yaratamadığımız için yaratıklar ortaya çıkıyor.

   Tüm sonuçlar aslında ekonomik sosyal kültürel psişik yapının ürünüdür. Ne yazık ki bunu görmesi ve anlaması gerekenler görmemektedir. Sadece cezalandırma mantığıyla önüne geçileceğini varsayarlar..

 

 

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI