HUKUKA BAKIŞIMIZ NE KADAR HUKUKA UYGUN ACABA

HUKUKA BAKIŞIMIZ NE KADAR HUKUKA UYGUN ACABA

Egemen siyaset açısından bakılınca tüm dünya ülkeleri içinde en çok hukukumuz hepsinden üstündedir. En gelişmiş hukuk anlayışlarından bile ileri olan bir anlayışımız var. Çünkü siyasetimiz var olduğundan beri hep kendisini en doğru en iyi ve en ileri düzeyde görme alışkanlığına sahip.

  Ancak demokrasi açısından bakılırsa bu anlayış biraz gerilerde kalmaktadır. Yani siyasetimiz hukuktan söz etse bile uluslar arası göstergeler bunu  doğrulamamaktadır.. Bir söylemde ölçü söyleyenlerin değil öteki devletlerin sıralamasındaki yer olmaktadır. Öteden beri bize yönelik eleştirilerden biri HUKUK DEVLETİ anlayışında olmamız gereken yerde olmadığımız üstünedir. Örneğin Bir Marta 2019 bu alanda dünyada 126 ülke arasında 109.sırada gösteriliyorduk. Bir yıl sonra 101.sırada gösterilmiştik.2 Eylül 2021de ise  128 ülke arasında 101.sırasında gösterildik.. Sonuç olarak bu alanda sürekli son sıralarda yer alan bir HUKUK ANLAYIŞIMIZ var. Siyasete bakarsanız ise bizdeki hukuk anlayışının gelişmiş ülkelerde bile bulunmadığını söylüyor.

Zaten özellikle egemen siyasete bakarsanız egemen siyasetin çözemediği hiçbir sorunumuz yoktur. Çözülmemiş gibi duran soranlar ise muhalefetlerin yarattığı sorunlardır.

  Gerçekte sorunların çözülmeyiş nedenleri ise demokrasiden kaynaklanıyor. Demokrasi gerçekte var olanların tümünün çözümünü içinde bulunduran bir yönetim ve devlet anlayışıdır Sorunları çok olana, sorunları çözümsüz gibi görünen ülkelere baktığınız zaman hepsinin demokrasiden yoksun veya çok çok eksik olduklarını görürsünüz. Örneğin Dünyada yaklaşık 180 ülke arasında 153. Sırada yer alıyoruz. Bu bize aynı zamanda neden HUKUK ALANINDA istediğimiz yerde olmayışımızı göstermiyor mu? Örneğin tüm olumlu göstergelerde sürekli ilk onun içinde Norveç, Finlandiya, Danimarka gibi ülkeleri görüyoruz. Bunların bu sıralamalarda sürekli önlerde yer almasının bir sırrı olmalı. Neden bizler bu sıralamalarda yer almıyoruz sorusunu ise herkesin kendine sorması gerekir. GERÇE BİZ ÖVÜNMEDE KENDİMİZİ HEP EN BAŞLARDA GÖSTERİYORUZ AMA DÜNYA RAKAMLARI BİZE BUNU NEDENSE VERMİYORLAR.

Bunu birilerinin açıklaması gerekir. Bunu soran bir çocuğa nasıl yanıt vermemiz gerekir? Değerler edebiyatı yapılırken mangalda kül bırakmayanlar bu rakamları çocuklarına torunlarına açıklayabilir mi acaba?

  Bunu biz büyüklerin açıklama ihtiyacının  duyduğumuz zaman inanın ki bu toplum özlenen göstergelerdeki toplum olabilecektir.. Böyle bir davranışı egemen siyasetten bekleyemeyiz elbet ama ana babalardan beklemek zorundayız..

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI