İDEOLOJİK YAZI

 

Egemen anlayışlar kendileri gibi düşünmeyen, söylemeyen, yazmayan, konuşmayanı herkese BU EDELOJİKTİR diyerek karşı çıkarlar.Hoşlarına gitmeyen şeyleri söyleyen ve yazanları da ideolojik olarak göstermeye çalışırlar.hele yanıt vermekte zorlanacakları bir söz veya yazı olursa bu onlar için en büyük ideolojik yazı veya sözdür.Bakınız ABD Bşkn adayı Trump  rakibi için  ne diyor:"Karanlık bir ideolojinin adamı" ifadesini kullanmaktan çekinmedi.Oysa yakın bir zamana kadar kendi yanında yer alan bu adam o zaman ideolojik değil  bu gün neden birden ideolojik olmuştur?

    Bir eleştiriye,bir düşünceye veya olası gelebilecek sorulara yanıt verememe korkusu egemenleri önceden karşıtlarını suçlamayla işe başlatıyor.Her ne olursa olsun karşıtların ideolojik davrandığını ima etmeye çalışıyor.

Geçtiğimi haftalar içinde bir ilimizde bir ordu görevlisi cinsel saldırı olayından dolayı suçlanmış ve sonradan görevinden uzaklaştırılmıştı.Hatta önce tutuklanıp birkaç kez serbest bırakıldıktan sonra tepkilerin artması üzerine bu şahıs  jandarmadan uzaklaştırılmıştı.Bu kişiyle ilgli basında çeşitle yazılar çıkmıştı.Ancak görevden uzaklaştırılmasından sonra birileri bunun basında işlenmesinin ideolojik bir yaklaşımdan kaynaklandığını söylüyordu.

Ekranlarda bu sözlerini herkes duymuştu.Görevden uzaklaştırılan bu kişi daha önceleri siyasi bir partinin işaretlerini kullanarak fotoğraflar bile çektirmişti.O fotoğraflarının çekilmesi ideolojik olmuyordu da bunlarla ilgili haberlerin-yazıların yazılması neden ideolojik oluyordu/çünkü ilgili kişilerin buna verebilecekleri yanıtları yoktu da onun için..Yapabilecekleri tek şey bu yazıları -resimleri yayınlamak bir ideolojiye hizmet içindir,demek oluyordu.

        Siyaset alanında sıkça kullanılan söylemlerden biridir bu ideolojik suçlama söylemleri.

Çünkü bunları kullananların hiç biri ideolojinin ne olduğunu,ideolojik söylem içinde yer almayan bir yazının olup olamayacağını bilmiyorlar.Bunylar için sadece kendileri gibi olmayan düşünmeyenlerin söylemleri ve yazıları ideolojiktir.

Oysa kendi söylemleri en büyük ideolojik sözlerdir.İdeolojinin olmadığı bir düşünce olabilir mi acaba?

Yani şu düşünce ideolojiktir şu değildir diyebileceğimiz bir düşünce veya yazı var mıdır acaba?

Var olanlarla ilgili varsayalınlarla ilgili yaşananlarla ilgili her düşünce ideolojiktir.Beyler beğense de beğenmese de ideolojiktir.Tüm inanç sistemleri ideolojiktir.Sağ adına sol adına söylenen ve kullanılan ne varsa hepsi ideolojiktir.

   İDE, düşünce fikir demektir.LOJİ de bilgi,bilim demektir.İdeoloji bunların birleşimiyle ortaya çıkar.Buna göre ideolojik olmayan bir söz olabilir mi?İdeolojiye dayanmayan bir yazı olabilir mi?

     Olabilir ama kimler için olabilir?CAHİL diyebileceğimiz insanlar için olabilir sadece.

Bunun için bir düşünür ben en çok cahille konuşmaktan korkarım diyordu.çünkü onun ne bir idesi vardı ne de bilim ona bir şeyler ifade edebilir?Bilimin  geçmediği tek insan örneği cahil denilen insandır..

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI