KULLANIYORUZ AMA GERÇEK ANLAMINI NE KADAR BİLİYORUZ

    Günlük yaşamımızda en çok kullandığımız kavramlardan biri  HARAM-HELAL  söylemlerimizdir.

Özellikle kendini dinle koruma altına almaya çalışanların en çok kullandığı kavramlardır bunlar.Hatta son yıllarda bu gizlenme olayı satışlarda, ticarette de yaşanmaya başlanmıştır.Kimileri gıda maddelerinde kullanarak satışlarını artırmaya çalışırlar.Yani bir çeşit ticarete dini giysiler giydirmeğe çalışıyorlar.Hatta vitrinlerine bile haram-helal gıda etiketlerini asıyorlar. Peki onlara nedir bu haram ve helal denilen diye sorsan çoğu onun gerçek anlamını bile veremez. Sadece  bir araç olarak kullanmağa çalışır.

   Gerçi Anadoluda bir çok esnaf bu dini etiketi kazanmak için defalarca hacca bile gitmektedir.

Bir kez hacı ünvanı kazandıktan sonra her türlü sahteliği yapma hakkını kanmış olur. Çünkü bu unvan ona bir çeşit dokunulmazlık kazandırır. İçinde haksız kazanç sağlamak yatanlar da bunu rahatlıkla kullanırlar.

    Haram  ve helal gıda mantığıyla bakanlar. camlarında helal gıda diye astıranlar acaba o gıdaların ne kadarı yabancı ne kadarı yerlidir biliyorlar mı?

Örneğin siz Hollanda peynirini helal gıda etiketi içinde satarsanız  ne  kadar inandırıcı olursunuz/ya da siz Rusyadan, Ukrayna'dan satın aldığınız buğdaylarla helal gıda üretebilir misiniz?

Sizin müşterileriniz arasında bunlara soracak akıllılar bulunmuyor mu yoksa?

  Aslında inançlı geçinenlerin arasında bu dini kavramların felsefi anlamını bilebilen kaç kişi çıkar ki?

Yani haram denilen veya helal sayılanın gerçek anlamı ne olabilirdi sorabilecek kaç kişi bulunur ki?

   Haram aslında sizin hakkınız olmayanın size verilmesi veya sizin onun kullanmanızdır.

Örneğin onu bileğinin hakkıyla kazanmış birinin elinden alıp hak etmediğiniz bir şeyi sizin gibiymiş gibi kullanmaya haram denir. Neden haramdır bu?çünkü siz onun gerçekten hak etmiş olanın elinden alıyorsunuz. Siz onu bilgisi, deneyimi ile hak etmiş olmakla kullanması gerekenin elinden alıyorsunuz. Belki zorla almıyorsunuz ama bana göre yine de haramdır.

   Helal da bunun tersidir. Bilginizle hak etmiş olmanızla,deneyinizle size ait olanın  verilmiş olmasıdır helal. Örneğin bir görev verilirken bunu gerçekten hak etmiş değilseniz  yani bilgi deney ve hakedişle onu kullanma hakkına sahip değilseniz kullanırsanız bu haramdır.neden haramdır onu hak etmiş olanın elinden aldığınız için.başkasının olması gerekeni siz  kullandığnız için haramdır.Burada başkasının hak etmiş olduğunu sizin haksız yere sahiplenmiş olmanız sözkonusudur.

   Bunu böyle düşündüğümüz için hak edilmemiş görevlerden dolayı alınan maaşların hepsi haramdır .Onu hak etmiş olanların elinden aldığınız için haramdır.

     Acaba bu tür haramzadelerden kaç kişi bulabilirsiniz çevrenizde  Haram ve helalciler bir de bu açıdan bakabilir mi  çevrelerine?

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI