NEYİ KAYBETTİ BU TOPLUM Kİ


İzmir'de, üşümesin diye arabasına aldığı genç tarafından öldürülen şoför acaba neyi kurbanı. Öldürdüğü adama söylediği söylenen bazı insanlara güvenmeyeceksin sözünün anlamı nedir ki?

   Öldürülen kişi acaba hangi kaderin kurbanı sayılacak? Hangi anlayışın hangi kültürün ve neyin nesidir bu  bakış şekli?

   Ey sizler yani yüksek değerler edebiyatı ile insanları  oyalayan. Kandıran birilerinin toplumsal sorumluluklarının bir payı etkisi var mıdır bu tür olaylarda?

Çünkü o değerlerin hiç biri bu tür çirkinlikleri önleyememektedir. Bu değerlerin hiç biri son bir aydı otuzdan fazla kadının öldürülmesini önleyememiştir. Çünkü ortada bir büyük suç dolaşıyor ve hepimiz bu turları izliyoruz sadece. Çünkü tarihte hiç görülmemiş bir şekilde kadına yönelik bir şiddet dolaşıyor ortada. Bu neyin nesidir acaba? Değerler eğitimi dedikleri şeylerin olmadığı zamanlarda bu kadar değerlerin ayaklar altına alındığı görülmemiştir. Bu kültürü kim aratıyor sorulsa yanıtı ne olabilir bunun?

     Tarihte görülmemiş bir şekilde şehir eşkıyalığı örnekleri yaşanıyor toplumda. Bu eşkiyalıkta sınır tanımayan ilkellikler sergileniyor ama harekete geçen birileri nedense bulunmuyor aynı toplumda. Yetkililer sıkıştığı zaman  polisin bu olayların üstesinden geleceğini söylüyor ama çoktan aşmış durumda polisiye önlemleri olaylar. Polisi sadece suçluları yakalamakla yükümlü sayarsak görüntü başka türlü çıkar mı karşımıza..?

      Bir yerde bir eksiklik var ama nerede?

Bir yerde bir yanlışlık var ama nerede. Bu tür örnekleri önlemekle yükümlü olanların sesleri çıkıyor mu?

   Örneğin tarihte  Fırat'ın doğusunda bir koyun kaybolsa sorumlusu BENİM  diyenlerin olduğu söyleniyor. Bu gün birilerinin aynı şeyleri söylemesini mi bekleyeceğiz acaba?

Beklersek ne kadar bekleyeceğiz?

  Güzel söylemlerinden biri de şu olmuş atalarımızın: Kabahati gelin etmişler ama bakan olmamış başını çevirip de.. Doğrumu söylemişler yoksa?

   Bir yere gidiyoruz mu diyeceği yoksa gidişata bakarak bir yere mi götürülüyoruz mu?

  Siyaset acaba buna nasıl yanıt vermelidir Yoksa siyasetin bu tür sorularla uğraşacak zamanı mı bulunmuyor

 

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI