ONLARIN DA "ŞEHİTLERİ " VARMIŞ

 

 

                            ONLARIN DA "ŞEHİTLERİ " VARMIŞ

    Suriye'de, bir ABD üssünü yapılan saldırıda 3 asker ölmüş 30za yıkını ise yaralanmış. Saldırıdan sonra iki senatörün yaptığı açıklamalarda birisi İRAN7 hemen saldırılmasını istemiş en ağır cezanın verilmesini söylemiş öteki ise  saldırıda ölen askerlerinin şehitliğinden söz etmiş ve ailelerine sağlık dilemiştir. Yani onlar da şehitlerinin varlığından öz etmişlerdir.

    Geçmişte şuhu yazdık üstelik birkaç kez; Şehitlik anlayışı tek tanrı dinlerin hepsinde vardır. Birileri bunu kabul etmese de doğrusu da budur. Yani öteki tek tanrılı dinlerde de vardır bu anlayış. Sadece bize özgü değildir çünkü. Bunu yazdığımız yazıda şunu da ilave etmiştik; Haçlı seferleri başlamadan asker toplamak için verilen vaadlerden biri de savaşta şehit olacaklarıydı.   haçlı orduları toplanırken   önce bunu vurguluyorlardı .

   Son olarak Irak savaşına gönderilen askerlere   gemide bu da  sunuluyordu öteki  vaatler arasında bu da vardı

  Şimdi de Amerikalı  senatör  ÜS baskınında ölen askerlerin  ailelerine şehitlikten sez ediyordu. ÜS saldırısından sonra İRAN hedef alınıyordu ve bu saldırının arkasında  doğrudan veya dolaylı olarak İran'ın bulunduğunu söylüyorlar şimdi..

   Emperyalist güçler bir türlü İran'ı sıcak çatışma koşullarına çekemedi tüm uğraşılarına karşın.. Oysa İran da onlar için "sınırları değişecek 22 ülkeden "biriydi onların BOP dedikleri projelerine göre

Bu projede İran'dan en az üç küçük devletçiğin çıkarılması öngörüsü yer almıştı. Ama bu güne dek bir türlü İran'ı sıcak bir çatışma alanına çekemiyorlar da. İşte bu ÜS SALDIRI ONLARA İran'a hareket getirmesi için tasarlanmış gibi görünüyor. Çünkü saldırılardan önce böyle gerekçelere ihtiyaçları vardır. Saldırıları haklı göstermek için  herkesin veya yandaşların kabul edeceği gerekçelerin olması gerekir. Emperyalizm gerekçe yaratmak için kendi ülkesinde ikiz kuleler hareketi bile yaratmıştı geçmiş yıllarda. Bu hareketten sonra dünya MAĞDUR EDİLEN Amerika'nın yaptıklarının normal olduğunu kabul etmişti bile. Ondan sonra BOP çizimi. AFRİKA BAHARI gibi girişimlere  başlıyordu ve dünya bunlara karşı ses edemiyordu.

   Geçmişte böyle bir sabıkası olan Amerika'nın Suriye'deki üssüne  saldırı yapılmasını elbette, gerekçe için kullanabilirdi.

  Nitekim Biden bunu gerekçe yaparak en uygun zamanda  yanıt verileceğini sürekli söylemektedir. Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek bize?

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI