SALGIN DÖNEMİNİN ÖĞRETMESİ GEREKENLER

SALGIN DÖNEMİNİN ÖĞRETMESİ GEREKENLER

       Sıkça duyduklarımız arasında  "olaylardan ders almak ,ders çıkarma"  sözü vardır.Ama çoğu insan için bu sadece güzel bir sözdür.Gerçekte insanlar ders alabilseydi hiçbir olumsuzluğun yaşanmaması gerekirdi dünyada.Çünkü bu gün var olan ve yaşanan ne kadar olumsuzluk varsa geçmişte de aynı şekilde  görülmüş,yaşanmıştı,İnsanlar bunlardan ders almış olsaydı bu yaşananların bugün yeniden yaşanmaması gerekirdi.

Bu dönemde insanların sorgulaması gerektiği pek çok alışkanlık ve davranışları vardır.Örneğin ahlak anlayışlarında mangalda kül bırakmayanlar bazı örnekleri görüp yeniden kendilerini sorgulamaları gerekir.Diyelim ki batıyı ahlaki çöküş içinde gösteren kimi zavallılar batıda sergilenen ahlak örneklerini görebiliyor mu? Biz böyle diyoruz ama o çöküş içinde dediğimiz  örnekleri neden gösteremiyoruz diye sormaları gerekir.Örneğin  İspanya genel kurmay başkanı sırası gelmeden önce aşı olduğu anlaşılınca görevinden istifa etmiştir.Aynı şekilde  bir Amerika ülkesinde de genel kurmay başkanı istifa etmiştir.Bir de bizdeki örneğe bakalım.Okullar  açıldı ama öğretmenlerden aşı olan olmadı henüz.BİR AYAYAKIN  OKULLAR AÇIK AMA ÖRĞNTEMENLERE SIRA GELMEDİ HENÜZ.Oysa milli eğitim bakanımız çoktan aşı olmuştu.Demek ki virüs bakan aşı olunca artık okullara uğramıyor..Siz  bu örneği bir Avrupa ülkesinde görebilir misiniz?Demek ki onların ahlakı çöküş içinde olduğu için bu örnekleri göremiyoruz ama bizde yüksek ahlakımız bu örnekleri yaşatabiliyor mu dememiz gerekecek..

   İngilterede aşılama proğramı  gereği  94 yaşındaki kraliçe ilk sırada aşı olmamıştı.Sıra kendine gelmeden aşı olmamıştı.Hani o çöküş içinde gösterdikleri batı ahlakı bu mu yoksa? Geçenlerde yine İngiltereden bir haberde saçları uzamış başbakanın,berberleri  çalışmaya başlayınca ilk işim saçlarımı kestirmek olacak demişti.Acaba koskoca başbakan berber çağıramazmıydı  yoksa?  Onun çöküş içindeki ahlaki mı buna izin vermiyordu?

  Bu salgın sürecinde sorgulanması gerekenlerden biri de egemenlerin kullandığı devlet anlayışları olmalıdır.Bu anlayışlar salgının  yönetimini başarısız kılmıştır.Devletler gerekli önlemlerle halkın önüne çıkabilseydi dünyada milyonlarca insan salgından  ölmeyecekti.Burada kapitalist modelle kapitalist yargı ve öngörülerle kullanılan devlet anlayışları iflas etmiştir.yeni bir devlet anlayışını getirmesi gerekir kapitalizm.

   Bu salgın süreci acaba Kübada nasıl geçiyor?Neden Küba ile ilgili haberleri gizliyor egemenler? Kübanın nasıl bir örnek olmasından korkuyorlar/Bilen var mı acaba?

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI