SAMURAY KILIÇLI ADAM

 

                                  SAMURAY KILIÇLI  ADAM

 Buna adam denir mi bilmem. Elinde kılıcıyla sokakta yürüyen genç bir bayana saldırıp öldürüyor ve tehditler savurarak kaçarken yakalanıyor. Öldürülen  genç kadın bu katilinin tanımıyor.

Katil de öldürdüğü kurbanını tanımıyor. "Birini öldürmem gerekli"  diyerek evden çıkıyor.

Bu  delinin saldırdığı kişi içimizden biri   ya da bir yakınımız da olabilirdi.

  Bu olay bize sokaklarımızın ne kadar güvenilir olduğunu anlatmaya yeterli  sanki.

Sokaklar, alanlar sadece akıllıların kol gezdiği yerler değil aynı zamanda böyle garip yaratıklar da dolaşabilmektedir. Üstelik insanlar arasında, akıllılar arasında..

Kadın ve çocukların arasında dolaşabiliyor.. Ne zaman ne yapacaklarını ise kimse kestiremiyor. Sonuçta genç bayanın başına gelenler yaratılıyor işte..

  Ve bu adamı yasalar serbest bırakacaktır. Çünkü yaptığının farkında değil. Olan genç bayana ve ailesine olmuştur.

Ancak bunun bir sorumlusu olması gerekmiyor mu?

Akli dengesi bozuk insanların rahatça normal insanlar arasında dolaşmalarını onların hakkı mı sayacağız? Bunun bir sorumlusu olmayacak mı?

Bunun gibi aramızda her gün gördüklerimiz anormal davranışları olan yarım akıllıların bir sorumlusu yok mudur bu toplumda?

  Olması gerekir .Bu insanların sokaklarda bu şekilde dolaştırılmasından birilerinin sorumlu tutulması gerekir. Akli dengesi bozuk diyerek insanların onlara karşı seyirci kalması mı gerekir?

  Samuray kılıçlı adamı yorumlayan psikolog konu ile ilgili bakın ne diyor: Bu insanların denetimsiz olarak sokağa bırakılması doğru değildir. Sürekli kontrol altında tutulması gerekir. Sürekli izlenmesi gerekir. Nereye gidiyor ,ne yapıyor, başka insanlara karşı tutum ve davranışları nedir gibi konularda mutlaka izlenmesi gerekir.

 İşte toplumda bunu yapacak özel görevlilerin sorumluların olması gereken bir birimin  bulunması kaçınılmazdır. Toplumu bu tür hastalardan koruyacak  kuruluşların bulunması gerekir. Örneğin bu Samuray kılıçlı adamın  üç yıldır   tedavisiyle ilgilenmediği söyleniyor. Bu süre içinde alması gereken ilaçları alıp almadığı bilinmiyor. Bilinen tek şey olay yarattıktan sonra dikkati çekmiş olmasıdır..

Bu tür insanlarla ilgili şikayetler olduğu zaman ilgililerin yanıtları hep aynı oluyor: Akli dengesi yerinde değil. dikkat ediniz. Nasıl dikkat edeceğiz ki?

Örneğin adam gelip yanınızdaki masaya oturuyor. Abuk-sabuk konuşuyor, küfürler ediyor. O tarafa bakarsanız niye bakıyorsun diye saldırabiliyor.

  Bu delileri bizler mi tedavi edeceğiz yoksa devletin ilgili kuruluşları ve görevlileri mi?

başka Samurayların çıkmasını bizler mi önleyeceğiz yoksa devletin yetkili kişileri mi?

Buna bir yanıt bulmamız gerekir.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI