SAVAŞ VAHŞETTİR

 

    Adı  savaş olduktan sonra tek değer, yok etme; öldürme geçerli olur. Öteki tüm değerler ötelenir artık. Hak, hukuk, insanlık, doğruluk gibi insanın normal olması gerekenlerin hepsi BARIŞ denilen araya kadar bir kenara itilir. Bu savaş denilen şey insanlarla insan arasında veya hayvan arasında yapılırsa da yine vahşete dayanır. En acımasız yok etme dışında hiçbir ölçü işlemez artık..

     Ortadoğu savaşından bir sahne yer aldı Dünya medyasında..

Katledilen bir kadın kollarından, bacaklarından tutularak bir kamyonete bindiriliyor. Bedeni çıplak ve etrafında deyim yerinde ise, yamyam dansı yapılıyor onu katledenler tarafından. Kamyonete konulduktan sonra üzerinde tepinen bir yaratık   görünüyor. Allahu ekber diyerek bağırıyor. Yandan da aynı sesler duyuluyor..

     İnanç açısından bakalım bu olaya..

Hiçbir insan vicdanının izin veremeyeceği böyle bir olayı etrafındaki  insanlar zafer çığlıkları atarak ,neredeyse kutluyorlar. Yeryüzünde gelmiş geçmiş hiçbir inanç  şeklinin izin veremeyeceği bir olayı birileri ,üstelik tanrı adını kullanarak utku ile  bakıyorlar. Sorun o  davranışı sergileyen ve izleyenlere.. Hangi inanç hangi tanrı anlayışı böyle bir görüntüye izin verir?

Hangi tanrı anlayışı insanların kendisini böyle bir görüntüye sokmasına izin verir? 

Bu vahşete ortak yapılmak istenen nasıl bir tanrı olabilir ki?

      Aynı vahşet mantığını sergileyen İsrail savunma bakanı da şunları söylemiş: İnsansı hayvanlarla savaşıyoruz ve ona göre hareket edeceğiz..

     İşte bu yaklaşımla başlatılan bir savaştan herhangi bir değerin geçerliliğini aramak; hak ,hukuk gibi insani özellikleri aramak ve beklemek mümkün olabilir mi?

        Savaşın  bir an önce sonlandırılmasından yana görünenler, isteyenler savaşta yaşananlara tepki gösterirken savaşın taraftarlarını kimi değerlere  uygun düşmeyen görüntülerden uzak durmalarını istemektedirler. Örneğin elektriği, suyu kesilen    Filistin'e karşı ambargoların kaldırılmasını  söylüyorlar. Hatta bunun bir insanlık suçu olduğunu ssöyleyenler de var. Oysa  zaten savaşın kendisi insanlık suçu değil mi?

      Savaşın tek bir doğrusu vardır o da vahşettir, onun dışında hiçbir doğru aranamaz. Egemen anlayışlar da bu vahşetleri sunarken kimi insani duyguları kullanmasını çok iyi beceriyorlar. Senin topraklarına saldırı olunca savaştan başka yapacak bir şeyin  kalmaz. Elbette kalmaz ancak o saldıranlar savaş denilen aracı kullanıyorsa  o zaman senin savaşın kaçınılmaz olur, Ama  saldırıları yapanlar savaş denilen aracı kullanıyorsa bunun bir suç olması gerekmez mi?

Buna hangi değer izin veriyor diye sorulması gerekmez mi?

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI