ŞEKİLCİLER İÇİN CUMHURİYET

ŞEKİLCİLER İÇİN CUMHURİYET

Cumhuriyet bayramı sabahı,  dokuz sıralarında "acaba onlar bu günü nasıl görüyorlar "merakıyla yandaş denilen kanalları dolaştım. Bunlar arasında ekranlarda hiçbir sembol olmayanları gördüm. Ne köşelerinde bayrak resmi ne Atatürk resimleri" vardı bazılarında. Onlar için önemli görünmüyordu bu gün. Çünkü onlardan bazılarının ataları yakın zamanda "keşke Yunan kazansaydı" diyebilenlere bile tanık olmuştu bu toplum.. Yunan kazansaydı bu gün nasıl bir gün yaşayacaklardı acaba?

   Kanallardan birinde ise "kelli felli" denilen cinsten adamlar konuşuyordu. Konuştukları konu ise kendilerine göre Cumhuriyet'ten de önemliydi. Bir hafta öncesi bir Karadeniz ilimizde yaşanan bir olayı görüşüyorlardı. Olay, futbol sahasına atılan konfetiler arasında dini ifadelerin ve bayrak parçalarının bulunmasıydı. İlin valisi ve emniyet yetkilileri olaydan sonra yaptıkları açıklamalarda demişlerdi ki. Futbol sahasının açılışı nedeniyle gösteri hazırlayan taraftarlar sahaya konfeti dağıtmışlardır. Ancak bu konfetiler kimi ders kitaplarından kesilerek kimi gazete sayfalarından kesilerek oluşturulmuştu. Gösteriyi hazırlayan tribün liderleri birkaç gün önce çocuklardan eski kitaplarını getirmelerini istemiş bunu keserek konfeti şeklinde dağıtacaklarını söylemişler. Öğrenciler de evlerindeki eski kitapları getirip bunların kesilmesini sağlamışlar ancak bunların arasında kitaplardaki kimi dini ifadeler, bayrak resimleri yer almış

  Olayın arkasında ne bir siyasi ne ideolojik bir yan bulunmuştur. Ama kendilerine önemli konu arayan bazı yandaşlar bunu siyasi bir görüntüye sokarak siyasi puan kazanma yarışını başlatmışlardır. Bu yarışı başlatan ve yaratanların elbette memleketlerini ne kadar sevdiklerinden "!" kimse şüphe edemez. Çünkü bu sevgileri (?) olmasa bayram günü bu kavgaların içine girerler mi?

  Bu tartışmaları başlatanların HAK, ÖZGÜRLÜK, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ, DÜNYADAKİ DEMOKRASİLER ARASINDAKİ YERİMİZ, DÜNYADAKİ YOLSUZLUK, KİRLİLİK, RÜŞVET OLAYLARINDA GÖSTERİLEN YERİMİZ, AÇLIK-YOKSULLUK GİBİ SORUNLAR, O YOKSULLUK SINIRININ ASGARİ ÜCRETİN ÇOK ÜSTÜNDE KALDIĞI . gibi sorunları işleyecek halleri yok. Bunların ne olduğunu anlayacak akıllarının olduğunu bile sanmıyoruz. Ama tartışmalara nasıl bir hararetle katıldıklarını sadece izleyenler anlayabilir. Örneğin bunlardan biri, bu olayın Cumhuriyet bayramı öncesi yaratılması önemlidir. Bunun arkasında laiklerin parmağını devlet mutlaka bulup ortaya çıkarmalıdır. İşte birileri Cumhuriyet bayramını bu önemli konularla kutladı haberiniz var mı?

 Cumhuriyetin bu kadar önemli bekçileri (?)  varken bize söz söylemek düşmez değil mi yandaş kardeşler

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI