ŞU İSRAİL BİR ŞEY Mİ KANITLAMAĞA ÇALIŞIYOR

 

 

   Hepimiz ikinci büyük savaşta   Hitlerin  Yahudilere karşı uyguladığı acımasız politikayı filmlerde izlerken kınamıştık. Bu çağda böyle bir vahşetin yaşanmasına neden olan ırkçı anlayışa lanetler yağdırmıştık. Irkçı politikanın insanlığı nerelere sürükleyebileceğini kanıtlıyordu Hitler, Öyle sahneler izleniyordu ki bunu yapanların insan olmasının mümkün olmadığını düşünüyorduk.

   Ancak son İsrail savaşının hiç de Hitlerin acımasız politikasından farklı olmadığını görüyoruz. Sadece bir ayda yaşanan 4 Binden fazla çocuğun öldürülmesini düşündüğümüz de ne büyük bir insanlık dramının yaşatıldığını üzülerek görüyoruz. Özellikle çocuk ve kadınların öldürülmesini bir SOYKIRIM olarak düşünmemek mümkün görünmüyor .Bu görüntüyü çizen İsrail  geçmişin öcünü mü alıyor dedirtmektedir çoğu insana.

       Emperyalizmin sözcüleri ve işbirlikçileri İsrail'in  bu  cinnetini "kendini savunma hakkı" olarak göstermeğe çalışsalar da bunun gerçek adı savunma hakkı değildir. Çünkü hiçbir hakka  kimseye böyle bir yok etme hakkı tanımaz insan literatüründe. Hatta savaşın kim tarafından başlatıldığı da önemli değildir bunun için. Hiç bir gerekçe savaşta bu kadar çocuk ve kadının öldürülmesini   haklılık kazandıramaz

   Bir savaş insanlara başka bir şeyi daha göstermiştir. Bu günün savaş gerekçeleri üretilirken  İsrail'in binlerce yıl önceki inanç öğelerini günümüze dayanak yapmasının  ne kadar mantıksız olduğunu kanıtlamaktadır. Binlerce yıl öncesini ilkel inançlarının bu günün toplumlarına davranış gerekçeleri kazandırması nasıl mümkün olabilir. Örneğin binlerce yıl önce onların koyunlarını keçilerini ve hepsini yok edin diyen bir anlayışı bu günün insanına dayanak olarak sunması inançların insanları nerelere götürebileceğini bir kanıtı olmaktadır. Üstelik vaat edilmiş topraklar masalıyla  bu günün insanlarını nasıl motive edebilirler acaba?

Tanrının  başka hangi inançlara böyle güdülenme getirdiğini gösterebilir  miyiz?

Yani onların tanrısı neden sadece onlara vaadediyor de  öteki insanlara bir şey sunamıyor?

    Bana öyle geliyor ki şu israil Hitlerden öcünü almaya çalışıyor. Ama  öç  için seçtiği insanlar yanlış seçilmiş gibi..

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI