TOPLUMUN RUH SAĞLIĞI BOZULDU MU?


   Özellikle saldırganlık örneklerine baktığımız zaman toplumun psikolojik dengesinin ne kadar bozulduğunu görebiliyoruz. O kadar ilginç örnekler var ki nasıl olur da bunlar olabiliyor sorusuna yanıt  eremiyoruz. Örneğin  13 Ekim akşam haberlerinde, şöyle bir olayı sunuyordu spiker: ON yıl önce  ayrılmış eşini soka ortasında kurşun yağmuruna tutmuş.. Bu kadar geri zekalılık bu kadar mantıktan yoksunluk bu kadar akıl dışılık olabilir mi?  Tam on yıl olmuş ayrılalı ve herkes bu süre içinde kendi yaşamını düzenlemişi ama geri zekalı bir yaratık çıkmış intikam için yaptığını söyleyebiliyor. Ben bunu açıklayacak bir akıl bulamadım. Ne olabilir ki bu yaratığı on yıl sonra intikama götürmüş olsun?

  Yine aynı akşamın haberlerinden biri de komşu çocuğunu öldüren biri ile ilgiliydi. Öldüren genç 19 yaşında öldürülen çocuk ise 9 yaşında. Gerekçe ise sürekli küfrediyordu diyor yaratık. Sürekli küfrettiğini söylediği çocuğu önce bir kanala götürüyor sözde burada yüsüyorlar ve küfür edince de onu boğarak öldürüyor. Sonra da kanalda boğuldu diyerek kendini savunmaya kalkışıyor ama olay birkaç günde boğulma değil cinayet olduğu anlaşılıyor.

   Bir haberde şöyle oluyordu. Bir kargo kuryesine, geç geldin diye sopayla saldırıyor ileri yaşta bir yaratık. Sokak ortasında kavga ediliyor. Gerekçe ne olursa olsun bunun olmaması gerekmez mi?

  Aynı saatlerde bir sağlık kurulunda doktora yapılan saldırıdan söz ediyordu. Bir sözde vatandaş hastasına ilaç yazdırmak için doktora başvuruyor. Doktor hastayı görmeden ilaç yazamayacağını söyleyince saldırıya uğruyor. Zaten saldırgan birkaç kişiyle gelerek saldırıya önceden kararlı olduğunu kanıtlıyor.Bu cehaletin kurbanı sağlıkçılar oluyor son yıllarda artan saldırılarla. Birileri bu tür yaratıklara nasıl anlatacak acaba? Doktor hastasını görmeden ilaç yazamaz diye bir kural var. Buna rağmen ille de yazdırmak isteyen yaratıklar çıkıyor önlerine. Bu saldırganlar bu cesareti nereden buluyor? Çünkü bu yaratıklar saldırmak amacıyla geliyorlar ve sülalesini toplayarak orada hazır bulunduruyorlar. Tüm sağlık saldırıları bu şekilde gerçekleşiyor. Burnu da nedense önleyemedi devlet bugüne dek. Birileri bir yerde bir yanlışlık mı yapıyor ki önüne geçilemiyor bu saldırıların? Bu saldırıları yönlendiren, geri zekalılara saldırı gücü veren yanlış nerede acaba?

  Ortada büyük bir eksiklik büyük bir yanlışlık var. Bunu gidermesi gerekenler kimler olabilir acaba? Kimler bunları önlemekle yükümlü sayılmalıdır?

  Ruh sağlığı İÇ VE DIŞ DÜNYA ARASINDAKİ DENGE DURUMU olarak tanımlanır. Bu dengeyi bozan etmenlerin ne olduğunu görmek gerekir. Bu dengeyi bozan etmenlerin ortadan kaldırılması için toplum adına birilerinin bir şeyler yapması gerekiyor.

  Bu dengeyi sağlamak cezai öngörülerle mümkün değil gibi görünüyor. Öyle olsaydı saldırıların önlenmesi gerekirdi. Cezai öngörülerden farklı önlemlerin de devreye sokulması gerekir. Ruh sağlığı bozulmuş insanların davranışlarını ceza önlemleriyle önlemek mümkün değildir. Nelerin yapılabileceğini konunun uzmanlarıyla görüşmek gerekir. Bilimsel öngörüler neyi emrediyorsa onların tavizsiz uygulanması gerekir..

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI