ÜS'SE SALDIRININ GERÇEK NEDENİ VAR MI?

 

 

 

                           ÜS'SE SALDIRININ  GERÇEK NEDENİ  VAR MI?

        Geçtiğimiz hafta içinde Suriye'de  bir Amerikan  üssüne yapılan saldırıda üç asker ölmüş ve otuza yakını da yaralanmıştı. Bu saldırının yankıları ise çok farklı olmuştur. Emperyalizm ve yandaşları hemen İran'ı suçlamışlar kimileri ise en ağır yanıtın hemen verilmesinden söz etmiş bile. Ancak saldırıdan İran'ı sorumlu tutmayanlar da vardı ve onlar başka bir açıdan bakıyordu.

   Sorumluluğu İRAN dışında görenler için bu saldırının Amerika'ya gerekçe için yapılmış olduğunu ileri sürdüler. Çünkü biliniyordu ki emperyalizm kullanmak istediği gerekçeleri kendisi üretir. Bu GEREKÇELERİN DE KENDİNE HAKLILIK KAZANDIRMASINA ÖZEN GÖSTERİR. Böylece saldırılarını  haklı gösterebilecektir. İkiz kuleler saldırısında olduğu gibi..

     Irak'ı yok ederken kullandığı gerekçe neydi? Önceleri Irak'ın terör örgütleriyle bağlantısından söz ediyordu ve onları beslemekle suçluyordu Saddam'ı. Bu çok fazla inandırıcı bulunmayınca da bu kez KİMYASAL SİLAH suçlamasına geçildi. Sözde Saddam'ın elinde kimyasal silah için kullanacak maddelerin   bulunduğunu söylemeğe başladı. Hata  yandaşlarının  medyalarında yapılan   suçlamalara haklılık kazandırmak için bu kimyasal maddelerin gram gram dökümü bile yapılıyordu. Yandaşları da bunları nasıl biliyor sorusuna çünkü bunları kendisinin verdiğini söylüyordu. Böylece Saddam'a yapılacak savaşın sağlam gerekçelerini döşüyordu. Saddam'a karşı girişilen harekette bir türlü o varsaydığı kimyasal malzemeler bulunamıyordu ve dünya bunu sormağa başlıyordu. Buna yanıt veremediği için  gizli servisleri devreye soktu ve bu konuda yanıldıklarını  söylemeğe başladılar.

   Yanılmışlardı ama Saddam'ın devrilmesi çizimi yıllar önce yapıldığı için savaşa devam ettiler  ve BOP gereği Irak parçalanmış oldu. Kimyasal silah yalandı ama BOP çizimi gerçek oluyordu.

     Suriye'de Amerikan Üssüne yapılan saldırı da bir takım soruları getirebiliyordu akla.

      Bu saldırıdan önce Amerika'nın Suriye'de çekileceği yazılıyordu kendi basınında. Suriye'nin çekilme planını etkilemek için yapılmış düzmece bir saldırı olamaz mı ? sorusunu soranlar da vardı. Arkasından hemen bu çekilmenin olmasını istemeyenler de vardı ortada. Örneğin istemeyenlerden biri İsrail olabilirdi.. İran'a yönelik  saldırı palanlarının aksayabileceğinden endişe duyanlar olabilirdi?   

 Ayrıca Amerika'nın desteklediği kimi terör örgütleri de çekilmeye karşı olabilirdi,,

  ÜS saldırısının bir de bu açıdan düşünülmesi gerektiğini söyleyenler  vardı Dünyada. Bunlar birleşince da saldırı ortaya çıkabilirdi..

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI