'RED KİT' VE UNUTULMAZ KARAKTERLERİ.

 Herhalde dünyada çocukluğunda "Red Kit" çizgi film kitaplarını veya TV çizgi film dizilerini izlemeyen hiçbir çocuk yoktur!? Önceki çizgilerinde Red Kit'in dudaklarının ucundan sarma sigarası eksik olmazdı, sonradan 'Çevrecilerin' baskılarıyla bunun yerini ucu çatal bir çöp parçası aldı. Zaten doğrusu da buydu.

Red Kit aslında gezici bir Amerikan polisi (Sherrif), çok zeki, sakin huylu, attığı her hedefi gözünden vuran silâhşor, aynı zamanda çok da sempatik ve mizaha yatkın biridir. En büyük düşmanları ve en çok uğraştığı kişiler ise "Dalton Kardeşler"dir!.. İsimleri boy sırasına göre küçükten büyüğe şöyledir: "Küçük Joe, William, Jack ve Avarell." Küçük Joe (Co) en küçükleridir ama, en zeki ve en tehlikeli olanlarıdır!.. Tek bildiği banka soymaktır!.. Öteki kardeşler hep onun ağzına bakar, onun dediklerini yaparlardı. Avarell ise en uzunları ve en aptallarıydı!.. Bir de Red Kit'in kır atı 'Düldül' ile pire torbası köpeği 'Rin Tin Tin' vardı.

Biliyor musunuz, Red Kit serisini yaratan kişi Belçikalı karikatürist Morris (1923-2001) adlı mizah sanatçısıydı. Bu seriyi de 1951 yılında başlatmış, kısa sürede dünyaca meşhur olmuştu. Ben de 1951 doğumlu olduğum için, ben ihtiyar dallama yazarınız da Red Kit ile aynı yaşta oluyoruz!..

Bu seride çocukluğumdan beri unutamadığım bir macerası vardı: Banka soyarken yine yakaladığı 'Dalton Kardeşleri' mahkemeye çıkaracaktır, ama Yargıç hastadır. Red Kit kendine göre bir çözüm bulur: Küçük Co'ya görev verir, mahkeme salonunda hem Yargıç, hem Şerif, hem Avukat, hem de Suçlu olacak, yer değiştirerek kendi kendini yargılayacak, en son Yargıç olarak da kararını verecekti!..

Mahkeme başlar, Küçük Co çok ciddi olarak Yargıç olup; "Söyle bakalım Küçük Co, sen Amerika Eyalet kanunlarını bilmiyor musun!? Nasıl gider de bir bankayı soyar, iki görevliyi de yaralarsın!? Bu suçun idam olduğunu bilmiyor muydun!?" deyince, Küçük Co koşarak suçlu yerine geçip, el-pençe-divan durarak; "Evet, yasaları biliyordum ama, paraya çok ihtiyacımız vardı, anneme yardım edecektik!.. Banka görevlilerinden rica ettik, parayı vermediler, işte öteki kardeşlerim buna şahittir efendim!" diyor, Şerif'in yerine koşup; "Küçük Co yalan söylüyor efendim, ben Avarell ile konuştum, kardeşlerini şeker almaya gidiyoruz' diye kandırarak bankayı soymaya götürmüş efendim!.." diyor, bu mahkeme bu mizah söylemleriyle böyle devam ediyordu.

'Cumhur İttifakı' büyüklerimiz sayın Erdoğan ile sayın Bahçeli son günlerde orman yangınları nedeniyle 'İdam' talebi dillendirilmeye başlanınca, nedense bu Red Kit ve Dalton Kardeşler macerası aklıma geldi!.. Sahi, bu idam kararı tekrar geri getirilse, bizim orman yangınlarımız toptan durur mu? Şu bitip-tükenmez 'Kadın Cinayetleri' sona erer mi ki!? Medeni dünya bu işi tamamen kanun kitaplarından çıkarmışken, bizim büyüklerin ikide bir bunu gündeme getirmeleri, bizim 'gelişmişlik düzeyimizi' de ortaya çıkarır mı ki!?

Neyse, bugün çocukluk günlerimize döndük, ülkemizin ciddi meselelerine değinemedik. Peki, yeni zamlı maaşlarınızı aldınız, hayatınızdan memnun musunuz!? Cüzdanlarınız biraz para görünce sevincinden biraz şiştiler mi, ha!? Bu yazı üzerine Orhan Veli'nin "Gangster" şiiri iyi gider:

"Şiir yazdım bunca senedir/ Ne buldum?/ Eşkıyalık edeceğim bundan sonra!..// Haberi olsun yol kesenlerin/ İş yok artık kendilerine/ Dağ başlarında!..// Madem ki ekmeklerini alıyorum/ Ellerinden/ Buyursunlar onlar da benim yerime/ Münhal (açık) var edebiyat âleminde!.."   Sakin KOŞAR.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI