"YEREL HALK" SİZCE KİMDİR SAYIN BAKANIM !?

 "YEREL HALK" SİZCE KİMDİR SAYIN BAKANIM !?

Bugün yine yazımıza bazı sözcüklerin 'TDK Sözlüğü' açıklamasıyla başlayacağız!.. Çünkü, bir zamanlar askerimizin başına çuval geçiren Amerikalı müttefiklerimizin memleketinde, 'birkaç milyar dolar' daha kredi bulmak için gezen Maliye ve Hazine Bakanı sayın Mehmet Şimşek, taa oralardan buraya doğru bir lâf etti de, işi-gücü olmayan biz emeklileri bile bununla meşgul etmeye devam ediyor ya? Sözcük anlamlarıyla ve dilimin döndüğü kadarıyla ben de bunu anlatmaya çalışacağım; sürç-ü lisan eylersek de, affınıza sığınıyoruz efendim!..

Sayın Bakan taa oralardan diyesiymiş ki; "...Artık Türkiye'de enflasyonun düşeceğini, öncelikle 'Yerel Halka' anlatmamız gerekiyor" demiş... Sözlüğümüze göre Yerel demek ; "Belli bir sınır içinde, Yöresel" demektir... Halk demek; "Cumhur, Millet" demektir... Yerel Halk demek de; "Sınırlı bir yerle ilgili olan, mevzii, lokal" demektir... Sözlük anlamlarını size yazdığıma göre, sayın Bakan Mehmet Şimşek o hitabında "Yerel Halk" diye, aslında kimleri kastetmiştir!? Köylüleri mi, Kasabalıları mı, Şehirlileri mi, "Köyden indim şehire, şaşırdım birdenbire" diyenleri mi, kendi iktidar partisinden olmayanları mı, yoksa son yıllarda sayıları 10 Milyonları geçen Suriyeli ve Afganlı mülteciler mi? İkna edemedikleri ve iktidara Yerel Seçimi kaybettirenler, bunlardan hangileridir acaba?

Biliyorsunuz ki son günlerde Monaco'da pahalı ıstakoz yiyen İktidar Milletvekili bayan gazeteci, seçimi kaybedince Maldivlere tatile koşan iktidar partisi belediye başkanı adayı ve bir de, "Biz milletin ta kendisiyiz!" diye bağırırken, kolundaki '580 Bin TL' değerinde Rolex marka saatle gündeme gelen iktidar partisi Milletvekilleri yeteri kadar halkın, özellikle de aç emeklilerin sert eleştirilerine muhatap kalmışlardı!.. Şimdi bunun üzerine Bakan Şimşek'in bu sözü, küllenmeye başlayan alevi yeniden körüklemiş oldu!.. Yani siz, artık zenginliklerini her yerde gösteren partililerinizi, enflasyonun düşeceğini ikna ettiniz de, CHP'yi son seçimde 'Birinci Parti' yapan halkımızı ikna edemediğinizi mi söylemeye çalışıyordunuz yoksa!? 'Yerel Halk' dediğiniz bu kesim miydi efendiler!?

Peki, biz de o zaman sizlere şunu soralım: "Bu kaçıncı Maliye Bakanı, bu kaçıncı Merkez Bankası Başkanı değişikliği, bu kaçıncı yetkili kişinin; "2020'de, 2021'de, 2022'de, 2023'te, 2024'ün Şubat ayında enflasyon düşecek... Önümüzdeki üç ayda enflasyon düşecek... Yılın ikinci yarısında enflasyon düşecek... 2025'te enflasyon tek haneli olacak!.." sözleri oldu, enflasyon canavarı ise düşeceğine, size inat, TÜİK'in uyduruk rakamlarına inat hep yükseldi, hep katlandı ve 'Yüzde/ Yüzleri' aştı!.. Dolar 35 TL'ye, Euro 40 TL'ye, Çeyrek Altın '4.500 TL'ye dayandı!.. Faizler ve borçlarımız füze gibi yükseldi!.. Artık sizlere kim inanır efendiler!?

Sahi; yeni aldığımız bazı duyumlara göre, Dünya Bankası'nın yeni vereceği '18 Milyar Dolar' karşılığında, bizim de onlara; "Dünya Gıda Devi Şirketlerin" ülkemize gelerek tarım-hayvancılık yapmalarını taahhüt etmişiz, bu doğru mu sayın İktidar yetkilileri!? Bu durumun, zaten çöken tarım-hayvancılığımızı tamamen tedavülden kaldıracağını biz bile biliyoruz, sizler niye düşünmezsiniz ki!? Eğer bu bilgi doğruysa, vay benim 'Yerel Halkımın' haline gari...

Yazımızı iki kısa fıkrayla bitirelim bari:

---Ülkenin birinde adam hükümete sövmüş, semtin Komiseri de adamı yakalayıp, mahkemeye çıkmasını sağlamış... Adam yargılanırken, Hâkime; "Efendim ben sövdüm ama, bizim hükümete değil ki, ben Bolivya hükümetine sövmüştüm!" deyince, Hâkim biraz öfkeyle Komisere dönüp; "Bu adamı niye getirdiniz ki, baksana başka hükümete sövmüş!.." Tecrübeli Komiser hemen; "Efendim, ben tam 15 yıllık Komiserim, hangi hükümete sövüleceğini herkesten daha iyi ben bilirim efendim!.." demez mi?

---Mini eteği ve ağzında sakızla kürkçü dükkânına giren yeni yetme zengin kadın; "Vitrindeki Tilki kürkü gerçekten yağmur geçirmiyor değil mi?" diye sorar... Onun halini anlayan dükkân sahibi biraz alaylı yanıt verir: "Elbette yağmur geçirmiyor hanımefendi, bunu zati en iyi sizin bilmeniz gerekmiyor mu? Siz hiç şemsiyeyle dolaşan bir Tilki gördünüz mü efendim?" demiş, istediği fiyattan da o kürkü bir güzel kakalamış...                         Sakin KOŞAR...

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI