AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN MESELESİ !?

 

              AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN MESELESİ !?

Şimdi savaş halindeki Azerbaycan ve Ermenistan'ın aralarındaki esas sorunu anlayabilmek için, öncelikle kuruluş yıllarına bir bakmak gerekir!.. Azerbaycan Devleti resmen 28 Mayıs 1918 yılında, I. Dünya Savaşı sonrası kurulmuştu... Ermenistan ise 21 Eylül 1991 yılında, Sovyetler Birliği'nin çökmesi sonrası ABD tarafından kurulmuş, uyduruk bir devlettir!.. Tıpkı ABD ve İngiltere'nin zoru ile 1946'da Filistin toprakları üzerinde kurulan uyduruk 'İsrail Devleti' gibi...

Bu dünyada gerçekte olup bitenleri daha iyi anlayabilmemiz için, özellikle dünya haritasını bir açıp; ülkelerin sınırlarına, ileride tehlike arzedebilecek ulusların aralarına sonradan kurulmuş olan böyle uyduruk devletleri iyice bir gözlemlemek gerekir!.. Daha dün, Almanya gibi bütün bir devleti "Berlin Duvarı" denilen sınırla ikiye bölüp; ABD'den sorumlu 'Batı Almanya' ve Rusya sorumluluğunda 'Doğu Almanya' yaratıp, bu halkı birbirlerine yıllarca düşman olarak yetiştirmeleri gibi... Bugün kaç Alman'ın bu duvarı aşıp da karşı tarafa geçerken öldüğünün-öldürüldüğünün sayısını bilen var mı!?

Birinci Dünya Savaşı ve Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrası oluşan haritalara bir bakalım: I. Dünya Savaşı sonrası kurulan Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan, Rusya Demirperde Ülkeleri arasına sokuldu... Ermenistan toprakları ise Osmanlı'nın elinden alınıp, İran'ın (Safevilerin) sorumluluğuna verildi... Maksatları şuydu: Bu Türkî Cumhuriyetlerin, 'Türkiye' ile ilişkilerini tamamen kesmekti!.. Azerbaycan kuruldu ama, Rusya, Türkiye ve Azerbaycan arasına bir de "Gürcistan Devleti" sokuldu... 1991'de Sovyetler Birliği dağılınca da, İran güdümündeki Ermenistan'a ABD tarafından bağımsızlık verildi, arada resmi bir devlet daha oluşturuldu, 'Nahçıvan Özerk Bölgesi' adıyla Ermenistan ve İran sınırları da ayrıldı, Ermenistan da güya güvence altına alındı!..

Evet, haritalar yalan söylemez!.. Açın Afrika, Asya ve Ortadoğu haritalarını, iyice bir inceleyiniz!.. Göreceksiniz ki; bir zamanlar İngilizlerin Afrika ve Asya'da 'Baston Ucuyla' çizdikleri uyduruk ve hiç de doğal olmayan düz çizgili sınırların daha dik-alâsını buralarda da görürsünüz!..

Bir zamanlar Türklerin saldırılarından korkan Çin İmparatorları, dünya kadar masraf ederek, bugün uzaydan bile gözüken, kilometrelerce uzunluktaki "Çin Seddi"ni inşa etmişlerdi!.. Şimdi de, I. Dünya Savaşı sonrası, Türkiye ile 'Türkî Cumhuriyetleri'ni birbirlerinden uzak tutmak için, araya yeni ve uyduruk devletler kurdurmuşlardı!.. Merhum Turgut Özal, bu Türkî Cumhuriyetleri ile iyi ilişkiler kurmaya başlayınca da, Batı'nın patronları bu işten huylanıp, merhum Özal'ı bilinmedik bir zehir ile ortadan kaldırdıklarına dair, özellikle kendi ailesinden, çok ciddi iddialar hâlâ devam etmektedir!..

Ama, er veya geç, bu Türk Devletleri nasılsa bir araya geleceklerdir!.. Batı'nın elinde oyuncak olmamak için, bu birleşme çok zaruridir!.. Ama nasıl, ne zaman ve hangi koşullarda bu birlik sağlanacak, kimse şu anda bir görüş ortaya atamamaktadır!..

Bakınız, yıllardır Türkiye Avrupa Birliği'ne "Tam Üye" yapılmazken, Avrupa ile hiçbir sınırı olmayan Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti hemen 'tam üye' yapılıverdi, neden!? Dikkat ediniz; bizim Yunanistan veya Kıbrıs Rumları ile bir sorunumuz olduğunda, hemen Doğu'dan Ermenisten başımıza bir maraza çıkarmaya kalkışır!.. Keza, Ermenistan ile bir sorun yaşasak, anında Yunanistan ve Rum Kesiminden bir başkaldırı hadisesi başımıza gelir!.. Bunlarla yaşadığımız sorunlar karşısında da; ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi Batı ülkeleri, hep bizim karşımızda yer alırlar, olmadık suçlamalarla bizi kabahatli bulurlar!.. Şimdilerde Doğu Akdeniz'de olduğu gibi...

İyi de, bu daha ne zamana kadar böyle sürecek!? Aynı kandan, aynı dinden, aynı candan ve tarihten gelen biz Türkler, artık ne zaman bir olup da, kendini çok güçlü ve uyanık zanneden bu Batılıların karşısında el birliği ile bir güç olacağız, ha!?             Sakin KOŞAR...

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI