BAYRAMLARIN 'KURBANI' OLAN AZİZ MUĞLA'M !?


Evet, bu 14-22 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleşen yine bir '9 Günlük' Kurban Bayramı Tatili sona erdi!.. Yurt genelinde yine binlerce kaza, binlerce yaralı ve bu sefer 90'a yaklaşan ölü sayısıyla, bayrama gider-gelirken 'KURBAN' olan insanlarımız... Bu sayılar az farkla değişiklik gösterse de, ülke insanımızın kaderi hiç değişmedi, değişmiyor; yetkililer bu konuya açıklık getirecek araştırmalar yaptırmıyor, çareleri de hiç araştırılmıyor!..

Evet, Muğla'mız Tanrı vergisi bir doğal güzelliğe, denizleri-kıyıları-gölleri-akarsuları-ormanları ile 'Tatil Beldesi' olan küçük bir İlimiz!.. Nüfusu (2019 Sayımına Göre) '967.487' idi... Yüzölçümü ise '12.851 Km2' ve kilometre kare başına düşen 67 kişiyle, ülkemizdeki 81 İlimizin büyüklük sırasına göre;  '23. Sırasında' bulunan bir ilimizdir!.. 06 Aralık 2012 tarihinde '6.360 Sayılı Kanunla' 14 Büyükşehir Belediyesi içinde yer aldı, ilk Büyükşehir Belediye Başkanı da CHP'den Dr. Osman Gürün oldu...

Buraya kadar her şey tamam da, her uzun bayram tatillerinde yerli ve yabancı turist akınına uğrayan Muğla'nın, ne halde-âmelde olduğunu bilen var mı acaba? Normal zamanda 90 Bin, 100 Bin nüfusu olan kıyı ilçelerinden Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Datça nüfuslarının, bir anda 2 Milyona dayandığını artık herkes biliyor!.. İyi de kardeşim; kaç yıldır devletimiz bu İlçelerimize ayrıcalıklı olarak bir destekte bulundu mu? Zamanı gelince; "halkımız biraz para harcasın, biraz tatil yapsın, bu arada esnafımız, turizm ve ulaşım hizmetlerinde çalışan şirketler biraz para kazansınlar, piyasada para dönsün, biz de vergilerden pay kapalım" düşüncesiyle, sık sık bu uzun tatillere yer veriliyor!..

Bakınız, size Emniyet Müdürlüğümüzün açıkladığı verileri yazayım: 14-22 Haziran arasında Muğla Trafik Ekipleri; 9 günde Muğla'ya 3,5 Milyon yerli turist gelmiş... 10.500 araca, 23 Milyon 958 Bin TL ceza yazmışlar!.. Tam 205 araç trafikten men edilmiş, 161 kişinin ehliyetine el konulmuş... Peki, bu rakamlar size normal geliyor mu? Ülke genelindeki büyüklüğü 23. Sırada olan sadece Muğla'da, 9 günde 24 Milyon TL'ye yakın trafik cezası normal bir şey mi? Bu rakamın içinde Edirne'den-İstanbul'dan-Ankara'dan-Kars ve Ardahan'dan buralara çıkıp gelip de, oradaki geçiş yollarında ceza yiyen araçlar ve sürücülerin sayıları yok, bu rakamlar sadece Muğla'dan!.. Hal böyleyken, sık sık ortaya çıkıp da; "Para yok, gelir yok, tatil bizim neyimize!?" diyenler, her bayram tatilinde niye bunları göze alıp da yine geliyorlar, işte ben de bunu anlayamıyorum!?

Şimdiye kadar ne olduysa oldu, ama bundan sonra bu kıyı şeridindeki insanlarımız, yine böyle uzun tatiller öncesinde seslerini yükseltip, yetkililere şunu hatırlatmalıdırlar: "Diğer kıyı şeritlerinden farklı olarak bizim İlçelerimize ne verdiniz de, yine tatilde bu nüfusumuzun 20 katı olacak nüfusa biz neyimizle bakacağız!? Burada bir ayrı hizmet sunuyorsak, bizim de devletten gelir ayrıcalıklarımız, yapılan yardımlar olmalı!" demeliler... Herkes biliyor ki; bu tatillerde ne yollar yetiyor, ne dinlenme tesisleri, ne su, ne yiyecek, ne tuvaletler, ne de yüzülecek sahiller yetiyor!.. Artık bunun bir çaresi bulunmalı, neşeli ve sağlıklı bir tatil geçirilmesi sağlanmalıdır!.. En önemlisi de, halkın denize girdiği yerlerdeki "Kıyı Yağması-Otel Önü Yasağı" buralardan kaldırılıp, plajlarımız, Anayasamızın dediği gibi halka açılmalıdır!.. Bu bizim değil, yasalarımızın gereğidir ve aksini yapanlar suç işlemektedirler!..

Neyse; bir fıkrayla yazımızı bitirelim: Bizim Temel Almanya'da trafik polisi olmuş... Bir gün bisikletiyle trafiği aksatan yaşlı Papazı durdurmuş, ceza yazacağını söylemiş... Papaz hemen; "Sen bana ceza yazamazsın, çünkü ben Papazım; benim sağ yanımda İsa, sol yanımda ise Meryem var!.." deyince, Temel öfkeyle bağırmış; "Ula esas şindi yandun işta; bisüklete üç kişü bineyusunuz ha!?" demiş...                            Sakin KOŞAR...

YAZARIN DİĞER YAZILARI