BİLİM DÜNYASINDA 'GARGARA' KAVGASI !?

BİLİM DÜNYASINDA 'GARGARA' KAVGASI !?

Kasım ayı sonuna doğru İngiltere-Galler'deki "Cardiff Üniversitesi"nden bir açıklama yapıldı... Deniliyordu ki; "Uzmanlarımız % 0.07 oranında setilpiridinyum klorür içeren ağız gargarası, Covid-19 virüsünü 30 saniye içinde öldürüyor!.."

Hah işte, siz misiniz bunu diyen!? Zati bizde yıllardır şu 'Diyet-Kilo Verme' meselesi yüzünden bir türlü anlaşamayan, sürekli birbirlerine saldıran malûm ünlü isimlerimiz yine sahneye çıktılar, başladılar gene kavga etmeye!..

Sayın Prof. Dr. Canan Karatay; "Karbonatlı su ile gargara yapılırsa, ağızdaki tükürük bezlerindeki Corona-19 virüsü yok edilir, böylece korunma sağlanmış olur!" dedi...

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı sayın Prof. Dr. İbrahim Saracoğlu; "Bence bu gargara adaçayı ile ebegümeci karışımıyla yapılmalıdır!.. Bu doğal bitkilerin mikrobu yok edici özellikleri vardır" dedi... (Bence 'Kekik Otu'nu unutmuş, Kekik daha etkilidir diye bilinir...)

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu; "Ağız gargaralarının mekanik olarak fayda sağlayacağı kanaatindeyim de, bu gargaralar günde en az üç defa olmak üzere, 30 saniye yapılırsa, bu virüsle mücadelede başarılı olunacağını öngörüyorum" dedi...

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Esin Şenol; "Ağız gargaraları veya tavsiye edilen bir başka dezenfektan önerilerinin, ağız içindeki virüsü öldürme ihtimali söz konusu bile olamaz!.. Çünkü virüsler, bakterilerden farklı olarak, ağız içinde hiç beklemezler!.. Yani özetle; virüs hücreye yerleştikten sonra, yapılabilecek hiçbir müdahale yoktur!.. Cardiff Üniversitesi'nin yaptığı bilimsel bir çalışma değil, sadece bir 'Araştırmadır' ve sonuçları da kesin değildir!" dedi... (Hoppalaaa!.. Al başına belayı şimdi, biz bunlardan hangisine inanacağız yahu?)

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta; "Bilim dünyası sadece aşı ve ilâç peşinde koşuyor!.. Elbette bu çalışmalar devam etmeli, elbette maske-mesafe-hijyen olmalı... Ama yüzyıllardır kullanılan 'tuzlu su ile gargara' unutulmamalıdır!.. Günde birkaç kere, bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karbonatla yapılan gargara sağlıklıdır!.. Hem hiç riski yok, hem de maliyeti sıfırdır!.. Bana göre, bu 'gargara' işinin bir gargaraya getirilemeyecek kadar önemli bir şey olduğunu biliyorum!" diyordu...

Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Aynur Eren Topkaya; "Ağız gargaralarının Coronavirüs tedavisinde ya da önlenmesinde kullanılması bir anlam ifade etmez!.. Hücre içine çoğalmak için girmiş virüsü etkisizleştirmek, sadece hücreyi parçalamakla mümkündür!.. Bunlar, bazı insanlarımızı rahatlatıp, maske-mesafe-hijyenden uzaklaştırabilir? Beyhude işlerle uğraşıp, asıl ve etkin mücadeleden sapmayınız" dedi... (Hıhhh, ya buna ne dersiniz şimdi?)

Size kaç tane ünlü ismin görüşlerini uzun uzun anlattım, şimdi ne anladınız bunlardan bakayım? Bunları okuduktan sonra "gargara" mı yapacağız, yoksa yine en önemli konu olan SAĞLIKLI YAŞAMA HAKKIMIZ üzerine kavgaya devam edip, "gırgır" mı yapacağız!?

Geçenlerde de yazmıştım; "Yahu bu memlekette ne kadar Profesör varmış da, haberimiz yokmuş!? Bunu da Coronavirüs salgını sayesinde öğrenmiş olduk!.. Bunlar ortalık yerde kavga edip duracaklarına, elbirliği edip de, bizi bu illetten kurtarmaya çalışsalar ya" demiştim, hatırladınız mı?

Neyse, her şeye rağmen yine ABD'nin Gıda ve İlâç Dairesi (FDA)'dan bir müjdeli haber geldi!.. Tıpkı kadınların çok pratik 'Hamilelik Testi'ne benzer şekilde, sadece 30 saniyede neticeyi veren ve 14 yaş sınırlaması getirilen 'Evde Korona Testi' dünyaya dağıtılmaya başlanmış, ohh ne güzel!.. Hastane ve Eczane kuyrukları son bulacak!.. Hadi artık gülümseyin biraz da, biz de burada Amerikalılar kadar olmasa da, bu ülkede bir profesör bile olamadık ama,  bizim de bi halta yaradığımızın keyfini çıkaralım biraz, hadi gülün gari...            Sakin KOŞAR...

YAZARIN DİĞER YAZILARI