ÇOK GARİP HABERLER, BELEŞE ÖLÜMLER !?

---Bunca yıllık gazeteciyim, 27 Mart 2024 Çarşamba günü internete düşen ve Antalya-Muratpaşa' dan gelen şu haber kadar garip, saçma ve beni düşündüren bir habere bugüne kadar hiç rastlamadım!.. Olayın eni de, boyu da aynen şöyle:

Caddede tekerlekli çantasıyla yürüyen iri-yarı, göbeği sarkık, pantolonu askıyla tutturulmuş, gömleğinin iki ucu donundan dışarıda yürüyen sakallı ve 40 yaşlarında bir adam!.. O sırada okuluna biraz geç kaldığı anlaşılan 13-14 yaşlarında bir kız öğrenci hızla kenardan gelip, bu şişko adamın önünden geçiyor, belli ki acelesi var!? Adam, bir kızın önünden böyle geçmesine sinirleniyor, arkasından koşup, yetişince de çocuğun beline bir yumruk atıyor, çocuk yere düşüyor, ama hızla kalkıp, karşıda bulunan bir markete sığınırken, çocuğu yine bağırarak; "Kimse benim önümden böyle yolumu keserek geçemez!.." diye bağırarak vurmaya devam ediyor!.. Hemen market çalışanları bu öfkeli adamın önüne çıkıp, kız öğrenciyi kurtarıyorlar, kızcağız yine; "Ben okuluma geç kalıyorum!" diyerek okuluna karşı koşup, gözden kayboluyor!.. Şişko adam da hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam edip, gözden kayboluyor!..

Peki, bütün sorun bitti mi? Hiç tanımadığı bir kız öğrenciyi tartaklaması, bağırması, ona vurması, bu baş belâsı öfkeli adamın yanına kâr mı kalacak!? Herhalde Savcılık ve Polis gereğini yapacak, ifadesini alıp, 'yurt dışı yasağı' filân koyup, belki aramıza salacaktır, kim bilir !? İyi de, sokaklarda bu manyaklardan, aslında 'eşşek sudan gelene kadar' kendilerinin dövülmesi gereken bu tiplerden aramızda daha kaç tane var acaba!?

---Kosova asıllı olan İngilizlerin ünlü ve güzel şarkıcısı 'Dua Lipa' bir ilki gerçekleştirmiş: "Radical Optimism" adlı yeni albümünün kapak fotoğrafı için, devasa Köpekbalıklarıyla dolu bir havuza girip, tam bir saat yüzüp, fotoğraflar çektirmiş, korku içinde ve kanı çekilmiş bir halde dışarıya çıkmış, iyi mi !?

Her yeni albüm çıkaran birçok ünlünün, akla-hayale gelmedik haberlere konu olarak albümlerini piyasaya sürdüklerini biliyorduk da; bununki bir başkaydı!.. Adeta ölümle dans ederek tanıtım yapmaya kalkışmış, tesadüfen de hayatta kalmış!.. Kendisine bir büyüğü olarak 'geçmiş olsun' diyor, bir daha böyle bir albüm uğruna akılsızca ve yaşamını tehlikeye atacak işlerden uzak durmasını salık veriyoruz!..

---Amerika'da ava giden Taylen (21) ile kardeşi Wyatt Brooks (18), ormanda tavşan ve geyik avlayalım derken, kendileri Amerika'ya özgü bir 'Dağ Aslanına' av olmuşlar!.. Taylen hemen oracıkta parçalanıp ölürken, kardeşi Wyatt ağır yaralı olarak kaçmayı başarmış...

---Yine ABD'nin Nashville kentinde oturan anne Deann Radley, 13 yaşındaki kızı Dearria'yı okuldan arabasıyla alıp, eve getirir. Kapıda, çantası içinde kapı anahtarını ararken, aynı çanta içinde bulunan tabancasının tetiğine dokununca, silâh ateş alır ve kızını tam göğsünden vurarak orada ölümüne sebep olur!..

İlâhi be sakar kadın; ABD gibi süper bir devlette yaşıyor, araba kullanıyor, çocuğunu da okuldan eve kadar kendin getirmesini beceriyorsun da, el kadar bir tabancanın kullanmasını bilmeden, emniyetini kapatmadan çantanda taşınamayacağını, bu yaşına kadar hâlâ öğrenemedin mi!? 'Kendi çocuğunun katili' olarak bundan sonra yaşasan ne olacak, yaşamasan ne olacak, sana ömür boyu huzur var mı artık!? Çok basit bir tedbiri almak bu kadar mı zordu yani!?

Bugün size çok garip ve çok beleşe gelen birkaç ölüm haberlerini hatırlattım, umarım sizler bu hafiflikleri, tedbirsizlikleri ve hataları yapmaz, şu kavanoz dipli dünyada tasasız, endişesiz ve pişmanlık duymadan yaşar gidersiniz...                Sakin KOŞAR...

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI