DAHA NELER GÖRECEĞİZ BAKALIM !?

 

DAHA NELER GÖRECEĞİZ BAKALIM !?

Son bir yıla damgasını vuran, ülkemiz ve dünya insanlarını tarumar eden asrın salgını olan Coronavirüs belâsı dahil, artık bu ülke insanları olarak hiç bir şeye şaşırmaz olduk elhamdülillah!.. Hani elimizden bir şey gelmemesi de bizleri şaşırtmaz oldu, iyi mi?

Diyelim ki Başkentimiz Ankara'da, hoşgörü abidesi Hz. Mevlâna'nın memleketi Konya'da veya kendi halinde bir Anadolu kenti olan Çankırı'da, ailenizi geçindirebilmek için bir "TEKEL Bayii" olmuşsunuz!.. İçki ve sigara satışınızı yapıyor, kör kuruşuna kadar devletimize verginizi de hemen ödüyorsunuz!.. Bunları alan vatandaş da, bu ürünler üzerine konulan ÖTV'sinden KDV'sine kadar, dünyanın en ağır vergilerini peşin peşin ödüyor!.. Devletimiz bu devasa gelirleri bütçesine katıp; imamlar, öğretmenler, doktorlar, milletvekilleri dahil, memurların tüm maaşlarını, devlet yatırımlarını, okul ve hastane giderlerini bu paralarla ödüyor!.. Buraya kadar bir yanlışımız veya yalanımız var mı? Herhalde yok!..

Bir gün, bu Tekel bayilerinin kapılarından içeri; başlarında sarık, sırtlarında siyah cüppeleri, ayaklarında şalvar ve mes, suratlarında birer karış sakallarla, iki-üç kişilik guruplar halinde birileri giriyorlar!.. Başları önlerinde, çok yumuşak ve kibar sözlerle; "Hayırlı işler din kardeşimiz!.. Dinimizce içki haramdır, sarhoşluk veren şeyler 10 yönden Peygamber Efendimiz (sav) tarafından ikaz edilmiştir!.. İnşallah bu uyarılardan nasiplenir, inşallah bu haram satışını bırakırsınız!.." deyip, bir de bu istek üzerine yazılmış broşürler bırakıp gidiyorlar...

Bundan önceki birçok buna benzer olay sonrası, bu kibarca ve yumuşak başlı isteklerin kısa sürede kaba kuvvete, tehdide ve hatta şiddete dönüştüğüne defalarca bu toplum çok şahit oldu!.. Bunu bilen bayilerin çoğu da hemen devlete koşup, koruma istediler!.. Haberlerin birkaç duyarlı gazetelerde yayımlanması üzerine de, CHP Milletvekili sayın Veli Ağbaba, bu önemli konuyu Meclis'e taşıdı, bakalım sonuçta ne olacak? Acaba devletimiz, en çok ve peşin vergiyi aldığı bu Tekel Bayilerine sahip çıkacak, onları koruyacak mı; yoksa bu öneri de AKP ve MHP oylarıyla yine reddedilip, bu yasa dışı yobaz girişimlerinin devamı mı sağlanacak!? (Haber: 25 Aralık 2020 Korkusuz Gazetesi-Mihriban Beyaz Dinç haberi...)

Tekel Bayilerini güya ziyaret eden bu adamlar kim? Hangi hak ve yetki ile bu esnafları tedirgin ediyorlar!? Herkesin inancı kendine, her koyun kendi bacağından asıldığına göre, bunlara ne oluyor, kimler görevlendiriyor bunları!? Biz Türkiye Cumhuriyeti insanlarının 'Anayasal Hakları' nerede!? İnanç serbestliği ve özgürlüğü nerede!? Bu tür haberler basında yer alınca, sayın 'Cumhuriyet Savcılarımız' neden hemen harekete geçmiyorlar artık!?

Aynı günlerde bir can sıkıcı haber de Antalya-Döşemealtı'ndan geldi: "20 yaşındaki D.K. adlı bir genç, Dağbeli Mahallesi meydanındaki Atatürk Heykeli'ne saldırıp, bazı bölümlerini parçalamış, ardından okul bapçesindeki Atatürk büstü'nü de yerinden söküp atmış, D.K. adlı genç evinde yakalandı" deniliyordu... Bu böyle kaçıncı saldırı, yemin olsun sayısını unuttuk!.. Kurtarıcımız ve Kurucumuz olan Büyük Atatürk'e bunca kin ve nefret niye!? Kim yönlendiriyor bu geri zekâlı, bu beyni yıkanmışları!?  Bu işleri bir eğlence, bir spor merakıyla yapmayacaklarına göre, demek ki bu saldırıların cezaları hiç de caydırıcı değil galiba!?

Bunlar bir Batı ülkesinde yapılsa var ya, adamı doğduğuna pişman ederlerdi!.. Bütün iktidar ve muhalefet Milletvekillerimizden bir kere daha istirham ediyoruz; böyle suçlar paraya çevrilemeyeceği gibi, bir dakikalık affı da olmamalıdır!.. Ülke demokrasiye, önceki fabrika ayarlarına dönecekse eğer, tüm Milletvekillerimizden, bu işin kesin çözümü için ivedi yasalar beklediğimizi bir kere daha söylüyoruz!...              Sakin KOŞAR...   

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI