HEYY!.. BUNLARDAN HABERİNİZ VAR MI !?


Biz burada kısır çekişmelerden öteye gidemeyen, hiçbir kimseye bir faydası da olmayan 'Siyasi Kuru Gürültülerle' uğraşırken, değişen yeni dünyada nelerin olup bittiğinin farkında mıyız acaba? Her gün; "Millet İttifakının Adayı Kim Olacak. Benzin ve Mazota Bu Gece Kaç Lira Zam -pardon- Kaç Lira 'Ayarlama-Düzenleme' Gelecek. Seçimler Zamanında mı Yapılacak, Yoksa Erkene mi Alınacak. Dolar, EURO Kaç Lira Olacak. Kira Zamları Ne Olacak?" diye beyhude ve karın doyurmayan tartışmaları yaparken, elin oğulları bakın neler yapıyor, neleri başarıyorlar:

---Kazakistan'da tartışmasız tek lider olan 'Nursultan Nazarbayev'in "Milli Lider" statüsü referandumla kaldırıldı, mevcut Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev de 'Değişim'den yana oy kullandı!.. Böylece, 28 yıldır ülkesini 'Tek Yumruk' idare eden, bütün ailesini zengin eden diktatör Nazarbayev'in, bundan sonra hesap verme dönemi başlayacak, bakalım neler görüp yaşayacağız?

---İngiltere'de 06 Haziran 2022 tarihinden itibaren, pilot bölgelerde "Haftada Sadece 4 Gün Mesai" uygulaması başladı. Yani, çalışanlar artık bu ülkede haftada 'Üç Gün' tatil yapacaklar!.. Bu uygulama başarılı olursa, bu uygulama 'Bir Yıl' sonra bütün ülkede genele yayılacak!..

---Varlıkları ve Tıp Bilimine yaptıkları katkılarla bizleri gururlandıran Türk mucitleri Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Prof. Dr. Özlem Türeci; "MRNA Teknolojisi" ile 'BioNTech Şirketi'nde Corona-19 aşısını bulup, bütün dünyayı kendilerine hayran bırakmışlardı!.. Şimdi de bu aynı ikili, yine 'BioNTech Şirketi'ndeki laboratuvarlarda "Kanser Aşısı"nı buldular!.. Şimdilik 18 hastada denen aşı, 8 kanser hastasının kurtulmasını sağladı!.. Önümüzdeki 2-3 yıl içinde bu Kanser'in tamamen ortadan kaldırılacağı müjdesini verdiler!.. Bana ne buradaki her gün sinirlerimizi geren 'kirli dilli' siyasi tartışmalardan; işte gerçek insanlarımız, işte başarıları!..

---Bizim Yatağan'da bile bir kamyon dolusu 'Kaçak Göçmen' yakalandı!.. Güvenlik Kuvvetlerimize şükranlarımızı sunuyoruz!.. Ancak, bunu sormadan da geçemeyiz: "Yahu, bu bizim ülke sınırlarımızda güvenlik güçlerimiz yok mu? Nereden geliyor bunca kaçak göçmen!? İran-Irak-Suriye sınırlarımızı anladık, oraların İl ve İlçe Türk nüfusları azınlıkta kalmışlar, bunu oraların Belediye Başkanları her gün söylüyorlar da; Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu Bölgelerini geçip, Ege Bölgesi'nin uç tarafında olan bizim Yatağan'a kadar nasıl geliyor bunlar!? Sınırı bir kalem geçtik de, bunca yollarda hiç Trafik ve Emniyet Denetimleri yok mu kardeşim!?" diye sorunca, bunların cevaplarını kimseden alamayacak mıyız biz!? Bu devlete vergi veren vatandaş olarak, buna hakkımız yok mu!?

---İki ay önce köylü üreticilerle konuşurken; "Bütün tarlaları ekin, bir karış yer bırakmayın, ürünlerinizin hepsi devlet garantisinde, her yeri ekin!" diyen eski ve son Başbakanımız sayın Binali Yıldırım Bey nerelerde acaba? Mazotun litresi 30 TL'yi geçti, bu millet arazilerini nasıl sürecek, neyle ekecek, bir deposu en az '3.000 TL' ye fırlamış mazotu hangi paralarıyla alacaklar, şimdi de ortaya çıkıp da bir anlatsa nasıl olur acaba? Öküz veya at sabanıyla sürelim deseler, ithal saman ve arpa ile hayvanlarını nasıl doyuracaklar? Artık üretici çiftçiler kendi karınlarını doyurmaktan bile aciz hale getirildiler, haberiniz yok mu!?

Cahit Sıtkı Tarancı '35 Yaş' şiirinde ne diyordu; bugünkü halimiz bu mu yoksa?

".Şakaklarıma kar mı yağdı, ne var/ Benim mi Allah'ım bu çizgili yüz/ Ya gözler altındaki mor halkalar/ Neden böyle düşman görünürsünüz/ Yıllar yılı dost bildiğim aynalar!?// Zamanla nasıl değişiyor insan/ Hangi resmime baksam ben değilim/ Nerde o günler, o şevk, o heyecan/ Bu güler yüzlü adam ben değilim/ Yalandır kaygısız olduğum, yalan!.."

Sakin KOŞAR.

YAZARIN DİĞER YAZILARI