İKİ İLGİNÇ HABER VE GÜZEL ÜLKEMİN HALİ !?

 

            İKİ İLGİNÇ HABER VE GÜZEL ÜLKEMİN HALİ !?

Haber 1-: "Yozgat'ın Sorgun İlçesi Cumhuriyet Savcısı Özlem Salkım (28), geçen yıl Mart ayında kendi evinde arkadaşları ile doğum gününü kutlarken, konuklardan Astsubaylar Ahmet M. İle Mehmet S., bellerindeki beylik tabancaları çıkartıp, birbirlerine şaka yaparlarken, Astsubay Ahmet M.'nin beylik tabancasından çıkan kaza kurşunu ile Cumhuriyet Savcısı Özlem Salkım başından vurulup, orada can vermişti. Yargılama sonunda Astsubay Ahmet M.' ye 2,5 yıl hapis cezası verilirken, Astsubay Mehmet S. beraat etmiştir!.." 

Haber 2-: "İstanbul - Kadıköy merkezli bir mücevher firması, iddiaya göre Türkiye genelinde tam 110 Bin kişiyi dolandırıp, 250 Milyon TL para ile kayıplara karıştılar!.. Mağaza önünde toplanan mağdurlar, dolandırıldıklarını haykırarak, yetkililerden yardım istediler!.. İsmini vermek istemeyen bir mağdur (ya da enayi); 'Benim 10 Milyon TL zararım var!.. Yasal işlemleri başlattık, haciz işlemlerini yaptırdık, iki kişi tutuklu bulunuyor!' diyordu."

Neresinden baksak, bu iki haber de, bizim ülke insanımızın ne hallere geldiğini, akıllanmadığını; 'mantık, eğitim ve liyakat' durumumuzun yerlerde süründüğünü göstermiyor mu? Bunlar hiç gazete-kitap-dergi filân okumuyorlar mı? Bunlar hiç TV haberlerini izlemiyorlar mı? Bunlar hiç konu-komşularıyla, çevrelerinde olup bitenleri konuşmuyorlar mı!? Bu kaçıncı vaka, bu kaçıncı olay, bu kaçıncı yolunmak!?

Sorgun Adliyesi Cumhuriyet Savcısı kızımız hukuk okumuş, savcı olmuş, koca İlçede 'Adaleti ve Güvenliği' sağlamak üzere, devlet tarafından orada görevlendirilmiş değil mi? Görüyoruz ki, kendi güvenliğini bile sağlayamamış!.. Ne kutlaması olursa olsun, ne eğlencesi olursa olsun, hepsi onun resmî olarak emri altındaki bu askerlerin, senin evinde ne işleri var!? Madem samimisiniz, madem mesai dışında orada toplandınız; devletin size emanet ettiği mermi dolu silahları çıkarıp da, böyle bir ortamda çocuklar gibi ne hakla şakalar yaparsınız!? Siz hiç büyüklerimizin; "Aman haa, şeytan doldurur!" sözünü bile duymadınız mı? Ülkemizde görev yapan devlet memurlarının 'Liyakat' seviyeleri bu kadar mı? Şimdi biz de, vergilerimizle maaşlarını ödediğimiz bu liyakatsiz insanlardan görev bekliyoruz, öyle mi?

Ya şu dar zamanda tam 250 Milyon TL'lerini dolandırıcılara kaptıranlara ne buyurulur!? Bu kadar parayı verirken hiç şüphelenmediniz ve hiç uyanmadınız da, adamlar kaçınca mı o beyinlerinize 'Jeton' düştü !? Sizleri kandırırken neler vadedip, ne hayaller kurmanızı sağladılar bilmiyorum; ama bir miktar para kaptırınca ne diye iz sürmediniz, niye bunları sorgulamadınız!? Her şey bitip de, adamlar ortalıktan tüyünce gelip; "Kurtar Bizi Devlet Baba!" diye bağırmasını biliyorsunuz!.. Daha önce Devlet Baba'nın bunları araştırmasını ne diye istemediniz? Ballı kazançlar elde edecektiniz ya, işinize gelmedi, onları rahatsız etmek istemediniz, değil mi?

Biz basın mensupları olarak son yıllarda öyle çok böylesi vakalara şahit olduk ki; hakkını aramasını bilmeyen, hiç zahmetsiz köşeyi dönmeyi düşünen insanlar dolandırılıyor hep!.. Yani, daha çocukluk yıllarında İlkokul kitaplarında okuduğumuz "Karga İle Tilki" masalının aynısı yaşanıyor!.. Tilki gibi kurnaz bazı uyanıklar, Karganın ağzındaki koca peyniri kapmak için, onun hoşuna gidecek şeyler söylüyor, mest olan Karga da, ağzını açtığı anda düşürdüğü peyniri Tilki kardeş kapıp kaçıyor!.. İşte meselenin eni-boyu tamamen böyle!..

Yahu oturup da bir düşünsenize; bu devirde zati herkes geçim derdine düşmüş, kendi karnını zar-zor doyuruyor, kendisi çok zor para kazanıyor!.. Babanın oğluna yapmadığı bu iyiliği ne diye sana yapıp da, senin kazanmanı da istesinler ki? Bu devirde, 'Yeni Peygamberler' mi bunlar, yoksa Cennetteki İyilik Melekleri mi? Umarım bunlar son olaylar olurlar, aziz milletimiz bu defa gözünü açar da, bir daha yem olmaz bunlara!..          Sakin KOŞAR.

YAZARIN DİĞER YAZILARI