İsrail İşgalinin Gerçek Sebepleri !?


 

                   İsrail İşgalinin Gerçek Sebepleri !?

Yıllardır artarak süren saldırıların, işgalin, düşmanlıkların sebebinin sizler 'DİN' olduğunu mu sanıyorsunuz!? Evet, ilk sebep olarak böyle gösterildi ve Yahudi inancına göre denildi ki; "Biz Yahudiler, bize vaadedilmiş kutsal topraklara dönüyoruz!.." diye diye Filistin topraklarına çöreklendiler, o yıllarda başta İngiltere olmak üzere, birçok zengin ve güçlü ülkeler II. Dünya Savaşı sonrasında anlaşıp; "Irkçı ve katil Hitler zulmünden çok zarar gördüler, bunlara kutsal saydıkları topraklarında bir yer açalım, bundan sonra böylesi zulümlerden kurtulsunlar" diyerek, şimdiki 'İSRAİL Devleti'ninin kurulmasına vesile oldular!..

Zamanla kendilerini geliştirip, biraz büyüyen İsrail, dünya ticaretinde söz sahibi olan soydaşlarının da yardımıyla, kısa zamanda 'eğitim, tarım, teknoloji, askerî ve ticaret' alanlarında gelişti... Amerika'nın 'Ortadoğu Politikası (BOP Projesi)' ve buralardaki petrol yataklarına olan düşkünlüğü sayesinde, ABD ile ilişkileri İngiltere ve Fransa gibi ilk dostlarını gölgede bıraktı!.. Askeri ve teknoloji yardımları ABD'den yağmur gibi yağdı ve 10 Milyon civarında nüfusu bulunan İsrail'i, çevresinde 100 Milyonu bulan Arap-Müslüman aleminin başına belâ etti!..

Güya, Hitler kıyımı yüzünden 'yüz' verilen, yer verilen bugünkü Yahudiler, artık ele-avuca sığmayıp, 'astarını' da istemeye başladılar!.. Meselenin bugünlerdeki eni-boyu budur, bugünkü Din konusundaki söylemlerin hiçbirinin kıymet-i harbiyesi yoktur!.

Bakınız: UNCTAD'ın bir araştırması yayımlandı!.. "Filistin Halkı İçin İşgalin Ekonomik Maliyeti; Fark Edilmemiş Petrol ve Doğalgaz" başlıklı araştırmasına göre, Filistin topraklarındaki bu doğalgazın miktarı '122 trilyon kübik feet' değerindeymiş!.. Yine buradan çıkarılacak petrolün de '1 Milyar 700 Milyon Varil' olduğu yazılıyor!.. Bu zenginlikler Filistin topraklarında ama, Filistinlilerin bunları çıkarması, işlemesi ve satması yasak, iyi mi!? Neden!? Çünkü buraları da İsrail işgal edecek, o işleyip de satacak, çünkü 'İsrail'in Dünya Patronu Ağabeyleri' böyle diyorlar!..

Sadece Batı Şeria'da madencilik üretim potansiyeli ve yüzlerce taş ocağı işletmeleri ayrı bir zenginlik!.. Sırf madencilikten bu bölgedeki gelir '900 Milyon Dolar!..' Bunu da 'Dünya Bankası' raporları söylüyor!.. İsrail'in 'Heldelberg, Cement, Ahava, Ashtrom' gibi 40'tan fazla şirketi, bu zenginlikleri Filistin topraklarını yağmalayarak çok para kazanıyorlar!.. Ne dini, ne imanı, ne kutsal toprakları!? İşte bu yüz kızartıcı işgalin-katliamın esas sebepleri bunlar!..

20 yıl kadar önce Filistin, Gazze yakınlarında çok büyük rezervde petrol yatakları buldu, ama bunların işletilmesine İsrail müsaade etmiyor!.. Bunda iki amacı var: Birincisi Filistin'in ekonomik yönden güçlenmesini engellemek, ikincisi de; yarın buraları da işgal edince, bu zengin petrolleri kendisi çıkarıp da satmak!..

Peki, İsrail'in yaptıklarını Birleşmiş Milletler (BM) örgütü görmüyor mu? Bir zamanlar Hitler'in Yahidilere yaptıklarını, bugün de İsrail'in Filistinlilere yaptıklarını bilmiyor mu!? Neden bu katliamı durduracak kesin kararlar alıp da, İsrail'in Uluslararası Mahkemelerde 'Soykırımdan' ötürü yargılanmasını sağlamıyor!? Çünkü beş kurucusundan biri olan ABD buna müsaade etmiyor!..

Geçenlerde ABD Başkanı Joe Biden bir açıklama yaptı; "İsrail'in kendisini savunma hakkı vardır!" dedi, iyi mi? Yahu işgalci onlar, füzelerle ilk saldıran onlar, sen bunları bilmiyor musun!? Kendi partisinden bile tepkiler gelince, önce İsrail'e '764 Milyon Dolarlık' yeni silahlar gönderip, sonra da çıktı; "Netanyahu, şu saldırıları durdur artık yahu!" dedi, biliyorsunuz!.. Bu adamlar bizlerle ve dünyayla dalga geçiyorlar, esas mesele budur!.. İşte Filistin konusuna bunları bilerek yaklaşılmalıdır!..                Sakin KOŞAR...

YAZARIN DİĞER YAZILARI