İSVEÇ DE "32. ÜYE DEVLET" OLARAK NATO'YA GİRDİ !..

TBMM'de 23 Ocak 2024 gecesi yapılan oylamaya '346 Milletvekili' katıldı... Bunlardan 287 Milletvekili 'Evet' oyu verirken, 55 Milletvekili 'Ret' oyu ve 4 Milletvekili de 'Çekimser' oyu kullandılar... Ancak, 600 Milletvekili olan TBMM'de, 254 Milletvekili oyunun nereye gittiği belli olmadı!.. Bu oylamada AKP, CHP ve MHP, İsveç'in NATO'ya girmesine onay verirken; SP, YRP, HÜDA-PAR, TİP, DP ve DSP ise önergeyi reddettiler!..

Oylama sonrası akıllara takılan soru ise şuydu: "Cumhur İttifakının MHP dışındaki tüm ortakları 'RET' oyu verirken, Millet İttifakı içinden sadece CHP'nin İsveç'in NATO üyeliğine onay vermesi neyin nesiydi!? Daha bir yıl önce sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Biden'e bu konuda söz verdiği için, o zamanın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu az mı kınamıştı!? Yeni CHP yönetimi tam tersi bir politika mı izliyor, yoksa ABD ve Avrupa'yı karşılarına almak mı istemiyorlardı!? Bunu açıkça belirtmeleri gerekmiyor mu!?

Tamam, İsveç ile birlikte NATO'daki üye devlet sayısı 32 oldu, sırada da Macaristan var... Rusya bu işe çok kızgın!.. Kendilerinin adeta NATO bahanesiyle kuşatıldıklarını düşünüyorlar!.. Bizim şu onayımızdan sonra, acaba birçok konuda işbirliği yaptıkları Türkiye'ye nasıl bakacaklar artık? Yine sahillerimize bolca turist gönderirler mi? Daha önce bazı ülkelere yaptıkları gibi, Kış gününde bizim de Doğalgazımızı keserler mi acaba? Ya o meşhur 'Tahıl Koridoru' ne olacak? Biz ABD'ye verdiğimiz sözü tuttuk da, onlar bizim 'F-16 Uçakları' sözünü tutacaklar mı? Taa 1984'ten beri destek verdikleri PKK hainlerinden desteklerini çekecekler mi?

Aynı gün akşam, AKP'nin eski milletvekillerinden sayın Mehmet Metiner de, İsveç'e verilen NATO desteğine şiddetle karşı çıkıyordu!.. Devlet olarak bazı konularda asla taviz verilmemesi gerektiğini söylüyor, PKK destekçisi Amerikalılara demediğini bırakmıyordu!.. İktidar partisinde bu düşüncede olan başka kaç kişi daha var acaba, bilen var mı?

Çok kinci ve gaddar bir huya sahip olduğunu bildiğimiz Vladimir Putin'in, bundan sonra bizimle hiç de iyi ilişkiler içinde olmayacağı, elinden gelen kötülüğü yapmaya çalışacağını bilmek için kâhin olmaya gerek var mı? Bizler 1984 yılından beri PKK ile sonra da IŞİD ve Mülteci sorunlarıyla boğuşup durduk!.. Peki, NATO bize bunların hangisinde yardımcı oldu? Daha önce de 'Kıbrıs, Ege Denizi-Adalar' konularında hangi yardımı dokundu!? Hep karşımızda durdular, hep Yunan ve Rum tarafını tutmadılar mı!? Artık bunları bir sorgulama zamanı gelmedi mi!? Bu oylama sırasında CHP bile bunları hiç dile getirmedi mi acaba!?

               "VEFA" Sadece Bir Semt Adıymış Dostlar !?

İYİ Parti yine yapacağını yaptı, İstanbul'da Buğra Kavuncu'yu, Balıkesir'de de Dr. Turhan Çömez'i aday gösterdi!.. CHP'nin en iddialı olduğu bu iki ilimizde, seçimi CHP'yi kaybettirip, yine İktidar Partisi'ne kazandırmak isteği bu kez 'kabak gibi' ortaya çıktı!.. Hiçbir surette buralarda İYİ Parti'nin seçimi kazanamayacağını herkes bildiği halde, bu iki önemli ve bizim de çok sevdiğimiz insanları orada aday göstermenin başka bir sebebi olabilir mi !? Bu ne kin, bu ne öfkeymiş yahu sayın Meral Akşener, ne zaman bitecek bu !?

Benim çok merak ettiğim ise şu: Şu olup - bitenler hakkında, eski Genel Başkan Bay Kemal ne düşünüyor acaba? Bilmeyenleriniz için söyleyeyim: "CHP'nin Balıkesir adayı gösterilen sayın Ahmet Akın, İYİ Parti'nin Meclis'te gurup kurup da, seçimlere girmesini sağlayan 15 CHP Milletvekilinden biriydi!.. Meral hanım ile Dr. Çömez bunu bilmiyorlar mıydı !? Bu vefasızlığı, o adama nasıl yaparsınız!? Ya Bay Kemal, bunların bütün sorumlusu sizsiniz, şimdi ne diyorsunuz bu siyaseten yapılan kalleşliğe bakayım!? O ödünç verilen 15 Milletvekili olmasaydı, bugün 'İYİ Parti' diye vefasız bir rakip de olacak mıydı!? Benim adım Hıdır, bütün diyeceğim de budur; NOKTA...                          Sakin KOŞAR...

YAZARIN DİĞER YAZILARI