RAUF TAMER'DEN İNCİLER !?

 

                  RAUF TAMER'DEN İNCİLER !?

Hepinizin yakından tanıdığı, bir gazetenin Başyazarlığını hasbelkader kapmış, Sağ düşüncenin modası geçmiş fikir ve sözcükleriyle, hâlâ birilerine akıl vermeye çalışıyor bu arkadaş!.. 18 Aralık 2021 tarihli 'Mümkünse' başlıklı yazısında yine bu saçmalıkları sıralıyordu!..

Diyordu ki; "2022'yle birlikte siyaset erbabı, yeni hamlelere hazırlanıyor!.. En iyisini kendileri bilirler ama, benim de naçizane bazı tavsiyelerim var. Şöyle ki: Kılıçdaroğlu için en iyi hamle, 2022'de HDP'lilerle aynı fotoğrafta gözükmemektir!..

Akşener için en hayırlı hamle, Kılıçdaroğlu'nun yanında fazla gözükmemektir!.. İmamoğlu için en faydalı hamle, her şeyi bir tarafa bırakıp, sadece İstanbul'a konsantre olmaktır!. Mansur Yavaş için en akıllıca hamle, -şimdiye kadar olduğu gibi- aynen devam edip, adaylık heveslisi izlenimi vermemektir!.. Karamollaoğlu için en isabetli hamle, meydancılığı bırakmaktır" diyordu. Devamında da Mustafa Sarıgül, Muharrem İnce, Öztürk Yılmaz, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Ümit Özdağ, Doğu Perinçek ve Abdullah Gül de vardı.

Yahu, bu arkadaş ne kadar da siyaset bilimini adeta yutmuş, herkese verecek bir akıl yolu buluyordu öyle? Sen ne diye gazetecilik yapıp da, ömrünü bu vefasız meslekte tüketiyorsun ki kardeşim!? Aç bir "Siyasi Danışmanlık Merkezi" malı götür, köşeyi dön ve herkes de senin ağzına baksın yahu!..

Allah aşkına şu söylediklerine bir bakar mısınız? Her cümlesi şunu demek istiyordu: "Oturun lan oturduğunuz yerde, iktidara ve Reis'e karşı gelmeyin, bu yeni Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ni eleştirmeyin, bizim de rahatımızı ve keyfimizi bozmayın, kuzu kuzu verilen her karara uyun, yoksa sonunuz hüsran olur!.." Çünkü çok iyi biliyor ki; yeni bir seçim olur da, bu iktidar yerine bu akıl vermeye çalıştıkları iktidara bir gelirlerse, kendi pilinin de bitip, bir çöp gibi kenara atılacağını çok iyi biliyor!..

Neymiş efendim; 'Kılıçdaroğlu HDP'lilerle aynı fotoğrafta gözükmemeliymiş." Sen bu öneriyi, bunlarla Dolmabahçe Sarayı'nda toplantı yapan AKP'lilere söylemiş miydin!? Osman Öcalan'ı TRT'ye çıkaranlara demiş miydin!? Doğu'da teröristler için 'Çadır Mahkemeleri' kurulduğunda itiraz etmiş miydin, ha!? HDP bugün için yasal zeminde bir parti değil mi? Milletvekilleri Meclis'te değil mi? Sakıncası var idiyse, bu devletin polisi ve Savcıları niye müdahale etmiyorlar!? Sen bunu hangi hukuki hakla yazabiliyorsun!?

Neymiş efendim; Meral Akşener için en hayırlısı, Kılıçdaroğlu'nun yanında fazla gözükmemesi imiş!.. Ne olur gözükürse!? Bunlar 'Millet İttifakı'nın iki önemli parti lideri değil mi!? Bu arkadaş bunları niye söylüyor acaba? Kendi desteklediği 'Cumhur İttifakı' zarar görmesin, daha fazla oy kaybetmesin diye söylüyor!.. Yahu ne kadar zeki bir arkadaş bu yahu!? Sanki tarafsız olması, her iktidara muhalif olması gereken bir basın mensubu değil de, o ittifakın üyesi bir partiliymiş gibi davranıyor, pes doğrusu!.. Görüyorsunuz ya, tutunacak dalı olmayan bir 'yandaş' için, böyle ciddi şeyleri çok saçma şekilde savunabilmek ne kadar da zor bir işmiş dostlar!.. Bir insan bu kadar aciz, bu kadar ucuz akıl sahibi olabilir mi dostlar!?

Neyse, bugün de epeyce derin mevzulara daldık, iyisi mi, ben size bugün de bizim deli Orhan Veli'nin 1949'da yazdığı 'Kuyruklu Şiir'i ile veda edeyim bari: "Uyuşamayız, yollarımız ayrı/ Sen ciğercinin kedisi, ben sokak kedisi/ Senin yiyeceğin kalaylı kapta/ Benimki aslan ağzında/ Sen aşk rüyası görürsün, ben kemik!.. // Ama seninki de kolay değil kardeşim/ Kolay değil hani/ Böyle kuyruk sallamak Tanrı'nın günü!.."                       Sakin KOŞAR.

YAZARIN DİĞER YAZILARI