TÜM MİLLETVEKİLLERİMİZE BİR ALKIŞ LÜTFEN !?


Son gün yeni bir düzenlemeyle, iktidar ve muhalefet Vekillerimizden hiçbir itiraz gelmeden, eller havaya jet hızıyla kalkıp  - inerek 'Emekli Milletvekilleri Statüsü' değiştirildi, bunun sonucunda; 40 Bin TL maaş alan vekillerimiz, artık 16 Bin TL zamla tam "56 Bin TL" aylık maaş alacaklar!.. Ama bu yeter mi? Tabii ki yetmez!.. Yeni düzenlemeyle, bir de 'Emekli Vekil Maaşı' alanlar için zam yapıldı ve sonuçta da, tam '185 Milletvekilimiz Çifte Maaşa' kavuşarak, artık ayda '98'er Bin TL' ballı Vekil maaşları alacaklar!..

Kendilerine hayırlı-uğurlu olsun, gönül rahatlığıyla '01 Ekim'e kadar en lüks yerlerde tatil yapabilirler gari!.. Eee, ne de olsa yıldırım hızıyla bütün kanun teklifleri için sadece ellerini kaldırıp - indirerek epeyce yoruldular, dinlenmek onların da en doğal hakları tabii!..

Ancak, yıl boyunca TV'lere çıkıp, Pazar yerlerinde mekân mekân gezerek; "Bu iktidar asgari ücretlileri ve emeklileri eziyor, TÜİK'ten aldıkları ayarı düşük enflasyon oranlarıyla tüm çalışanların haklarını yiyorlar!.. Bu enflasyon ve pahalılıkta 3.500 TL emekli maaşıyla 5.500 TL asgari ücret maaşı mı olur!? Hepinizin hakkını yiyorlar, biz gelince bunları düzelteceğiz, herkesin insanca gelir elde etmesini sağlayacağız, bize güvenin!.." diyorlardı değil mi?

Peki, bu muhalefet Milletvekilleri, kendi zamlı ve ballı maaş artışları sırasında niye kürsüye çıkıp da; "Hayır arkadaşlar, bizler bu sefer maaşlarımıza zam istemiyoruz!.. Benim emeklim 3.500 TL, benim asgari ücretlim 5.500 TL maaş alırken, bizim 56 Bin TL maaş almamız insan vicdanına da, adalete de, hukuka da, insan haklarına da aykırıdır!.. Burada zam yapsanız bile, biz maaşlarımızın yeni zamlarını asla almayacağız, Sendikalara ve Çocuk Esirgeme Kurumlarına bağışlayacağız!" diye neden karşı çıkmadılar!?

Tatile çıkıp da bizlere geldiğinizde, sakın ola ki dokuz dereden su getirip de, bu olumsuz davranışınıza kuyruklu yalandan bahaneler uydurmayınız, çünkü yemiyoruz artık!.. Bize boşuna fukaralık edebiyatı yapıp, hiç de farklı olmadığınız iktidar Vekilleri aleyhinde bahaneler uydurmayınız!.. Hepinizi Yüce Meclis'te gördük, inanın sessizliğinizden utandık!.. Bu milletin 'aslı' evine ekmek götürmekte, çocuğuna bir dondurma alamazken, siz 'Vekillerin' tam 185 kişiniz çifte maaş, kalanınız 56 Bin TL alacak, öyle mi? Bize neyi izah edeceksiniz ki!?

Seçimin ucu görünmüşken, bu son davranışınızla çok kötü bir sınav verdiniz!.. Halkın umutlarıyla ve güven duygularıyla oynadınız!.. Bu sıkıntılı günlerde biz sizlerden farklı davranışlar, farklı tepkiler beklerdik, yapmadınız, yapamadınız, sınıfta kaldınız!.. Sürekli kötülediğiniz kesimden, kendinizin de bir farkınızın olmadığını adeta ispatladınız!.. Hal ve gidiş buyken, şu anda Yüce Meclis'te mevcut Vekillerin, yeni seçimde kaç tanesine yeniden görev verilir, bunu kimse tahmin bile edemiyor!? Kendiniz ettiniz, kendiniz bulacaksınız!.. Büyüklerimizin meşhur; "Eden Bulur"  sözü, tam da böyle yaşanmış olaylar için, yeni nesle akıl vermek, yol göstermek için söylenmiş atasözüdür, anlayana ne âlâ memleket!.

İnsanoğlu, Mevlâna Hazretlerinin dediği gibi; "Ya göründüğü gibi olmalı, ya da olduğu gibi görünmelidir!" Böyle zamanlarda hiç kimse kendisine; "karakolda doğru söyler, mahkemede şaşar" dedirtmemeli!.. Kendi maaş zamlarınızda siz aynen böyle davrandınız sayın muhalif Vekillerim, hiç kusura bakmayınız, herhalde sonuçlarına da böyle katlanırsınız!?

Bugün yazımızı "Giderayak" adlı bir Orhan Veli şiiriyle bitirelim, bu yazıya iyi gider:

"Handan, hamamdan geçtik/ Gün ışığındaki hissemize razıydık/ Saadetinden geçtik/ Ümidine razıydık/ Hiçbirini bulamadık/ Kendimize hüzünler icat ettik/ Avunamadık/ Yoksa biz/ Biz bu dünyadan değil miydik!?"                           Sakin KOŞAR.

YAZARIN DİĞER YAZILARI