TÜRKİYE, YİNE DERİN BİR 'OHH' ÇEKTİ !?


Çoğunuz belki izlemediniz ama, 25 Aralık 2023 Pazartesi sabahı, bir TV Kanalı'nda program yapan sayın Müge Anlı, yeni ve gizemli bir cinayeti daha ortaya çıkardı; Adana'da 12 gün önce öldürülen ve günlerce kayıp olan Parça Dükkânı sahibi Mustafa Hakkulu'nun katili ve maktulün de yakın arkadaşı olan 'Depremzede İsa Dumlu' suçunu yine Müge Hanıma itiraf edip, yakalandı !..

Sizleri bilemem, ama ben sevgili eşimin bazı programlar için ısrarına dayanamayıp, Müge Anlı programlarının bazılarını dikkatle izlerim!.. Hani, zaman zaman başımı ellerimin arasına alıp da; "Yahu, bazı karanlık olayları ve böyle gizemli cinayetleri hep niye Müge Hanım aydınlatır, bu ülke Emniyeti'nin böyle olaylar için yetişmiş uzman kadroları yok mu?" diye düşünsem de, Müge Anlı gerçekten böyle konularda başarılı, iyi bir ekibi de var, bugüne kadar kaç olayı aydınlığa kavuşturdu sağolsun!..

Şu yalan dünyada hepimiz bugün varız, yarın da yokuz; böyle başarılı insanlar daha hayatta iken 'bu başarıları için kendileri mutlaka onore edilmelidir' diye düşünenlerdenim!.. Örneğin: İngilizlerin dünyaca ünlü detektifi "Herlock Sholmes Ödülü" adı altında, ya da "007 James Bond Ödülü" bu başarılı TV Programcımıza ödülü verilemez mi!? Bence bal gibi de verilebilir?..

Hafta içi her gün saat 10.00 ile 12.00 arasında, ülkemizin bütün ev hanımları bu programa abone olmuş vaziyetteler!.. Gözlerini kırpmadan ekrana getirilen ilginç ve gizemli olayları izlerken, kim bilir kaç evdeki mutfak ocaklarında yemekler, ekmekler, pastalar yanıyor, kaç ütü altında bırakılan giysilere ütü ebadında delikler açılıyor, kaç evin muslukları açık kalıyor da, artık çok pahalı sularımız beleş olarak kanalizasyonlara akıyor kim bilir? Ben komşulardan biliyorum; kaç kişi bu programlar yüzünden hastane randevularını bile iptal edip de, sağlıklarını hiç düşünmeden gitmediler!..

Neyse, 25 Aralık günü bir cinayet daha aydınlandı, suçlular layığını buldular, ülke insanlarımız da rahat bir 'Oohh' çektiler, yeni bir yıla daha girerken en büyük müjdelerden birini almış oldular!.. Hani eskiden olduğu gibi parayı bastırıp eğlence mekânlarına gidemeseler de, kilosu Bin TL'lere varmış leblebi-çekirdek-et-hindi alamasalar da, yılbaşı gecesi konu-komşu-aile bireyleriyle konuşacakları bir Müge Anlı Programı daha izlemiş oldular, sabahlara kadar bu konu üzerinde sohbet etseler, başka bir eğlenceye ihtiyaç bile duymayacaklarından eminim!..

Bu arada duydunuz mu bilmem; artık şimdiye kadar ev kiralarını % 25'ten fazla zam yapamıyorlardı, yasaktı ve cezaları vardı ya!? Yeni yıla girerken bu oran ortadan kaldırıldı ve 'Kiracılar' yeniden 'Ev Sahiplerinin İnsaflarına' bırakıldı!.. İşte biz insanlar bir şekilde bazı şeylerle sevindirilirken, bir taraftan da madalyonun arka yüzünde böyle nahoş şeyler yaşanıyor!.. Günlerdir bir sürü kurum-kuruluş-kişisel yetkililer kafa kafaya verip de, zati '3 Kuruşa' çalışan insanların aylık gelirlerini '5 Kuruşa' çıkarmayı başaramadılar, verecekleri yeni zammın da çoğunu yine 'Kiralara' vereceğimiz gün gibi ortaya çıkıverdi!.. Yani, Asgari Ücretli gariban kesime, bu hayatta rahat yaşam koşulları bir türlü sağlanamayacak!.. Yeni yılda da biz garibanlara yine sıkıntılı yaşam koşulları görünüyor!.. Bu sıkıntılarımıza bazı TV Programları yeni yılda da çare olacak mı, bunu yaşayıp da göreceğiz inşallah!..

Bugünkü yazımızı da Muğla Şairi İbrahim Ergin'in 'SBF BASKINI' adlı şiiriyle bitirelim bari:

"Ölüyor kardeşlerim/ Daha bizim bir yurt için/ Daha güzel bir dünya için/ Yırtmak için geceyi/ Karanlıkta yıldızlar gibi akarak/ Birer birer düşüyorlar toprağa/ Göğüslerine ekiyorlar geleceği!.."                     

YAZARIN DİĞER YAZILARI