ÜNLÜLERİN YURT DIŞINA TÜYME MODASI BAŞLADI !?

 

Son yıllarda deyim yerindeyse eğer; "Küpünü Dolduran" yurt dışına kaçar oldu... Genellikle tercih ettikleri üç adres var; İngiltere'nin Londra keti ve ABD'nin Miami tatil şehri ve Almanya... Türkiye'deki biz gariban hayranları sayesinde yüklüce paralar kazandıktan sonra, ülkemizin trafik, eğitim, güvenlik ve sağlık konusundaki endişelerini dile getirerek, birer birer yurt dışına arınmaya başladılar, yazıklar olsun hepsine!..

Yakın tarihte ilk tüyen 'Tarkan' oldu ve uzun zamandır Almanya'da yaşıyor... Birçok ünlümüzün Miami'de evleri var, sıkıldıkça oraya gidiyorlar... Adına "Beşli Çete" denilen ve iktidarın bütün ihaleleri verdiği yandaş müteahhit zenginlerin, Londra'da çok lüks evler ve hatta mahalleler satın aldıkları söyleniyor!.. Son günlerde de iki ünlü sanatçı ailenin; "Halit Ergenç-Bergüzar Korel" çifti ile "Kıvanç Tatlıtuğ-Başak Dizer" çiftinin de Londra'dan ev alıp, oraya yerleşecekleri haberleri geldi...

Böyle ne güzel değil mi dostlar; burada meşhur ol, burada paraları kazan, belli bir zaman sonrasında küpü doldurunca, bunları kendilerine sağlayan ülkeni ve gariban halkını yüzüstü bırakarak, elin Londra'sına, Almanya'sına ve Miami'sine kapağı atıp, sadece kendi hayatını yaşa!.. O h ne büyük huzur, bu ne rahatlık, bu ne büyük sorumsuzluk anlayışı böyle!?

Şimdiye kadar bu gariban ülke sizden çok daha kaliteli ve yetenekli sanatçılar çıkardılar, çok da büyük paralar kazandılar, ama hiç biri sizin gibi ülkelerini terk edip de gitmediler!.. Örnek mi istiyorsunuz; işte Zeki Müren, işte Ayhan Işık, işte Türkân Şoray-Sezen Aksu-Metin Akpınar-Zeki Alasya-Kemal Sunal-Fatma Girik... Hangisi sizin gibi yurt dışına gitti!? Sanat ve becerileri sizlerden kat kat üstün, çok da paralar kazanmışlardı!.. Onların hiç biri, içinden çıktıkları halkı ve ülkeyi bırakıp da gitmediler, kazandıklarını da yine bu ülke için ve buranın insanları için harcadılar!.. Zeki Müren, tıpkı büyük Atası M. K. Atatürk gibi, bütün mal varlığını bu ülke insanlarına armağan ederek ebediyete gitti, bu sanatçımız unutulur mu!?

Bugüne kadar bütün dünyanın tanıdığı birçok yabancı film, TV yıldızı, ressam, şarkıcı ve yazarlar var, köşeyi dönünce ülkesini ve halkını edip gidenlerini pek gördünüz mü? Her eser yapıldığı yerde, her sanatçı da varolduğu toplumda yer alırsa değerini yitirmez!..

Sanatınıza, yaptığınız iyi işlerden ve reklâmlardan kazandığınız paralara bir şey diyemem!.. Ama siz de Müjdat Gezen, Ferhan Şensoy, Yılmaz Erdoğan ve Ali Sunal gibi bu ülkede kalıp da, bu ülkenin çocuklarını ve gençlerini yetiştirip, ülkeye yeni sanatçılar kazandırsanız olmuyor mu? Sırf kendiniz ve aileniz için eloğlunun ülkelerine gidip de yaşamak size yakışıyor mu? Ödediğiniz vergilerden başka, bu ülkeye başka borçlarınız yok mu sizin!?

Hani, herkes özgür bir ülkede yaşadığımızı söylediği için, sizin kararlarınız da bizleri ilgilendirmez ama, peş peşe gelen bu yabancı ülke göç haberlerini duyunca, ben ihtiyar dallama yazarınız da kendi yorumumu yazmak özgürlüğümü kullandım, eğer haddimi aştımsa ve sürç-ü lisan da eyledimse, hepsinden özür dilerim!..

Ne diyordu Anadolu Bilgesi Yunus Emre;

"Ne diyeyim, neyleyeyim/ Nefs elinden, hırs elinden/ Derdim kime söyleyeyim/ Nefs elinden, hırs elinden!..// Geçti ömrüm niceleyin/ Âsi var mı bencileyin/ Yüzüm kara, ellerim boş/ Nefs elinden, hırs elinden!..// Biçare Yunus'un sözü/ Nasihattir gafillere/ Aklı olan korkmak gerek/ Nefs elinden, hırs elinden!.."                            Sakin KOŞAR...

YAZARIN DİĞER YAZILARI