BİLİYORDU DÖNMEYECEKTİM

    BİLİYORDU  DÖNMEYECEKTİM

                  Yeni yılın ilk köşe yazısında son aylarda okuduğum en etkileyici bir kitabın tanıtımını yapacağım. Bodrumlu mimar yazar arkadaşım Birol İnan adresime son yazdığı kitabı ''Biliyordu Dönmeyecektim'' adlı romanını adıma imzalayarak göndermiş, sağ olsun. Geçen hafta içinde zevkle, keyifle okudum. İnanın okurken kitap bitmese bari diye de üzüldüm. Bitmesini istemediğiniz bir romanı okumak bir kitapsevere zor geliyor. Son kısımlarını da sindire sindire okudum. Kurgusu harika. Romanın kahramanı ünlü sanatçı Turan Demir'in hayat öyküsü, okuru hüzünlendiriyor ve müthiş etkiliyor. Dilan'a olan aşkı, sevdası ve tutkusu öykü boyunca sürüyor. Macera ve heyecan dolu sürükleyici bir roman. Mona Kitap tarafından yayınlanan bu güzel eseri mutlaka okuyunuz. Eserde kendinizden bir şeyler bulacağınıza eminim. Yazarımız Birol İnan, değme yazarlara taş çıkartırcasına güzel bir kurguyla eserini yazmış. Çok etkilendim. Kutluyorum. Okuru bol olsun. İki yıl önce yazarın ''Kalbim Pera'' adlı romanını yine bu köşeden sizlere tanıtmıştım. Hatırlayanınız belki de vardır?

                Birol inan, Konya doğumludur. Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunudur. Başarılı bir işadamı olan yazarın, yayımlanmamış çok sayıda deneme ve şiirleri bulunmaktadır. Biri kız, diğeri erkek iki çocuk babasıdır. Daha önce yayımlanmış iki romanı: Kalbim Pera, Hep Sevgili Kalalım.

                  Kitabın arka kapağından romanın özeti:

                  Anasının lafı kulaklarındaydı: Önce adam olacaktı adam! Turan Demir, dağların, taşların, asırlık ağaçların, köyün çamurlu gölündeki kurbağaların sesini dinledi; hepsi de '' Başaracaksın,'' diyorlardı. Ailesi kendisiyle gurur duyacaktı. Öyle çok bakmıştı ki evlerindeki külüstür radyoya; üstüne serilmiş dantelin her bir ilmeği beynine kazınmıştı. Diline yapışmış türkülerini, gizli sevdasını sırtlandı ve Diyarbakır'dan yola çıktı: Aşkını duyurmaya, plaklar yapmaya, radyonun yıldızı olmaya karar vermişti bir kere. Uzun hava okumaya başladığında sesi ile bardakları çatlatan bir efsane, Turan Demir, Türkiye'yi kucaklamaya hazırdı. Diyarbakır'ın yoksul bir köyünden Ankara TRT koridorlarına uzanan bir sanatçının öyküsünde, Birol İnan, okuruna sadece bir güç ve azim hikayesi anlatmıyor; 1970'li yıllardan günümüze dek Türkiye'nin dönüşümünü de gösteriyor. Bibi, Yakışıklı, Eşek Hasan, Lebdeğmez Murat, Kulaksız, falcı Figo ve bergomot kokulu parfümler süren Ayda gibi karakterleri ile Biliyordu Dönmeyecektim, sizi uzun süre etkisi altına bırakacak.

Kaderini cesaretle yazanların, geleceğini geçmişten kurtaranların hikayesi.

Rüzgarda eğilsin, bükülsün

         Yorulunca o ve ben.

Çocukluğumu geri getirsin

          Sardığım ipin ucunda

Bakışım da başım da dik

           Evimize gidelim.

                        Birol İnan

               

YAZARIN DİĞER YAZILARI