BİR NEFES GİBİ

TURGAY MUTLU                                                                                    MUTLU KÖŞE

                                BİR NEFES GİBİ

                              En çok satanlar listesinde (bestseller) ülkemizde şu an bir numara olan, yönetmen-yazar Ferzan Özpetek'in yazdığı aşk romanı ''Bir Nefes Gibi'', İtalya'da ilk baskısını Mayıs ayında 100 bin adet olarak gerçekleştirmiş. Can Sanat Yayınları tarafından Haziran ayında birinci basımı 30 bin adet yapılmıştır. Reklamı ve tanıtımı iyi yapıldığı için merak ettim. Bodrum Oasis- İmge Kitabevinden geçen hafta satın aldım ve bir gün içerisinde Bağla Koyu sahilinde okudum. Yazarın daha önce yazmış olduğu (2014-yılı)  İstanbul Kırmızısı adlı romanını okuyup, filmini de izlemiştim. Filmine hayran kalmıştım. Kurgusuna ve üslubuna alışkın olduğum için bu kitabı çokta akıcı gelmedi. Elsa ve Adele adlı iki kız kardeşin hayat öyküsünü yazmış Özpetek. Yazar, popüler kültürün yansımalarını bu kitabında öne çıkarmış. Yine de okuyun derim.

                      Ferzan Özpetek, İstanbul Kalamış'ta doğdu. 1976'dan beri Roma'da yaşıyor. 1997'de senaryosunu yazıp yönettiği Hamam filmi Cannes Film Festivali'nde gösterildi ve yüksek başarı elde etti. Harem Suare (1999) ve Cahil Periler'le (2001) Avrupa'nın en çok konuşulan yönetmenlerinden biri haline geldi. Filmleri dünyanın pek çok ülkesinde gösterilen ve birçok saygın ödül kazanan Özpetek için New York Modern Sanat Müzesi (MOMA) 2008'de bir retrospektif (geriye-geçmişe dönük) gösterim düzenledi. 2014'te İstanbul Kırmızısı, 2015'te Sen Benim Hayatımsın adlı romanları yayımlandı. Kitaptan bölümler: ''İmkansız aşklar asla bitmez.'' Serseri Mayınlar.

               ''Seni seviyorum ve bunun bu kadar oluşu beni kırıyor.'' Hayat bir nefes gibi akıp gidiyor. Ve geride yalnızca, isteyip de yapamadıklarımızın özlemiyle, bizi biz yapan tüm yaşanmışlıkların farkındalığı kalıyor.

                      Kitabın özeti:

            Sergio ile Giovanna, güneşli bir Pazar günü evlerinde bir dostlar sofrası kurma hazırlığındayken ansızın karşılarında davetsiz bir misafir bulurlar. Kapılarını çalan yorgun görünümlü kadın Elsa Corti'dir ve uzaklardan, İstanbul'dan gelmiştir. Yaklaşık yarım asrı bulan sürgün yıllarının ardından ülkesine dönen Elsa Corti'nin evinin yeni sahiplerine anlatacakları, ama daha önemlisi, yıllardır görmediği ablasına, hayatının aşkıyla ilgili söyleyecekleri vardır.

               Ferzan Özpetek, okurlarını Roma ile İstanbul, şimdi ile geçmiş arasında, iç içe geçen yaşamların ve yazgıların hükmettiği gizemli bir yolculuğa çıkarıyor. Et ve tırnak gibiyken yıllar önce meydana gelen bir olayla yollarını ayıran iki kız kardeşin karanlık sırları etrafında örülen Bir Nefes Gibi, tutkularına esir düşenleri, kadere meydan okuyanları, sevgiyi, ihaneti ve her şeye rağmen yılların tüketemediği umudu anlatıyor.

                 Keyifli okumalar dilerim.

                          

YAZARIN DİĞER YAZILARI