FARELER VE İNSANLAR


               Bu kitabı okumamıştım. Yazarın 'Bitmeyen Kavga' adlı eserini daha önce zevkle severek okumuştum. Sinemaya aktarılan 'Gazap Üzümleri' adlı filmini de izlemiştim. Amerikalı Yazar John Steinbeck'in ünlü eserini, geçtiğimiz yıllarda İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü Kitapları İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu sakıncalı bularak Milli Eğitim Bakanlığı'ndan sansürlenmesini isteyince ''Fareler ve İnsanlar'' bir anda gündeme geldi. İyi de oldu. Bunlar ne yaptıklarının bilincinde olmadığı için kitap daha da aranır, okunur hale geldi. Ben de yeni bir kitabı okumanın heyecanıyla satın aldım. Bir çırpıda okuyup bitirdim. Yasaklı bir kitabı sizlere de tavsiye ediyorum. Alın, okuyun. Okuyun ki bu gerici zihniyetin yasaklarını bir bir delelim. Gericilerin farkında olmadan yaptıkları en iyi iş budur. Ava giderken avlanmak. Yasağa olan merak insanlarda ilgiyi daha da arttırıyor. Evrimden, devrimden bilincini almayan bu iktidarın nasıl bir kuşak yetiştirmek istediğini az çok biliyoruz. Düzene boyun eğen, biat eden, düzeni eleştirmeyen, itaatkar, sistemi sorgulamayan, karşı çıkmayan, lidere, otoriteye, imama bağlı bir nesil istiyorlar. Amaçlarına şu anda ulaşmış gibi görünseler de bu sistem gelecekte mutlaka çökecektir. Suskun toplum elbet bir gün üzerindeki ölü toprağından silkinip uyanarak karşı atakla bu iktidarı sandıkta işini bitirecektir. Umutluyum. Umutlu olun. İyimserliğinizi kaybetmeyiniz.
     John Steinbeck 1902 yılında doğdu. Kaliforniya'da ırgat bir ailenin çocuğu olan yazar, yaşıtları gibi küçük yaşlarda çiftçilik yaptı. En önemli eseri olan 'Gazap Üzümleri' romanında, tarımdaki hızlı kapitalistleşme sürecini anlatır. 'Fareler ve İnsanlar', 'Sardalya Sokağı', 'Cennetin Yolu' yazarın diğer önemli eserleri arasındadır. Kaliforniya'daki ırgatların grevini, 'Bitmeyen Kavga' adlı romanında anlatmıştır.
  'İnsanlarla fareler hiçbir zaman hayallerini gerçekleştiremezler.' Sözüyle harekete geçen yazar bu eserini böylece yazmış. Emek sermaye çelişkisi bu kitabında öne çıkıyor. En tanınan ve çok okunan bu kitabı, şimdi de ülkemizde rekor kırıyor. 
Bu kitabın bir özelliği de ırk ayrımına dikkat çekmesi nedeniyle insanlara mesaj vermesidir. Mutlaka alın okuyun. İyi okumalar efendim. 
YAZARIN DİĞER YAZILARI