GÖÇEBE RUHLAR DURAĞI

MUTLU KÖŞE                                                                                                                 TURGAY MUTLU


içinde bin kaygıyla bekler göç gününü

bilinmeze yolculuğu kabullenirsin de

çözemezsin içindeki kör düğümü.

beyaz bir güvercin beslersin içinde

kara delikten uçup gidecek sanki

nabzın uzun yol koşusunda yarışçı.

kan/ter içinde çalar kapın

büyük korkudan haber getirir postacı.

beklenmedik zamanda vurur seni

adını anmaktan korktuğun hastalık

öldürmez de süründürür

diye geçirirsin içinden.

bir kez daha çaldı kapımı

çağrısız konuğum

kan basıncım tavan

korkuma gem vuramam

karşıt birbirine

alfa/beta

s /oluksuz

sol /oksuz kaldı

o büyük savaşçı

amazon kadını.

                     Yukarıda şiirini okuduğunuz şair- yazar Buket Köse Işıkdoğan, 1969 yılında Kocaeli Gölcük'te doğdu. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi işletme bölümünü bitirdi. İlk şiir kitabı BUKETÇE'yi 2016 yılında, ikinci şiir kitabı İMBATIM MAVİ'yi 2017 yılında çıkarttı. 2020 yılında Göçebe Ruhlar Durağı şiir kitabı çıktı. Spor Life, Devir Dergilerinde röportajlar ve yazılar yazdı. ''Buket buket şiir'' programını sundu. Ege'de Yaşam, Foça gazetesinde yazar. İzmir'de yaşıyor.

                  Buket Işıkdoğan Köse'nin Pagos Yayınları'ndan çıkan bu güzel şiir kitabını şiir severlere öneriyorum. Keyifle okunuyor. Yıldızlar'da Dilek Tutar mı?, Datça'da Badem Çiçekleri Açarken ve Dilek Kuyusuna Döndü Yüreğim adlı şiirlerini çok beğendim. Sevgili üstadımız Oğuz Tümbaş'ın deyimiyle bu şiir kitabında; İzmir, körfezin rengiyle, imbatıyla, dokusuyla, gün batımıyla, sevgisiyle, çiçekleriyle dizelerden okurlarına ses veriyor. Kimi kez yalnızlık, acı, sıkıntı, kaygı, kızgınlık, mutsuzluk halleriyle. Kimi kez umut, sevgi, aşk, doğa, barış, özlem, doğa sevinçleriyle. yaşama, insana dokunur. Çünkü şair de bilir ki şiir de ''hayata dahil''dir. Sevgili Buket'le geçen Nisan ayında İzmir Kitap Günleri'ndeki imza günümüzde karşılaştık ve kitaplaştık. Fuar anısına fotoğraf çekildik ve edebiyat üzerine hoş sohbet ettik. Bu son kitabını da zevkle okudum. Kalemine sağlık. Okuru bol olsun.

İİİavVViiiiS

YAZARIN DİĞER YAZILARI