İMPARATOR

İMPARATOR

          Erol Toy'un en çok satan bu edebi eserini  aranızda okuyanınız elbette  vardır. Fakat ben yine de  okuyamayanlar için bu romanın tanıtımını yapmak istiyorum. İmparator,  güncelliği  kaybolmayan , yabancısı olmadığımız bir egemenlik oyunudur. Bakkallıktan imparatorluğa yükselişin bir öyküsüdür. 

        Çokzade Fehmi ( Vehbi   Koç ), 1920  Ankara'sında   çiçeği  burnunda bir bakkal olarak oyuna   girdiğinde, Türkiye Cumhuriyeti de kuruluş  günlerini yaşamaktadır.

          Roman, bir  küçük dükkandan  ekonomik-politik  bir   imparatorluğa uzanışın ekseninde , uluslararası güçlerle  ilişkileri, ülke ve toplumun  içinden  geçtiği  politik  dönemeçlerin;  grev, yürüyüş  ve miting  gibi eylemlerin tarihsel gelişiminin destansı öyküsüdür. Kısacası, cumhuriyetin bir başka  yüzünün  hikayesidir. Yazar Erol Toy'un uzun süredir yayınlanamayan ve beklenen kitabı (İmparator) nihayet  yeni yayınevi  Doğu Kitabevi  tarafından yeniden basımı yapıldı.

      Cumhuriyetimizin ilk yıllarını ve rahmetli  Vehbi  Koç'un yaşam öyküsünü merak ediyorsanız , bu  kitabı   mutlaka   okuyunuz. Özellikle ilçemizin esnaflarını bu kitabı okumalarını tavsiye ederim. İçinde   ders alınacak konular ve faydalı bilgiler  var.

         Ege'nin bağrından çıkmış yazarımızla ne kadar çok övünsek azdır. Manisa Alaşehir doğumlu   yazarımızın bu kitabını 30 yıl önce okumuş  ve  büyük  bir keyif   almıştım. Daha sonra bizleri             (Ahileri) anlatan Azap Ortakları adlı 3 ciltlik büyük romanını zevkle ve beğenerek okumuştum. Bana  göre ülkemizin  en  büyük  yazarlarından birisidir. Azap Ortaklarını ve İmparator'u  okuyanlarda   aynı  düşünceye  sahiptirler diye  de düşünürüm. Bu romanın tanıtımıyla 2013 yılında Muğla Gazeteciler   Cemiyeti'nin  düzenlediği  '' Kültür Edebi  Eserler '' dalında  ilk ödülümü almıştım. Bu güzel eserin sahibiyle tanışacağım günün rahmetli Oktay Akbal'ın cenaze törenine rastlaması ve tesadüf olsa da  tanışmamız beni  ziyadesiyle memnun   etti. Kendimi tanıtarak bu iki harika eserini keyifle severek  okuduğumu ve ödül aldığımı söylediğimde  çok  mutlu  oldu. Bodrum-Gündoğan'da  oturduğunu  ifade ederek, söyleşi  için  adresini  ve  telefon  numarasını  vermesiyle  birlikte  ben de çok mutlu  oldum. O gün hem hüznü hem de yazarlarla tanışmanın  sevincini yaşadım. Neyse her bir şeyi   anlatmayayım. Bu kitabı alın okuyun. İyi  okumalar  efendim..

Not: Yazarın vefatı nedeniyle bu yazım yerel gazetelerde ikinci kez yayınlanmıştır. Aile dostum, sevgili abim, değerli yazar Erol Toy'un ruhu şad olsun. Çok üzüldüm. Müthiş bir kalemdi. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Işıklarda uyusun.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI